Bugun...
Edirne İl Genel Meclisi’nin 2019 bütçesi 88 milyon TL
Tarih: 19-09-2018 00:08:00 + -Edirne İl Genel Meclisi’nin 2019 bütçesi 88 milyon TL

Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş, 2018 çalışma takvimi kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar hakkında bilgi verdi.
2019 yatırım bütçesinin 88 milyon TL olarak belirlediklerini söyleyen Geçmiş, Sazlıdere köyünün kanalizasyon yapım işinin, programa alınması için çalışacaklarını kaydetti.
“2019 YATIRIM BÜTÇEMİZİ 88 MİLYON TL”
Edirne İl Genel Meclisi’nin 2019 yılı bütçesinin 88 milyon TL olarak belirlendiğini kaydeden Geçmiş, Bu bütçenin yaklaşık % 45 cari giderlerimiz, % 55 de yatırım uygulamaları olarak hazırlandı. Bununla ilgili 80 km asfaltlama çalışması tamamlanma aşamasına geldi. Yaklaşık olarak da 120 km malzemeli çakıl ve mıcırla asfalt bakımı çalışmaları başladı. Bu yıl ki asfalt programımızın tamamı hafta sonu bitiyor. Ekim ayından itibaren meclis üyesi arkadaşlarımızla birlikte yapılan asfaltların kontrollerine başlayacağız.” dedi.
“SOĞUK ASFALTTAN VAZGEÇİP SICAK ASFALTA GEÇECEĞİZ”
2019 yatırım programının il encümeni tarafından görüşüldüğünü ve meclise sevk edildiğini ifade eden Geçmiş, açıklamasına şöyle devam etti: Kasım ayında görüşmeye başlayacağız ve 2019 yatırım bütçemizi 88 milyon olarak şekillendirmeye çalışacağız. Bu şekillendirmede % 47 cari giderlerimiz, enflasyondan ve mazot giderlerinden dolayı arttı. % 53 de yatırım programına bütçe ayırdık. Bu sene kilometrelerimiz belki biraz az olacak. Yeni bir değişime gidiyoruz soğuk asfalttan vazgeçip sıcak asfalta geçeceğiz. Edirne köylerimizde artık birçok sorunu özel idare olarak bitirmiş durumdayız çok az kaldı. 300-400 km asfalt olmayan yol kaldı bunu da sıcak asfalt olarak takviye edeceğiz ki en az artık 10-15 yıl yaptığımız asfaltlar geriye dönmesin. Bu sene sıcak asfaltı yaklaşık 40 - 50 km planlıyoruz. Bu asfaltlarda da 10 yıl gibi bir dayanım süresi olacak, kalite ve konforu da yüksek olacak.”
“2019 YILINDA İÇME SUYUYLA İLGİLİ SIKINTILAR YAŞANACAK.”
İçme suyu konusunda da planlama yaptıklarının altını çizen Geçmiş, “Muhtarlarımızdan gelen taleplere göre hatlarımızı değiştiriyoruz. Birçok muhtarımız suyunu, köylere hizmet götürme birliğine devrediyor. İşin biraz daha sıkıntılı olduğunu anladılar. 2019 yılında içme suyuyla ilgili sıkıntılar yaşanacak. Çıkan yasa ve yönetmeliklerde artık içme suyunun tüm kontrol ve tahlilleri köy muhtarlarına dönecek ya da il özel idare olarak köylere hizmet götürme birliği, kaymakama veya encümene sorulacak. Bunun için mutlaka teknik elemanlar ve sağlık il müdürlüğü tarafından her ay standart yaptırmış olduğumuz içme suyu tahlillerinin ücretlerini kendileri ödeyecek. Her yıl 300-350 bin TL içme suyu tahlilleri için ödenek ayırıyoruz. Bugüne kadar hiç bu paraları talep etmedik ama 2019 yılında artık içme suyunu kim kullanıyorsa onlar ücret taleplerini almaya başlayacak. Ya muhtarlarımız bu talepleri kendileri karşılayacak ya da ‘karşılayamayız ekonomik durumumuz bozuk’ diyorlarsa köylere hizmet götürme birliklerine devredecek. Biz de asli görevlerimizi vatandaşlarımıza daha sağlıklı, daha düzgün suyumuzun debilerinin daha yüksek olduğu eski hatlarımızı değiştirerek daha sistemli bir şekilde düzenleyeceğiz. Bununla ilgili olarak 15 milyon TL planlıyoruz. Tabi bunlar kesin değil, kasım ayındaki meclisimizde görüşmeler sonucu bu paralar ihtiyaç ve taleplere göre artabilir ve azalabilir de. Stabilize malzemeli bakıma geçiyoruz. Bu haftadan sonra Ekimim sonuna kadar biter ama bizim asfalt şantiyesi çalışanlarımız havalar müsaade ettiği sürece 12 ay çalışmalarını sürdürüyorlar. Şikayetler azalmış durumda.” dedi.
“SAZLIDERE KANALİZASYONU PROGRAMA ALMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Geçmiş, açıklamasını şöyle tamamladı: “254 köyümüzdeki yatırımları tek tek toparlayacağız. Bu arada Keşan’da Sazlıdere kanalizasyonunu programa almaya çalışıyoruz. Oranın kanalizasyon ve arıtma tesisinde sıkıntılar var. Bu yıl oraya 2 doğal arıtma yapacağız. Orada kalıcı bir kanalizasyon sistemi yok.”
Bu haber 292 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR