Bugun...
Hakan Özkan: “Pişman olacağımız hatalar yapmamalıyız”
Tarih: 08-03-2018 09:44:00 + -Hakan Özkan: “Pişman olacağımız hatalar yapmamalıyız”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Edirne İl Başkanı Hakan Özkan, Türkiye genelinde 14 şeker fabrikasının özelleştirilme kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu.
“ŞEKER PANCARI ÇOK ÖNEMLİ BİR ÜRÜNDÜR”
14 şeker fabrikasının özelleştirilme kararı ile ilgili tartışmaların ayyuka çıktığını belirten Özkan, “Şeker pancarı çok önemli bir üründür. Bu şeker pancarının değerlendirilmesi ve insanlara sağlıklı bir şekilde ulaştırılması bizim önceliğimizdir. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana zirai üretim ve gıda güvenliğini esas almıştır. Şu anda yaşanan sıkıntıları hep birlikte görüyoruz. Şeker pancarından üretilen şekerimiz tehdit edilir duruma gelmiş. Köylü vatandaşlarımız şeker pancarı üretiminden uzaklaştırılmakta ve milli gıda sanayimiz kaynağı ve güvenliği tam olarak belirlenemeyen NBŞ (Nişasta Bazlı Şeker) tehdidi altında kıvranmaktadır. Ülkemizdeki bazı tarım arazilerinin ve bölgelerin kaderi şeker pancarı ile kesişmiş durumdadır. Yalnızca şeker pancarı üretimine elverişli bölgelerimiz var. Bu bölgelerde yıllarca şeker pancarı yetiştirilmiştir. Biz yıllardır söylüyoruz; çiftçilerimi kendi topraklarında ekmeğini kazanır hale getirmek bizim için esas meseledir. Toplum sağlığını ve çiftçilerimizi etkileyen bir mevzuyu bizler reddediyoruz.” dedi.
“BELİRLEYİCİ UNSURLAR OLARAK DİKKATE ALINMALIDIR”
Özelleştirme meselesinin bölgesel ve kırsal kalkınmayla, tarım politikalarıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Hakan Özkan, şunları söyledi: “Milliyetçi Hareket Partisi bu özelleştirilme ile ilgili öteden beri söylüyor; bu işe ekonomik gerekçelerle bakmamak lazım. Meselenin bölgesel ve kırsal kalkınmayla tarım politikalarıyla birlikte değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İstihdam, üretim, gelir dağılımı, kamu sağlığı olarak bu işlere bakmak lazım. MHP, her dönem bunları savunmuştur. Şeker pancarı, hem ürünün niteliği hem de şeker pancarı üreticisinin geçimi bakımından stratejik bir üründür. Özelleştirmede devletin ekonomiye doğrudan müdahalesinin sınırlandırılmasının yanında üretim ve istihdam artışının sağlanması, ekonomi ve milli güvenlik açısından stratejik öneme sahip kuruluşlarda kamunun gerektiğinde müdahale ve yönlendirme yapabilmesi, belirleyici unsurlar olarak dikkate alınmalıdır.”
“ÜRETİMİN KESİNTİSİZ OLARAK DEVAM ETMESİ LAZIM”
Özelleştirmede kırsal kalkınmanın çok önemli olduğunu dile getiren Özkan, “Halen hükümet tarafından uygulanmakta olan cazibe merkezleri projesi var. Biz de bunu destekledik. ‘Geçmişten bu yana tarım kentleri’ adı altında bir projemiz vardı. Bu projenin temel ilkesi tarımsal sanayinin bölgesel ürünlere bağlı geliştirilmesi ve değerlendirilmesidir. Bu çerçevede baktığımız zaman ette, yemde, sütte yaşanan sıkıntıların şekerde de yaşanmaması, hem fabrikalarda üretimin devam etmesi hem de çalışanların haklarının korunması zorunludur. Üreticiler, fabrikanın kapanacağı ve pancar üretemeyeceği endişesini taşımaktadır. Bu konuyla ilgili Maliye Bakanı Naci Ağbal sosyal bir özelleştirme olacağını söyledi. Bakan Ağbal, üretimin devam etmesi ve fabrika çalışanlarının haklarının korunması ve güvence altına alınması konularına önem verilmesi gerektiğini belirtti. Burada önemli bir ayrıntı dikkatimizi çekiyor; üretim ve istihdam taahhüdünün 5 yıl ile sınırlandırılması. Şeker pancarının şeker üretiminin sınırlandırılması söz konusu. Biz MHP olarak bu devamlılığın 5 yılla sınırlandırılmasını doğru bulmuyoruz. MHP, özelleştirmelere sıcak bakar ancak bu tip stratejik ürünler konusunda üretim devamlılığı ve sürekliliği arzu eder. 5 yıl sonra ne olacak? Bu büyük bir sıkıntı. Üretimin kesintisiz olarak devam etmesi lazım.” şeklinde konuştu.
“PİŞMAN OLACAĞIMIZ HATALAR YAPMAMAMIZ GEREKLİDİR”
Bu fabrikaların kendi vatandaşlarımız tarafından alınıp işletilmesinin önemli olduğunu söyleyen Hakan Özkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Trakya Birlik’in bölgemizdeki Alpullu Şeker Fabrikasını almasını isteriz. Dünyada NBŞ üretimi yapan çok uluslu şirketler var. Bunlar insan sağlığını tehdit eder duruma geldi. Bunlara dikkat edilmesi, bir tekelleşmenin oluşmaması lazım. Bu fabrikaların bu çok uluslu şirketlere peşkeş çekilmemesi lazım. Toplum sağlığı, refahı ve güvenliği her şeyin üzerindedir. Bu konuda Hükümeti uyarıyoruz. Bu işleri uzun vadede planlayalım. Toplumun sağlığını düşünmemiz gereklidir. Pişman olacağımız hatalar yapmamamız gereklidir. İnşallah önümüzdeki dönemde tarımın geleceği daha parlak olur. Edirne bölgesinde yaklaşık 500 bin dönüm arazinin satıldığını öğrendik. İnsanlar üretim yapamaz hale geldikleri için arazilerini satıyorlar. Tarım politikalarının tekrar gözden geçirilip sil baştan oluşturulması lazım.”
Bu haber 380 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR