kartal escort
Bugun...
Göksel Aktaş: “İkinci elde fiyatlar geri gelmez”
Tarih: 07-08-2017 09:11:00 Güncelleme: 07-08-2017 09:12:00 + -Göksel Aktaş: “İkinci elde fiyatlar geri gelmez”

Keşan Oto Galericileri Sitesi Başkanı Göksel Aktaş, Türkiye'de ikinci el araç fiyatlarının düşmeyeceğini dile getirerek, bundaki nedenin ise herkesin birbirine bakarak fiyat belirlemesinden kaynaklandığını kaydetti.  

“2. ELDE OTOMATİK KÜLTÜRÜ TÜRKİYE’DE YENİ OTURMAYA BAŞLADI”

Kurban Bayramı nedeniyle otomobil arayan vatandaşların, ikinci el araç piyasasında hareketlilik varmış izlenimi verdiğini, ancak araç satımında bir durağanlığın söz konusu olduğunu ifade eden Göksel Aktaş, "İkinci el oto alım satımında şu an işler beklediğimizin biraz altında kaldı. İlk 6 aya baktığımız zaman alım satımlar aratmazken, çok tat vermedi. İkinci 6 ayda satışların biraz daha artacağını öngörüyoruz. Maalesef araç fiyatlarındaki %15’lik artış, internet üzerinden yapılan satışlarda kişilerin fiyatları bir birlerine bakarak belirlemesinden kaynaklanıyor. Ayrıca bayilerin sıfır araç satmak için ikinci el aldıkları araçlara 500 ile bin lira arasında yüksek fiyat vermesinden de kaynaklanıyor. Bu gidişle 2017 yılının sonunda 2. el satışları yakalar, ama kâr oranını yakalayamayız. Şu anda bir hareketlilik var ama talep fiyatı daraldı. Eskiden 50 bin liraya kadar insanlar araç talep ederken, şimdi 30 bin liralara kadar geriledi. Ancak vatandaşların araç konforundaki talepleri hiç değişmedi. 30 bin lira civarında bu araçlar bulunmamaktadır. Çünkü 2. elde otomatik kültürü Türkiye’de yeni oturmaya başladı. Bundan dolayı piyasada araç kalmadı algısı yaşanıyor.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE’DE FİYATLAR HİÇBİR ZAMAN GERİ GELMEZ”

Türkiye’deki ikinci el fiyatların bayram üzeri artacağı intibaını bir türlü silemediklerini belirten Aktaş, sözlerini şöyle tamamladı: "Bayram öncesi artar, tatil dönüşü fiyatlar düşer. Böyle bir mantalite artık kalmadı. Araç zaruri bir ihtiyaç haline döndü. Yılın 365 günü insanlar ellerinde para olduğu müddetçe araba almak için mücadele etmektedir. Fiyatların artması ve hareketliliği bayram öncesi, tatil sonrasına bağlı değil. İşlerin hareketliliği alım gücüne bağlı. Bunun haricinde bayilerin sıfır satmak için yaptığı alımlar fiyat belirlemede en büyük etkendir. İnsanlar araba alırken belli bir dönem beklemelerine gerek yok. Beklediğiniz müddetçe şunu unutmamak gerekiyor. Türkiye’de fiyatlar hiçbir zaman geri gelmez. Dolayısı ile ne kadar beklenirse, araç fiyatları da o kadar üzerine koyacaktır. Araç alacak ya da satacak kişiler, sanal ortama girerek araç fiyatlarına aldanmasınlar. Bu işin ehli olan insanlardan alacakları veya satacakları aracın fiyatını belirlemesi konusunda danışsınlar. Ekspertiz raporu yaptırdıktan sonra araç alınmasından yanayız. Noter satışını gerçekleştirmeden para verip almasınlar. Bu işlemlerin haricinde yapılan satışlarda hüsranlar çok oluyor. Onun için bilinen yerden alınmasında fayda vardır. Güvene dayalı yapılan satışların % 90’nında sorun yaşandığını tespit ettik. Ahbap çavuş ilişkisiyle yapılan ticaretlerde sıkıntı gördük. Artık dolandırıcılığı takip etmekten yeni dolandırıcılıkları keşfetmekten biz bile yorulduk.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 322 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR