kartal escort
Bugun...
Gaytancıoğlu: “Toplulaştırma çeltik hasadından sonra yapılsın”
Tarih: 05-04-2018 09:17:00 + -Gaytancıoğlu: “Toplulaştırma çeltik hasadından sonra yapılsın”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Edirne’nin Meriç ilçesinin Küplü beldesindeki tarım arazilerinin, Meriç Nehri’nin taşması sonucu su altında kaldığına dikkat çekerek, “Meriç Nehri ile yerleşim yeri arasında bulunan toprak setin patlaması, bu su taşkınında ana etken olmuştur.” dedi.

Bölgenin başlıca geçim kaynağının çeltik olduğuna ve çeltik ekim sezonunun da yaklaştığına işaret eden Gaytancıoğlu, “Çeltik su içinde yetişen ürün olduğundan dolayı arazi tesviye işçiliği çoktur ve zaman alır. Bu olumsuzluğun yaşandığı bu arazilerde aynı zamanda toprak toplulaştırması yapılması planlanmaktadır. Toplulaştırma sebebiyle birçok üreticimizin arazilerinin yerleri değişebilecektir.

Yaşanan sel felaketinden dolayı önümüzdeki günlerde çeltik ekilecek tarlalar halen su altındadır. Tesviye işleminin yapılabilmesi için toprağın kuru olması gerekmektedir. Bölgedeki üreticimizin şu an mevcut (toplulaştırmadan önceki) arazilerinde tesviye işlemi olmadığından bu yıl tekrar bu arazileri işleyerek geçimlerini sağlamaları gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Toplulaştırmadan sonra tarlaların yerleri değişeceğinden yeniden çeltik tavalarının oluşturulması için arazide tekrar düzleştirme çalışması yapılması gerektiğine vurgu yapan Okan Gaytancıoğlu, şunları ifade etti: “Yaşanan sel felaketinden dolayı şu an arazinin büyük bir kısmı sular altında olup suların daha bir süre çekilmeyeceği düşünülmektedir ve bu da toplulaştırma sonucu yeni arazilerine geçen üreticilerimizin bu sene mahsullerini ekememelerine sebep olacaktır.

Dolayısıyla ana geçim kaynağı çiftçilik, temel ekim ürünü çeltik olan bölgemizde halkımızın geçimini devam ettirebilmesi açısından bu yıl toplulaştırılmanın durdurularak çeltik hasadından sonraya ertelenmesi üreticilerimizin gelir kaybına uğramamaları açısından son derece önemlidir. Bu nedenle Tarım Bakanlığını göreve çağırıyorum.” (HABER MERKEZİ)
Bu haber 263 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR