kartal escort
Bugun...
Gala Gölü’nün su kalitesini incelenip, takip altına alınmaya başlandı
Tarih: 06-04-2018 00:28:00 + -Gala Gölü’nün su kalitesini incelenip, takip altına alınmaya başlandı

Enez Kaymakamlığından yapılan açıklamada; Avrupa Birliği (AB) fonları tarafından finanse edilen Interreg-IPA Bulgaristan Türkiye Sınırötesi İşbirliği Programı gerçekleştirilen MoreCare – Burgas ve Enez’in doğal zenginliklerin korunması ve yenilenmesi için önlemlerin alınması projesiyle Enez’de bulunan Gala Gölü’nün su kalitesi 18 ay boyunca analiz edileceğini bildirildi.
Projenin amacının; sınır bölgelerinde bulunan ve doğal çeşitliliğin korunması açısında büyük öneme sahip olan Gala ve Burgas ilinde yer alan Vaya Gölleri’nin su kalitesinin ve içerisindeki maddelerin birlikte izlenmesi ve analizlerin yapılması, bu alanda çalışan uzmanların işbirliği sağlanması ve yerel paydaşların sulak alanların önemi konusunda kapasitenin arttırılması olduğu kaydedildi.
Bu doğrultuda proje çerçevesinde Gala Gölü’nün su kalitesi analizi için Enez Kaymakamlığı tarafından ölçüm ve analiz ekipmanları alınıyor. Ekipmanların toplam tutarı yaklaşık 93.000 Avro. Bu ekipmanlarla 18 ay boyunca yerel uzmanlar tarafından yine proje çerçevesinde belirli sürelerle analizlerin yapılması ve elde edilen verilerin özel tasarlanmış program sayesinde ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla paylaşılması hedefleniyor.
Benzeri çalışmaların sınırın diğer tarafından da yapılıyor. Bu analiz çalışmaları yerel paydaşlarla da paylaşılacak, proje kapsamında Bulgar ve Türk uzmanların eğitim faaliyetleri çerçevesinde yerel çevreci STK ve kamu kurumları temsilcileriyle bir araya gelerek, proje sonundaki durum görüşülecek.
Projenin toplam maliyeti 393.830,42 Avro. Bu finansmanın %85 oranındaki tutarı Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA II) çerçevesinde, %15’i ise her iki ülkenin ulusal katkısı olarak sağlanıyor.
ERSÖZ: “VERİMLİ SONUÇLAR ELDE EDECEĞİMİZE İNANIYORUM”
Konu hakkında açıklama yapan Enez Kaymakamı Elif Canan Tuncer Ersöz, “Her fırsatta Enez’in tarihi, doğal ve kültürel zenginlikleriyle büyük bir potansiyele sahip olan bir yer olduğunu belirtmekteyim. Bunun uhdesinde de tüm gücümüzle bu varlıkları gelecek nesillere bırakmak için çalışmaktayız. Kaymakamlık olarak özellikle doğal varlıkların değerini çok iyi kavramış, doğanın, zengin sulak alanların korunması ve iyileştirilmesi için elimizden geleni yapmaktayız. Bulgaristan'la geliştirdiğimiz MoreCare adlı ortak projemizle bu alandaki çalışmalarımıza güç katmış ve göl suların su kalitesi hakkında verimli sonuçları elde edeceğimize inanıyorum.” dedi.
Bu haber 565 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER MEDYA HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR