Bugun...
Fikret Kantar: “Kız çocuklarımızı eve mahkum etmemeliyiz”
Tarih: 12-10-2018 00:14:00 + -Fikret Kantar: “Kız çocuklarımızı eve mahkum etmemeliyiz”

Yenimescitte, Mahalle Muhtarı Fikret Kantar, ‘11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada, kız çocuklarının eğitimine daha fazla önem verilmesi gerektiğine dikkat çekti.
“KIZ ÇOCUKLARIMIZI MÜMKÜN OLAN EN İYİ ŞEKİLDE HAYATA HAZIRLAMAMIZ GEREKİYOR”
Aile bireylerinin, erkek ve kız çocuklarının hepsine gerekli önemi verdiğini belirten Kantar, “Kız çocuklarımıza daha fazla önem verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü kız çocuklarımızı eğitmezsek, kendi ayakları üzerinde duramaz. Bundan ötürü de eğitimlerine daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Kız çocuklarımızı mümkün olan en iyi şekilde hayata hazırlamamız gerekiyor. Gelecek süreç içerisinde, iyi birer yuva kurmalarını sağlayarak daha sağlıklı, daha bilgili ve daha eğitimli nesiller yetiştirilmesin yolunu açmalıyız.” dedi.
“KIZ ÇOCUKLARIMIZ NE YAZIK Kİ 8. SINIFA KADAR OKUYOR”
Fikret Kantar, şunları söyledi: “Ailelerin işsizlik sorunu çözüme kavuşturulması gerekiyor. Bazı aileler, geçici istihdam edileceğine, kalıcı şekilde istihdam edilmeli. Eğer kalıcı istihdam ortamı yaratılması durumunda, çocuklarımız daha iyi eğitim alacaklardır. Kız çocuklarımız ise daha farklı yerlerde olacaktır. Şu anda kız çocuklarımız ne yazık ki sekizinci sınıfa kadar okuyorlar ve sonra açık liseye yazdırılıyor. Bazıları ise meslek liselerine yöneliyor. Biz isteriz ki tüm çocuklarımız meslek liselerine yönelip; meslek sahibi olmalarını istiyoruz.”
“AİLELER DAHA BİLİNÇLİLER”
 “Mahallede, erken yaşta evlilikler oluyor mu?” sorusuna cevap veren Kantar“Erken yaşta evliliklerin, geçmiş yıllara göre azaldığını söyleyebiliriz. Erken yaşta evlilik yapacak kişiler ya da aileleri de savcılık veya emniyete giderek, bildirim yapıp izin aldıktan sonra işlemleri yapılıyor. Çünkü erken evlilikler konusunda, birçok kişi cezaevlerine girdi. Artık aileler bu konuda daha bilinçliler.” şeklinde konuştu.
“KIZ ÇOCUKLARINA DAHA ÇOK ÖNEM VERİP EĞİTİM ALMALARINI SAĞLAMALIYIZ”
Fikret Kantar, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Kız çocuklarımızı eve mahkum etmemeliyiz. Onu evden çıkarmamak gibi bir düşüncemiz olmamalı. Böyle bir düşünce doğru bir düşünce olamaz. Kızlarımızın daha iyi yetişmesi için mahallemizdeki derneklerle, kanaat önderleriyle ve mahalle muhtarlığımız olarak her şeyin iyi olması için mücadele ediyoruz. Çocuklarımızı küçükken eğitmeye çalışıyoruz. Kız çocuklarına daha çok önem verip eğitim almalarını sağlamalıyız. Çünkü yarın öbür gün evlenip anne, baba ocağından ayrılıp kendi yuvalarını kurduklarında kendi ayakları üzerinde durabilirler.”
Bu haber 173 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR