kartal escort
Bugun...
Gaytancıoğlu, çiftçilerin sorunlarının takipçisi olmaya devam ediyor
Tarih: 30-07-2015 08:26:00 Güncelleme: 30-07-2015 08:47:00 + -Gaytancıoğlu, çiftçilerin sorunlarının takipçisi olmaya devam ediyor

    CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan Tarımsal Üretimi Kayıt Sistemi (TÜKAS) hakkında bakanlık yetkilileri ile görüşerek çalışma hakkında bilgi aldı.  
   Tapusuz ve intikali yapılmamış tarlalar üzerinde tarımsal üretim yapan ancak destekleme alamayan üreticilerin mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesi için görüşmelerde bulunan Gaytancıoğlu, bu konunun takipçisi olacağını belirtti.
    Geçtiğimiz yıl 81 ilde 1-30 Ağustos tarihleri arasında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hangi ölçekte olursa olsun tarımsal faaliyette bulunulan tüm alanlarla ilgili üretim bilgilerini topladığı bir sistem  oluşturmuş, böylece hem Türkiye’deki tarım politikalarını daha gerçekçi, daha objektif ve amaca daha uygun şekilde belirlemek hem de tapusu olmayan ya da intikali yapılmamış tarlalarda tarımsal üretim yapan çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemi’ne alınarak bakanlıkça verilen desteklemelerden yararlanması hedeflenmişti.
   Komisyonların kurulup çalışmanın 1 yıl önce başladığını belirten Okan Gaytancıoğlu, şöyle dedi: “Edirne’de tapusu olmayan ya da intikali yapılmamış ve bu yüzden üreticinin işleyip, desteklemelerden faydalanamadığı 65 bin dönüm alanın olduğu tespit edildi. Üreticilerden gerekli bilgiler alındı ancak bir sene geçmesine rağmen üreticilere konu hakkında bir bilgi verilmedi ve destekleme ödemesinde bulunulmadı. Bu konuyla ilgili olarak birçok üreticimiz bana ulaştı, ben de Edirne’deki ve Türkiye genelindeki üreticimizin bu konudaki mağduriyetinin giderilmesi için Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Destekleme Daire Başkanı Hayri Yılmaz ile konuyu görüştüm. Bu konudaki hassasiyetimi ve konunun takipçisi olduğumu belirttim. Onlar da kısa bir süre içerisinde çalışmanın tamamlanacağı, hem sağlıklı bir veri sistemi kurulacağını hem de çiftçinin mağduriyetinin giderileceğini belirttiler. Umuyorum ki bu konudaki mağduriyet yılsonuna kadar giderilecektir. Tüm üreticilerimizin bu konunun takipçisi olduğumu bilmelerini isterim.” 
Bu haber 997 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR