Bugun...
Gaytancıoğlu, 94 kuruş olarak açıklanan buğday alım fiyatını eleştirdi
Tarih: 14-07-2017 09:07:00 + -


CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından, 12 Temmuz 2017 Çarşamba günü açıklanan buğday fiyatlarının, çiftçiyi bitirme operasyonunun bir parçası olduğunu öne sürdü.

Gaytancıoğlu, 94 kuruş olarak açıklanan buğday alım fiyatını eleştirdi

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından,  2017 yılı için  Anadolu ekmeklik sert buğday alım fiyatının ton başına 94 Kuruş olarak açıklanmasını eleştirerek, “Fiyasko” dedi.

Türkiye’nin birçok bölgesinde Ekim ayında başlayıp Kasım ayının ortalarına kadar süren buğday ekimlerinin, çiftçinin alın teri döküp, ciddi emekler sarf edip, kâr ve yağmur bekleyerek her yıl Mayıs ayından başlayarak Temmuz ayının ortalarına kadar hasatla birlikte bir beklentiye dönüştüğünü belirten Gaytancıoğlu, “Bu beklenti ektiği tohumun buğdaya dönüşmesinin yanında, alın terinin karşılığını alarak borçlarını ödeyebilmek, çoluk çocuğunun rızkını kazanabilmek arzusudur. Kısacası her çiftçi buğdayını iyi bir fiyattan satmak ister. Ancak maalesef bu beklenti AKP’li yıllarda bir eziyete dönüşmüştür. AKP iktidarıyla birlikte, üretim değil, ithalat ödüllendirilmiş, destekleme mekanizması çalıştırılmayarak, üreticiler borçlandırılmış, gelirinin erimesine göz yumulmuş, köyden kente göç etmesine adeta yol açılmıştır. AKP’li yıllarda 3,5-4 milyon çiftçi Anadolu’nun köylerini terk ederek İstanbul ve Ankara’nın varoşlarını doldurmuştur. AKP bu yoksul çiftçileri kendi saflarına katarak hem onların yoksulluğu üzerinden rant devşirmiş hem de onların terk ettiği araziler boş kalarak, Türkiye ekonomisine katkı yapmaz hale gelmiştir. 

AKP’li yıllarda girdi fiyatları sürekli artmış, buğday fiyatları ise neredeyse hep yerinde seyretmiştir. Örneğin; 2007’de yani bundan 10 yıl önce 60 kuruş olan 1 kg buğday bugün serbest piyasada 80 kuruşlara alıcı bulabilmiştir. Halbuki aynı yıl 1,5 TL olan mazot fiyatı bugün 4,5 TL’yi aşmıştır. Kısacası üretici geliri sürekli düşmüştür. Buna paralel olarak da buğday ekim alanları sürekli azalmıştır. Günümüzde neredeyse iki Trakya büyüklüğünde bir tarım alanı ekilmemektedir.” dedi.

“AÇIKLANAN BUĞDAY FİYATI ÇİFTÇİYİ BİTİRME OPERASYONUNUN BİR PARÇASIDIR”

Okan Gaytancıoğlu, şöyle devam etti: “Nasıl ki, 15 Temmuz darbesinin birçok soru işareti var ise 12 Temmuz 2017’de Tarım Bakanı Faruk Çelik tarafından açıklanan buğday fiyatları da aslında her yıl olduğu gibi bu yılda çiftçiyi bitirme operasyonunun bir parçasıdır. Şöyle ki; 2016’da ekmek yapımında kullanılan 2. sınıf ekmeklik buğdayın TMO alım fiyatı 87 kuruş olarak belirlenmiş iken bu yıl yaklaşık %8 arttırılarak 94 kuruşa çıkartılmıştır. Halbuki enflasyon oranı %12’ler civarındadır. Mazot fiyatı geçtiğimiz yıla göre %14 artmıştır. Geçtiğimiz yıl 3 milyon ton civarında TMO alımı varken bu yıl 1 milyon ton civarında TMO alımı gerçekleşebilecektir. Tüm bunların yanında Ramazan Bayramının 3. günü buğdaydaki gümrük vergileri %135’lerden %40’lara çekilmiştir.

Bakanlar Kurulu Kararı ile 27 Haziran 2017’de canlı hayvan, karkas et, buğday, arpa ve mısır ithalatında gümrük vergileri düşürülmüştür. Üretici, tüccar, sanayici alınan kararın şaşkınlığını yaşamaktadır. Kararnamede imzası olan Bakanlar farklı görüşler dile getirmektedir. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, ilerde ortaya çıkacak spekülatif hareketleri önlemeye yönelik bu kararla enflasyonun düşürüleceğini iddia etmekte iken Tarım Bakanı Faruk Çelik vergi indiriminin zamanlamasının yanlış olduğunu söylemiştir.

Pekiyi CHP olarak biz buna neden 12 Temmuz 2017 kontrollü darbesi diyoruz? Çünkü; gümrük vergilerinin düşürülmesi kararı tam hasat döneminde yani Haziran sonunda alınmıştır. Normalde kararlar bayramlarda Resmi Gazete’de yayımlanmıyor. Fakat bu yıl bayramın son günü bu karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu kararı hazırlayanlar, imzalayanlar hasat dönemini bilmiyor mu?”

TMO KONTROLLÜ OLARAK PİYASAYA GEÇ GİRDİ”

Türkiye’de buğday hasadının başladığı ilk bölgenin Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz bölgesi olduğunu kaydeden Gaytancıoğlu, “Buralarda yani önemli üretici illerden olan Şanlıurfa ve Konya’da hasat Mayıs ayında başladı ve o dönem ithalat kararnamesi çıkmadığı ve piyasada buğday olmadığı için buğday fiyatı 110 kuruşlara kadar alıcı buldu. Ancak CHP’nin kalesi olan Trakya’da buğday hasadı Haziran sonu Temmuz başı başladığı için hem ithalat kararnamesi yayınlandı hem de TMO fiyat açıklamadı. Dolayısıyla çiftçiler buğdaylarını geçtiğimiz yılında altındaki fiyatlarla 80-85 kuruşa tüccarla satmak zorunda kaldılar. Kısacası AKP’li çiftçiler 110 kuruşa buğday satarken CHP’li çiftçiler 80-85 kuruşa buğday satmak zorunda kaldılar.

Burada şu soru akla gelebilir. Neden çiftçiler TMO’nun fiyat açıklamasını beklemeden buğdaylarını satıyorlar? Bunun iki nedeni vardır. İlk neden teknik bir nedendir. Şöyle ki, Türkiye’de her çiftçi neredeyse buğday tarımı yapmaktadır. Türkiye’de bir çiftçi ailesinin ortalama 60 dekar arazisi olduğunu kabul edersek 350 kg verim hesabıyla 21 ton buğday eder. 21 ton buğdayı koyabilecek her çiftçinin deposu yoktur. O nedenle bir an önce ürününü satmak istemektedir. İkinci neden ise AKP’li yıllarda çiftçinin aşırı borçlanmasıdır. AKP’nin iktidar olduğu yıl olan 2002’de 1 milyar TL olan çiftçi borcu 2017’de 80 milyar TL’yi aşmıştır. Bu nedenle çiftçiler borçlarından ötürü hemen ürünlerini satmak istemektedirler.” dedi.

“ÇÖZÜM CHP İKTİDARINDADIR”

Okan Gaytancıoğlu, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “CHP iktidarında buğday fiyatı bir yıl önceden belli olacak, maliyetler göz önüne alınarak belirlenecek bu fiyatlar bir yıl öncesinden açıklanacağı için üreticiler bu fiyatlara göre üretimlerini planlayacaklardır.  

CHP, çözümü ithalatta değil üretimde gördüğü için bilimsel temelli, üretim planlamasına dayalı bir tarım politikası uygulayarak tüm ürünlerde olduğu gibi buğday üretiminde de verimlilik temelli bir politika uygulayarak üreten ve hakça bölüşen bir Türkiye hedefine kısa bir süre içinde ulaşacaktır.” (HABER MERKEZİ)

 
Bu haber 344 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR