Bugun...
Gaytancıoğlu: “Sulama birlikleri devlet tarafından yönetilecek”
Tarih: 06-04-2018 00:39:00 + -Gaytancıoğlu: “Sulama birlikleri devlet tarafından yönetilecek”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, dün yaptığı açıklamada, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri komisyonunda görüşülen suyun özelleştirilmesiyle ilgili yasa tasarısı hakkında değerlendirmede bulundu.
Yasa tasarısının içinde sadece su ile ilgili maddelerin olmadığını belirten Gaytancıoğlu, “Hükümet, kamuoyunda suyun özelleştirilmesi olarak bilinen Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün teşkilat yapısında bazı değişikliklerin olmasını öngören bir yasa teklifi getirdi. Yaklaşık 3 yıldan beri toplanmayan Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu ilk defa toplandı ve bu yasa tasarısını tartıştık. 59 maddelik yasa tasarısının içerisinde sadece su yok, orman konusunda da yeni maddeler eklediler. Torba yasa haline geldi, farklı konular eklendi.” dedi.
Sulama birliklerinin devlet tarafından yönetileceğini ifade eden Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “23 yıl önce Devlet Su İşleri işletiyordu barajların bakımı, sulama kanallarını ve bunları sulama birliklerine devretmişti. Bizim bölgemizde de Hamzadere Sulama Birliği var. Bunların her biri Devlet Su İşleri’ne bağlandı. Buna bir başkan seçilecek ve yönetim kurulu oluşturulacak ve bu şekilde suyu idare edecek. 5. ve 6. maddeler vardı, bunlar suyun yönetimini özel firmalara devredebiliyorlardı, bizim etkili muhalefetimiz sonucunda bu geri çekildi. Su eskisi gibi devletin suyu olacak. Yer altı ve yer üstü suyu satılmayacak. Üzücü olan nokta, seçim ile göreve gelen sulama birlikleri yok. Üreticilerimiz kendi yöneticilerini seçemeyecekler. AKP’nin yıllardır uyguladığı politikalar ile özdeşleşiyor. AKP demokrasi istemiyor, AKP halk kendi kendine yönetsin, kendi seçtiği yöneticiler olsun istemiyor. Biz bunun yanlış olduğunu defalarca söyledik kendilerine ama maalesef başarılı olamadık. Yasa bu haliyle Genel Kurula inecek. Genel Kurul aşamasında da tartışacağız, ondan sonra yürürlüğe girecek.” 
Bu haber 412 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ