Bugun...
Erdin Bircan: “Enez yoluyla ilgili Bakan tarih veremiyor”
Tarih: 08-07-2017 08:51:00 + -Erdin Bircan: “Enez yoluyla ilgili Bakan tarih veremiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Nisan ayında programa alınan Keşan-Enez kara yolunun yapımıyla ilgili bir gelişme olmamasını eleştirdi.

Bircan, açıklamasında Adalet yürüyüşüne dair değerlendirmede de bulundu.

“REFERANDUMDA KULLANILAN BİR OLAY”

Keşan-Enez kara yolunun yapım işiyle ilgili Enez’deki toplantıda “Programda yok”,  Keşan’daki bir toplantıda ise “Programda var” dendiğini belirten Erdin Bircan, “Öyle bir durum ki milletvekili Enez’deki basın toplantısında ‘yok’ diyor, Keşan’a geliyor ‘var’ diyor. Orada sadece var dendi ama bütçesi belirlendi fakat kredi yok, program yok. Program verilmemiş. Hangi tarihte, hangi saatte ne zaman olacağı belli değil. Hiçbir şey yapılmamış, sadece iyileştirme yapılacak o yolda ama ne zaman yapılacağıyla ilgili Bakanın kendisiyle görüştüm, tarih veremiyor. Zaten bu yıl programa alındı ama ne zaman yapılacağıyla ilgili bir tarih yok. Ben hep bunu söyledim. Programa alınan bir şeyin bir başlangıç tarihi bir de bitiş tarihi vardır, bütçesi vardır, ne amaçla yapılacağı vardır ama bunların hiçbirisi yok. Sadece referandumda kullanılan bir olay, referandumda kullanılan bir malzeme gibi oluyor. Bakanla görüştüm o bir şey söylemediği için ben de tarih veremiyorum o yüzden.” dedi.

“ADALET HERKESE LAZIM”

Açıklamasının devamında adalet yürüyüşünü değerlendiren Bircan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hiç kimsenin burnu bile kanamadan yapılan, anayasal hakkımız olan bir yürüyüştü bu. Artık yürüyüşün sonuna gelindi. Adalet yürüyüşüydü ve adalet herkese lazım. Özellikle vicdanlarda adalet olmalı. Yargının, hukukun şu an bittiği bir ülkede her şeyi söylüyorlar. O yüzden yargının ve hukukun talimatla iş yaptığı bir dönemde, talimatla önce polis tutukluyor daha sonrasında da arkasından savcı bir iddianame hazırlıyor. Ne zaman? Kişiler içeriye atıldıktan sonra. Şu an 150’nin üzerinde gazeteci tutuklu. Bu olay Enis Berberoğlu’yla ilgili değildir ama Enis Berberoğlu olayı bardağı taşıran damladır. Enis Berberoğlu suçsuzdur, böyle bir şeyin içinde de değildir. Kendisi de öyle söylüyor. Bu ülkedeki adaleti daha önce Ergenekon ve Balyoz davalarında nasıl ki iddianame hazırlandı, uyduruk şeyler delil sayıldı; bunda da aynı şekilde AKP yargısı olmuştur. FETO yargısı gitti AKP yargısı geldi. Biz bunun mücadelesini veriyoruz ve adalet istiyoruz. Adalet herkese lazım; bir gün AKP’nin kendisine de lazım olacak.”

“ADALETLE İLGİLİ SIKINTISI OLAN HERKES YÜRÜYÜŞE KATILDI”

Adalet yürüyüşüne HDP’lilerin de katıldığı yönündeki eleştirilere değinen Bircan, “Bu yürüyüşe adaletle ilgili sorunu olan Türkiye’de yaşayan her insan katılabilir, yeter ki pankart flama kullanılmasın. Bizler yalnızca ‘adalet’ pankartıyla yürüdük. Adaletle ilgili sıkıntısı olan herkes yürüyüşe katıldı. Herkesin imreneceği barışçıl bir yürüyüş oldu.” şeklinde konuştu.

Bircan açıklamasının sonunda, tüm Keşan halkını adalet yürüyüşüne ve sonrasında 9 Temmuz’da İstanbul’da yapılacak Maltepe mitingine davet etti.

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 527 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR