Bugun...
Fatih Anlar: “Antrenörlük hayatımda böyle bir şey yaşamadım”
Tarih: 14-09-2017 08:53:00 + -Fatih Anlar: “Antrenörlük hayatımda böyle bir şey yaşamadım”

Keşanspor 1959 Spor Kulübü eski Antrenörü Fatih Anlar, yaptığı açıklamada, alacaklarının bir türlü ödenmediğini kaydetti. 
Anlar, “Bir geminin kaptanı antrenördür. Geminin kaptanı kenara çıkarsa gemi yürür mü? Çalışan bir antrenör için sezon sonu itibarsızlaştırma ve hiçe sayma algısı oluştu. Ben antrenörlük hayatımda böyle bir şey yaşamadım.” dedi. 
“GENÇ VE DİNAMİK EKİP KURDUK”
Anlar, yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Geçen sezon Keşanspor 1959’un eski Başkanı Adnan Akıncıoğlu ve bazı Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla yaptığımız transfer görüşmelerinde, Keşanspor 1959 futbol takımının ilerleyen yıllar için bir proje takımı olduğunu, bu yılın bir geçiş süresi olup, benim tecrübelerim ve futbol bilgilerimden faydalanmak istediklerini söylediler. Ben de her zaman başarıya aç olmamdan ve yetiştirici kimliğimden dolayı ne olursa olsun elimdeki futbolcu topluluğunu hedefe koşturacağımdan emin olduğum için bu daveti sonuçsuz bırakmayarak, proje takımı denildiği için benim istediğim değil onların istediği rakama ‘Evet’ dedim. Daha önceki sezondan kalan futbolcular ile çok fazla geniş olmayan genç ve dinamik ekip kurduk. Maddi anlamda kulübümüzü çok yoracak futbolculara yönelmedik. Proje, yetenekli gençleri bulup, gelişime açık olanları tutup, alt yapıyı sağlam bir şekilde işleyen sistem haline getirmekte ve zaman içerisinde A takımı hazırlamaktı. Bu sebeple U15 ve U16 takımını kurarak liglere girdik. Amaç, U15 maçları bittiğinde U16’lar ile aynı takımda sadece 2 takviye yaparak, senelik maç sayısını arttırmak ve birlikte oynama alışkanlığını kazandırmaktı. Gençler, A takımı ile birlikte idmana çıktı ve zaman zaman yaptığımız hazırlık maçlarında da birçoğu görevini yaptı. Proje, gün geçtikçe amacına adım adım ilerliyordu. 8 gelişime açık genç takımdan yetenekli oyuncu hazırdı. Takımda oynayan özellikle Keşanlı oyuncuların tribünde özel seyircileri oluştu. Fikstürde, 2’nci yarı itibarıyla stada gelen futbolseverlerin anımsanmayacak kadar çokluğu, futbolcularımın sahada verdiği kazanma isteği, coşku ve sonsuz mücadele ile eşit şekilde bağdaşmaktaydı. Keşan seyircisi her zaman takımına sahip çıkar ve bize de çıktı. Bu yüzden onlara çok teşekkür ederim.”
“FUTBOLCULARIMIZA YERİ GELDİ CEBİMİZDEN PARA VERDİK”
Projenin özetini 4 başlıkta toplayan Fatih Anlar, “Bu başlıklar şöyle; Genç takımlardan A takımı oyuncu hazırlamak, A takımın yaşını genç tutarak mücadele eden bir ekip yapmak, eldeki genç futbolcuları dışarıdan takviye ile 1-2 yıl süre zarfında sağlam bir şekilde Bal Ligi’ne hedeflemek, olmazsa olmaz tribün desteğini içeri ve ya deplasmanda kafanı kaldırdığında tribündeki 12’nci adamı hisset, duy ve gör. Aslında seneyi değil geleceği kurtarmak önemliydi. Antrenman yapan ile yapmayan takım arasındaki fark, muhakkak belli bir süre sonra ortaya çıkar. Çalışanla çalışmayan bir olmaz. Biz antrenörlerin esas görevi, takıma sunulan kadroyu en iyi şekilde antrene edip, sevk ve idaresini düzgün bir şekilde sağlayıp sahaya sürmektir. Futbol sahasının dışındaki sorunlar bize ait değildir. Çünkü o işlerle uğraşacak görev almış yönetim kurulu üyeleri vardır. Fakat buna rağmen saha içine baktığımız gibi yeri geldi malzemecilik yaptık, her türlü psikolojik sıkıntısı olan sporcularımızı tedavi etmeye çalıştık. Maddi konulardan dolayı antrenman ve maçlara çıkmayacaklarını belirten futbolcularımızı kamuoyundan saklayarak, orta yolu bulduk ve kararlarından vazgeçirdik. Bunun gibi saymakla bitmeyecek bir sürü daha olumsuz yönleri olumlu yönlere çevirmeye çalıştık. Alacaklarından dolayı sıkıntı yaşayan futbolcularımıza yeri geldi cebimizden para verdik. Kendi alacaklarımızdan feragat ederek onlara para verdik. Futbolcuların iyi oynamasında bizim de hafif bir emeğimiz olmuştur.” şeklinde konuştu.
“FUTBOLDA ELEŞTİRİ OLUR”
Anlar, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Üzerimizde bu kadar sorumluluk varken, mesleğimizi severek yaparken, sadece skorlara ve lig sıralamasına bakılıp değerlendirme yapmak ne kadar inandırıcı ve ikna edicidir bilinmez. Futbolda eleştiri olur. Kulüp hocası, hafta başından hafta sonuna kadar çalışmıştır ve en ideal kadroyu sahaya sürer. Kimse bindiği dalı kesmez. Benim iş disiplinimi, antrenman devamlılığımı, sevk idaremi, taktik anlayışımı, oyuncu değişikliklerimi, haftada bir gün veya hiç antrenmana katılmayan oyuncuyu takımın düzeni bozulur diye kabul etmememi eleştirebilirler. Sezon bittikten kısa bir süre sonra çağırırsın ‘Hocam, biz gelecek yıl seninle çalışmayı düşünmüyoruz, eline emeğine sağlık.’ der önce alacaklarımın hepsini veya yarısını verdiysen kalanını verirsin ya da hepsini verdiysen bir teşekkür edersin. Maalesef böyle bir teşebbüs hiç olmadı. Bilindiği gibi Süper Lig takımları ve birçok takım artık kendine emek veren antrenörleri, futbolcuları yollarını ayırdıktan sonra internet sitelerini ve medyayı kullanarak bir teşekkür yayınlıyorlar ve bundan sonraki futbol hayatlarında başarılar diliyorlar. Bunu yapmak zor bir iş değil.”
“SEZON BİTELİ 4 AY OLDU ALACAKLARIMI VERMEDİLER”
Fatih Anlar, sözlerine şöyle devam etti: “Alacaklarım için defalarca konuşmama rağmen, Keşanspor 1959 Spor Kulübü Başkanı Sayın Saadettin Baygül ve diğer yöneticilere söylememe rağmen ‘Hocam yarın vereceğiz, öbür gün vereceğiz, hafta sonu vereceğiz, şuradan para çıkmadı.’ gibi bir sürü sözler söyleyerek, zamanı uzattılar. 10 Mayıs’ta maçlar bitti. Üzerinden 4 ay geçti. Yine sezon içerisinde futbolcuların ve ödeme yapmakla yükümlü olan bu işlere finans sağlayan yöneticilere telefon ediyorum ama açmıyorlar. Sezon içinde çok fazla telefonla görüşmemize rağmen telefonuma bakmıyorlar ve geri dönmüyorlar. Bu beni gerçekten çok fazla üzüyor. Ben, antrenörlüğe başlayalı 18 yıl oldu. Birçok kulüp ile çalıştım ancak hiçbiri bana telefonla aradığımda geri dönmemezlik yapmadı. Söz konusu benim alacaklarım olunca ‘Karışmıyoruz.’ diyorlar.”
“BAYRAM DOLAYISIYLA ALACAKLARIMIN ÖDENECEĞİ SÖYLENDİ”
Keşanspor 1959 Spor Kulübü Başkanı Saadettin Baygül ile Kurban Bayramı’ndan 1 hafta önce bir görüşme yaptığını dile getiren Anlar, şöyle devam etti: “Başkan’a Keşanspor 1959 futbol takımı ile çalışmayacağımı ilettim. Başkana dedim ki ‘İyisiyle kötüsüyle bir sezon geçti ve benim içeride alacaklarım var. Bunu bana bayramdan önce verirseniz sevinirim bayramı parasız geçirmek istemiyorum.’ Bir önceki bayram da aynı şeyler, sezon içerisinde de aynı şeyler. Anlaştığımız rakam da çok büyük bir rakam değil. Bayram dolayısıyla alacaklarımın ödeneceği söylendi. Fakat bayram geçeli kaç gün olmasına rağmen alamadım. Belediyeden para çıkıp çıkmadığı meselesi çok tuhaf bir mesele. Ben, Keşanspor 1959 Spor Kulübü ile anlaştım, Keşan Belediyesi ile anlaşmadım. Belediyeden para çıkacak bana verecek, ona verecek, buna verecek. Amatör takımların ne kadar zor bir şekilde yürüdüğünü biliyorum. Geçen yıl gözümün önünde ceplerinden yemek paralarını verdiler, otobüs paralarını verdiler. Ben bunu her yerde söyledim ‘Başkan ve yöneticiler ceplerinden para ödediler.’ dedim. Fakat benim sıkıntı çektiğim konu verilen sözlerin süre verilerek ertelenmesi ve zamanında yerine getirilmemesidir. ‘Hoca için olsa da olur olmasa da olur.’ gibi tavır takınılması beni çok üzdü. Bir geminin kaptanı antrenördür. Geminin kaptanı kenara çıkarsa gemi yürür mü? Çalışan bir antrenör için sezon sonu itibarsızlaştırma ve hiçe sayma algısı oluştu. Ben antrenörlük hayatımda böyle bir şey yaşamadım. Sanki takım şampiyon olamadı gibi kamuoyunun önünde itibarsızlaştırma olduğu konusuna vardım. Bana verilen kısıtlı kadroyla, yardımcısız ve kaleci antrenörsüz maçlara çıktım. Zaman zaman antrenman yeleği eksik çıktık. Şampiyonluğu kaybettik ama adamlığımız yerinde duruyor. Adamlığımızı ve duruşumuzu hiçbir zaman kaybetmedik. Keşan futbolu ve Keşanspor 1959 futbol takımı, Edirne’de tekrar korkulan ve vizyon sahibi bir takım olduysa bunda benim de katkım olduğunu belirtmem gerektiğini düşünüyorum. Keşanspor’da parasız çalıştığımız zamanlar oldu paramızı alamadığımız zamanlar oldu. Ben, her kategoride Keşanspor’da şampiyonluk yaşadım. 2010 yılında Bal Ligi’nde, Keşanspor’un amatör statüde 3’üncülüğe en çok yaklaştığı takımın antrenörü benim. Sezon içinde olan sıkıntılara rağmen, sezon bittikten en fazla 1-2 hafta sonra benim bütün alacaklarımı ödediler. Benim emeğimin karşılığını ödediler. Ben böyle bir durumla karşılaşmadım.”
“EMEĞİMİN KARŞILIĞI OLARAK İYİ VEYA KÖTÜ BİR TEŞEKKÜRÜ HAK ETTİĞİMİ SANIYORUM”
Fatih Anlar, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Unutulmasın ki yerli antrenörlerin birçoğunun az ya da çok değdiği birçok futbolcu futbol piyasasında, profesyonel ya da amatör olarak bu işi meslek edinip, Keşanlı ismini aslanlar gibi herkese duyurmuşlardır. Özdemir, Ender, Feyzullah, Cihan, Ali Serin ve Batuhar Er şu anda hafif de olsa çok da olsa benim elimin değdiği futbolculardır. Amatör olan futbolcuları saymaya kalksak zaten liste yetmez. Ben, emeğimin karşılığı olarak iyi veya kötü bir teşekkürü hak ettiğimi sanıyorum. Şampiyonluk deniliyor ama tesisin olmadığı yerlerde şampiyonluğun bir amaç olması iyi değil. Şampiyonluk araç olmalıdır. Bir tesis yapacaksın, futbolcuya yeterli konaklama yeri sağlayacaksın, alt yapını sağlam tutacaksın ondan sonra Bal Ligi’ne oradan da 3. Lig’e hazırım diyeceksin. Futbolda süreklilik çok önemlidir ve bu vesileyle bir tesis yapımı ayrı bir özelliktir. Şu an için şampiyonluğun biraz amacın dışına çıkması gerekiyor.” 
Bu haber 1860 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SPOR HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR