kartal escort
Bugun...
EROL YAZLA: “NE DERSHANE NE TEMEL LİSE! ÇÖZÜM; DEVLET OKULLARINA SAHİP ÇIKMAK”
Tarih: 16-07-2015 09:09:00 Güncelleme: 16-07-2015 09:23:00 + -EROL YAZLA: “NE DERSHANE NE TEMEL LİSE! ÇÖZÜM; DEVLET OKULLARINA SAHİP ÇIKMAK”

   Eğitim ve Bilim İş Görenleri Sendikası (Eğitim-İş) Keşan Temsilcisi Erol Yazla,  Anayasa Mahkemesi’nin, dershanelerin özel okula dönüştürülmesini, dönüşmeyen dershanelerin ise kapatılmasını öngören düzenlemeyi oyçokluğuyla iptal etmesiyle ilgili açıklamada bulundu.
   Bu karara göre dershanelerin kapatılmayacağına işaret eden Yazla, şunları söyledi: “13 yıllık iktidarı döneminde eğitim alanında piyasa merkezli bir ‘işletmecilik’ anlayışı yerleştirmeye çalışan AKP hükümeti, kamusal eğitim alanını daha da daraltırken, özel okullara yönelik doğrudan teşvik uygulamalarında ciddi adımlar atmıştır. AKP, kendi döneminde sayıları iki kat artan dershaneleri ‘paralelle mücadele’ bahanesiyle özel okullara dönüşmeye zorlarken, devlet okullarına vermediği kaynağı, yandaş özel okullara peşkeş çekmiştir.
   Siyasi iktidar dershanelerin kapatılması ve özel okula dönüştürülmesi girişimlerini, ülke kaynaklarının, eğitimin ticarileştirilmesi ve piyasalaştırılması için özel sermayeye aktarılması çabası olduğunu defalarca dile getirdik. Anayasa Mahkemesi’nin söz konusu kararı, her ne kadar eğitimin sınav odaklı olmaktan çıkarılıp, eğitimde kalitenin arttırılması konusunda fayda sağlamayacak olsa da MEB’in dayatmacı ve hukuksuz girişimlerine bir darbe olarak değerlendirilebilir.”
   Yine Anayasa Mahkemesi’nin kararına göre, ‘temel lise’ye dönüşen dershanelerin okul olarak kalabileceğine dikkat çeken Erol Yazla, şunları ifade etti: “Sadece tabela değişikliğiyle dönüşümü gerçekleştirecek ve yine dershanecilik faaliyeti yapılacak ‘Temel lise’ uygulamasından vazgeçilmelidir.   Milli Eğitim Bakanlığı, özel liselere kayıtlar tamamlanmış olduğu için, bu okullara kayıtlarını yaptıran çocukların mağdur olmaması için devlet liselerine geçişlerini sağlamalıdır.
   Önümüzdeki süreçte de eğitimin tarafları bir araya gelerek ezberci, eleyici, seçkinci, sınav odaklı eğitim sistemine son vermek için çözüm önerileri geliştirmelidir.
   Nitelikli bir eğitim için öncelikle piyasacı ve özelleştirmeci eğitim anlayışı terk edilmeli, eğitimin her aşaması parasız olmalıdır. Bilimsel, laik, demokratik, kamusal ve parasız eğitim her yurttaşımızın ayağına eşit bir şekilde götürülmeli, eğitimde fırsat eşitliği sağlanmalıdır.
   Eğitim-İş bunun mücadelesini meşru zeminlerde ve her platformda verecektir.”
Bu haber 1317 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EĞİTİM HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR