Bugun...
Güngör, kira ücretlerinin sigortalanması hakkında bilgi verdi
Tarih: 13-07-2017 08:47:00 + -Güngör, kira ücretlerinin sigortalanması hakkında bilgi verdi

Keşan Umum Emlak Müşavirler Derneği Başkanı Olcay Güngör, dün yaptığı açıklamada, bu yıl uygulanmaya başlayan kiraların sigortalanmasıyla ilgili bilgi verdi.
Güngör, “Ülke nüfusunun ciddi bir oranı kiracı konumunda. Kira sigortalanması ile devletin vergi kaybı olmayacak. Konut kiralama işlemlerinin tümü kayıt altında olacak. Ev sahipleri kirasının peşinde koşmayacak çünkü hakları koruma altında olacak.” dedi.
“VERGİ KAYBI BÜYÜK ORANDA AZALMIŞ OLACAK”
Kira sigortasının birçok sorunu çözeceğini ifade eden Olcay Güngör, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl 22 Mayıs itibarıyla aktif olarak uygulanmaya başlayan kira sigortası uygulamasına yoğun talep var. İlk 20 günde 814 mülk sahibi bilgi almak için çağrı merkezlerine müracaatta bulundu. Bu uygulama mülk sahiplerinin haklarını da koruyor. Kiracının kirayı ödememesi halinde mülk sahibi parasının peşinde koşarken mağdur olmayacak. Kira sigortası ile tüm konut işlemleri kayıt altında olacağı için devletin vergi kaybı da büyük oranda azalmış olacak.”
“EVİN KİRA BEDELİNE GÖRE %65 TUTARINDA ÜCRET TALEP EDİLİYOR”
Kira sigortası uygulaması hakkında bilgi veren Güngör, “Mevcut kiracısı olan mülkler ve yeni kiralama yapılan mülkler için, mal sahibi ve kiracı bilgileri başvuru için yeterli. İlk üç ay bekleme süresi içerisinde kira bedeli düzenli ödenmesi gerekiyor. Sigorta işlemlerinin tamamlanması için evin kira bedeline göre %65 tutarında ücret talep ediliyor. Örneğin evin kirası bin lira ise yıllık 650 TL kira sigortası primi ödenecek.” şeklinde konuştu.
“SİGORTA ŞİRKETLERİ, MALİYE İLE VERİ PAYLAŞIMINDA BULUNABİLİR”
Kira sigortası uygulamasının kayıt dışılığın azalmasına da etkisi olacağını dile getiren Olcay Güngör, sözlerini şöyle tamamladı: “Kira gelirini sigortalatmak isteyen mülk sahibinin gelirleri bu yolla kayıt altına alınacağından, sigortalanan gelirlerin vergisi de rahatlıkla tespit edilebilecek. Sigorta şirketleri, maliye ile veri paylaşımında bulunabilir ve gelirler bu şekilde kolaylıkla takip edilebilir.” dedi.
Bu haber 384 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR