Bugun...
Erdoğan Gümülcineli: “Buğday fiyatı 80 kuruşa kadar geriledi”
Tarih: 03-07-2017 09:08:00 + -Erdoğan Gümülcineli: “Buğday fiyatı 80 kuruşa kadar geriledi”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli ile Edirne İl Genel Meclisi'nin CHP'li üyeleri Abdülaziz Çıkıkçı ve Erdinç Can, 1 Temmuz 2017 Cumartesi günü, buğday alımlarına devam eden TMO Keşan Ajans Amirliğini ziyaret etti.
Saat 11.00 sıralarında TMO Keşan Ajans Amirliği'ne giden Gümülcineli, Çıkıkçı ve Can, taahhütname ve emanet alımlar hakkında TMO personeli ve buğday dökmek için TMO'ye gelen çiftçiler ile görüşerek, yeni alım sezonunun hayırlı olması dileklerini iletti.
“DÜZENLEMENİN HASAT DÖNEMİNDE YAPILMASI TARİHTE İLK DEFA OLDU”
Ziyaret sonrasında basın açıklamasında bulunan Erdoğan Gümülcineli, yeni alım sezonunun hem TMO personeline hem de çiftçilere hayırlı olması temennisinde bulunmak için ziyaret gerçekleştirdiklerini dile getirerek, "Çiftçilerimiz, alımla ilgili bir sıkıntı yaşamadığını ancak taban fiyat açıklanmaması nedeniyle ciddi sıkıntı yaşadıklarını ilettiler. Biz de bir an önce taban fiyatın açıklanmasını bekliyoruz. Fiyatın açıklanmaması, çiftçilerimizi ciddi sıkıntı içerisine sokuyor. Piyasalarda fiyat 90 kuruştan açıldı ancak 80 kuruşa kadar geriledi. Hükümet mutlaka müdahale fiyatını açıklamalı. Ayrıca, Gümrük Vergisi'ndeki düzenleme, tarım üreticisini yok olmaya mahkum edecektir. Bu düzenlemenin hasat döneminde yapılması tarihte ilk defa oldu. AKP iktidarı bu kararı yeniden gözden geçirmeli." dedi.
“BUĞDAY HASAT ZAMANI ALINAN BU KARAR ÇİFTÇİYE GÖZDAĞINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR”
Bu düzenlemenin, piyasa alım fiyatlarının düşmesi anlamı taşıdığını ifade eden Gümülcineli, şunları söyledi: "Ancak buna karşılık tüketici fiyatlarına düşüş anlamında hiçbir şekilde yansımayacağı, önceki yıllarda yapılan düzenlemelerde de görüldüğü gibi sadece sanayiciye ve aracı tacirlerin işlerine yarayacağı aşikardır. Tarımın yapısal sorunları çözüme ulaşmadan, girdi fiyatlarının yüksek, verimin düşük olduğu tarım ürünlerinde veri rakamları yükseltilmeden aynı zamanda da girdi fiyatları düşürülmeden ithal kapılarının açılması, gıda fiyatlarını etkilemeyeceği gibi çiftçiye üretimde sıkıntı yaratacağı açık ve seçik bellidir. Tam da buğday hasat zamanı alınan bu karar çiftçiye gözdağından başka bir şey değildir. AKP hükümetinin bir an önce bu karardan vazgeçerek zaten yok olmaya yüz tutmuş, her geçen gün tarlalarını bir bir satmaya mahkum edilmiş üretici çiftçi ve köylülerimizi daha da yaşayamaz hale getireceğine, böyle geçici pansuman tedbirlerle tüketici fiyatlarının aşağıya çekilemeyeceğinin bilinmesi gerektiğine inanmaktayız. Devletin uyguladığı tarım ürünlerindeki gümrük vergilerinin indirilmesi çoğu zaman maliyetini zor karşılayan üreticinin bazen de maliyetinin altında satılan ürünlerinin maliyetleri dikkate alınmadan ve aynı zamanda üretici ile istişare edilmeden verilmiş bir karardır."
“TÜRKİYE’DE DEKAR BAŞINA 270 KG BUĞDAY ALINMAKTADIR”
Türkiye'deki girdi fiyatlarının, tarımda gelişen birçok ülkeden yüksek olduğunu dile getiren Erdoğan Gümülcineli, sözlerini şöyle tamamladı: "Bugün dekar başına Fransa’da 735 kg,  Almanya’da 862 kg, Belçika’da 941 kg buğday alınırken, tarım ülkesi olan Türkiye’de dekar başına 270 kg buğday alınmaktadır. Bu da can çekişen tarımın son yaptırımla üreticiyi sektörden koparmak anlamına gelmektedir. AKP hükümeti üretim yapısını inşaata ve ranta dayalı dönüştürmeye devam etmeyi, emeğin güvencesiz ve ucuz çalıştırıldığı düzeni perçinlemeyi hedeflemektedir. Türkiye'nin tarım ve hayvancılıkta sayılı ülkeler arasında olması gerekirken üreticinin üretim yollarını açmak, maliyetlerin azaltılması için yaptırımların uygulanması yerine yanlış ülke yönetimi ve yaptırım gücü yüksek yanlış politikalar sebebiyle ülke git gide çıkmaza sürüklenmektedir. AKP hükümetinin mazotu çiftçiye yarı fiyata vereceğine dair söz verdiği halde, bu sözünü halen yerine getiremeyerek sadece seçimler öncesi vaatler listesi içerisinde yerini alarak, daha sonrada sözünün arkasında duramadığının kanıtıdır. Buna karşılık gemicik sahibi zenginler ve yat sahiplerine sunulan ucuz mazot kullanımı iktidarın adaletsizliğinin göstergesidir. Buradan AKP iktidarı hükümeti ve yöneticilerine seslenmek istiyorum. Zaten her geçen gün artan işsizlik oranlarına, bu tür uygulamalarınızla bir de tarımdan geçinmeye çalışan üretici çiftçi ve köylülerimizi de katletmeye çalışmayın. Klasik ziyaretlerle sadece resim vermekle kendi iç iktidarını koruma çabaları yerine, halkımızın gerçek sorunları üzerinde çözüm üretin."
Bu haber 611 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR