Bugun...
Hakan Özkan: “TMO bir an önce fiyatı açıklamalı”
Tarih: 19-06-2017 08:59:00 + -Hakan Özkan: “TMO bir an önce fiyatı açıklamalı”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Hakan Özkan, hububat hasat döneminin başlamasına rağmen Toprak Mahsulleri Ofisinin fiyat açıklamamasını eleştirdi.

Özkan, buğday hasadının başlamak üzere olduğunu ve henüz ortada bir fiyat olmadığını kaydetti.

“TRAKYA TOPRAKLARI TÜRKİYE’NİN EN VERİMLİ TOPRAKLARI”

Toprak Mahsulleri Ofisini göreve çağıran Hakan Özkan, şunları ifade etti: “Henüz yapılan bir çalışma yok. Bir an önce fiyatın açıklanması ve TMO’nun kapılarını açıp alım yapması gerekiyor. Çünkü geçmiş yıllarda yaşadığımız sıkıntılar tekrar nüfus edebilir. Bu yıl da sıkıntı yaşamak istemiyoruz. Üreticilerimizden şikâyetler geliyor. Maalesef 2-3 gün önce bakanımızın yaptığı açıklama bizleri çok üzdü. Bize göre çiftçiye yapılmış bir tehdittir. Bu çok yanlış bir tutum. Tam hasat zamanı ‘Gıda maddeleri ile ilgili ithalatta KDV’yi sıfırlayıp, gıda ithalatı yapabiliriz.’ gibi bir açıklama bizim çiftçimizi kalbinden vurmuştur. Mal tam hazır değerini buldu, çiftçimiz bu sene sıkıntı yaşamayacak gibi bir düşünceye sahipken böyle bir açıklamayla çiftçimiz derinden yaralandı. Çiftçimiz zaten para kazanamıyor. Bildiğiniz gibi Trakya toprakları Türkiye’nin en verimli toprakları. Buna rağmen insanlar çiftçilikten kaçıyor. Türkiye’de şehir merkezlerinde yaşayan nüfus oranı %92 iken Edirne’de %74’lerde devam ediyor. Edirne’deki çiftçilerimiz çiftçiliklerini devam ettirmeye çalışıyor ama maalesef bu politikalarla insanlarımız topraklarını satıp çiftçilikten vazgeçmek zorunda kalacak. Gıda güvenliğimiz tehlike altında. Burada yapılması gereken çiftçimize sahip çıkmak, desteklemek. Geçen yıl bakan bir açıklama yaparak mazota %50, tohuma da %40 destek verileceklerini söyledi ama piyasada konuşulan rakamlara baktığımızda bir hayal kırıklığı yaratacak gibi. Türk çiftçisinin ayağa kaldırılması lazım. Bugün Türkiye gıda maddelerini ithal etmek zorunda kalıyorsa uygulanan yanlış tarım politikaları yüzündendir. Çiftçimizi batırmak kimsenin işine gelmeyecektir. Gıda güvenliğimiz tehlike altında. Çiftçilerimizin birçok borcu var. Bu borçları ödemek çok zor. Altından kalkılacak gibi değil. Yapılan bazı çalışmalarda yetersiz. Çiftçimize destek olmalıyız. Bu politikalar böyle devam ederse, ithalata kapılar açılırsa çiftçimizi büyük büyük bir hayal kırıklığı bekliyor.”

“ŞEKER PANCARININ DESTEK KAPSAMINA ALINMASI GEREKİYOR”

Şeker pancarı ile ilgili de Özkan, “Bizim çiftçimiz her zaman üzerine düşeni yapıyor. Fakat tarım politikaları çiftçimize yarayacak bir biçimde tanzim edilmiyor. Şeker pancarının destek kapsamına alınması gerekiyor. Çiftçimizi bu kadar üzmeye kimsenin hakkı yok. Çok yanlış bir uygulama. Biliyorsunuz Edirne’de 400 bin dönüm Trakya’da 1 milyon 200 bin dönüm arazi satılmış durumda. Bunlar geçen yılın rakamları. Bu böyle devam ederse bizim ne pancarımız kalacak ne buğdayımız ne de çeltiğimiz.” şeklinde konuştu.

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 289 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR