Bugun...
DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Cumhurbaşkanlığı adaylığını Keşan’da açıkladı
Tarih: 08-01-2018 09:49:00 + -


Aksakal: “Sağın alternatifi soldur günümüzün tek sol partisi DSP’dir.”

DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, Cumhurbaşkanlığı adaylığını Keşan’da açıkladı

Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Önder Aksakal, 6 Ocak 2018 Cumartesi günü bölgemize gelerek bir dizi ziyaretlerde bulundu. Sabah saatlerinde Gelibolu üzerinden gelerek Enez’e geçtiği öğrenilen Aksakal, buradaki ziyaret ve incelemelerinin ardından 17.30 sıralarında Keşan’a geldi.

Eski Adliye Binası önünde çok sayıda partili ve vatandaş tarafından karşılanan Aksakal, daha sonra DSP Keşan İlçe Başkanlığı binasına geçerek burada basın açıklamasında bulundu.

DSP Keşan İlçe Başkanı Yusuf Nalbantoğlu, Yönetim Kurulu üyeleri ve kalabalık bir partili grubunun bulunduğu ortamda ülke gündemine ilişkin açıklama ve değerlendirmelerde bulunan Aksakal, önümüzdeki yıl yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olacağını ilk kez Keşan’dan açıklayarak kamuoyuna duyurdu.

Türk halkının Demokratik Sol Partiye sonsuz güven duygusu ve desteğinin olduğunu kaydeden Aksakal,Bugünkü Cumhurbaşkanının karşısına Cumhurbaşkanı adayı olarak çıkacağız. Parlamento dışındaki partilerin cumhurbaşkanı adayı göstermeleri için 100 bin seçmenin öneri gerekiyor. Çok şükür bizim böyle bir sıkıntımız yok. Hiç bir tarafımızı sallamadan, olur muydu, olmaz mıydı demeden, ihtimal tanımadan. Sağın alternatifi soldur. Günümüzün tek sol partisi Demokratik Sol Parti’dir. Tayyip beyin karşısına Demokratik Sol Parti olarak çıkacağız.” dedi.

“MEKANİZMA DEĞİŞTİ”

Açıklamasında, yapılan 16 Nisan Referandumundan sonra parlamento sistemimde yeni bir sürece girildiğine değinen Aksakal,Artık Türkiye’de yeni bir yürütme biçimi devleti yönetecek. Mekanizma değiştirildi. Eskiden parlamentoda bulunan partilerden biri sen başbakan ol diye cumhurbaşkanı tarafından görevlendiriliyordu. Artık cumhurbaşkanı ülkeyi kendisi yönetiyor. Hükümeti cumhurbaşkanı kuracak. Eskiden %10 seçim barajını bizim önümüze bir dayatma olarak koyup ‘Aman oyunuz boşa gitmesin, falan partiye oy verin, filan partiye oy verin.’ diye yönlendiriyorlardı. Şimdi artık o da kalmadı çok şükür.” diye konuştu.

“SAĞIN ALTARNETİFİ SAĞ OLAMAZ”

 Sözlerine parlamentoda bulunan hiçbir siyasi parti başkanının şu an için çıkıp, “Ben cumhurbaşkanı adayıyım.” diyemediğine dikkat çekerek devam eden Aksakal, şunları söyledi: “MHP’ ye Allah selamet versin. AK Parti’ye teslim olmuş vaziyette. Geride bir HDP var parlamentoda. Onların genel başkanları da içerde tutuluyor. Onların da ağızlarına bir parmak bal sürdüler. O bırakın cumhurbaşkanı adayı olmayı partisinin genel başkanlığından da vazgeçti artık. Sayın Kılıçdaroğlu ise hiç ‘Ben adayım.’ filan demiyor, ‘Belki olurum.’ diyor. İşte sağda, solda merkez sağdaki partilerle ortak aday bulmaya çalışıyor. Sağın alternatifi sağ olamaz. Sağın alternatifi soldur. Günümüzün tek sol partisi de Demokratik Sol Partidir.”

“KENDİLERİNİ ZENGİN HALKI FAKİR ETTİLER”

Demokratik Sol Parti’nin 15 yıl önce iktidarı AK Parti’ye devrettiğini de kaydeden Aksakal, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü: “Biz devleti teslim ettiğimizde mazotun litresi 1.20 TL idi şimdi 5.15 TL. Küçük altın 24 TL idi şimdi 270 TL. Tüp 14 TL idi şimdi 95 TL. Memleketi 15 yılda buradan buraya getirdiler. Biz devleti teslim ettiğimizde 1 tane kurşun atılmıyordu şimdi her gün şehit haberleri geliyor hâlâ. 16 Nisan Referandumu’nda ne dediler ‘Evet deyin terör bitsin.’ Terör bitti mi? Hâlâ daha da sayıları artarak şehirlerimiz geliyor. O zaman geriye dönüp bakacağız 15 yılda bizim 80 yıllık cumhuriyetimizin değerlerini satıp bitirdiler, yol ettiler. 250 milyar liralık varlık fonu diye şirket kurdular onu da batırdılar, kendilerini zengin halkı fakir ettiler.”

“BAŞIN ÖNE EĞİLMESİN”

Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Aksakal, açıklamalarını şöyle tamamladı: “ Az kaldı, biraz daha dişimizi sıkalım. Parlamentodaki partiler cumhurbaşkanı adayı arayı dursun ben buradan söylüyorum. Sağdan gidersen cüzdan bulursun anca başka bir şey yok. Sola geleceksin, Türkiye’nin tek sol partisi Demokratik Sol Parti’dir. Onun için sizlerden isteğim gittiğiniz her yerde ‘Bizim cumhurbaşkanı adayımız genel başkanımızdır.’ deyiniz. Bunu göğsünüzü gere gere söyleyin. Bu parti Ecevit’in partisi Türkiye’nin en dürüst partisi. Türkiye’nin en dürüst bekçisi Atatürk’ten sonra Ecevit’tir. En milliyetçi siyasetçi Atatürk’ten sonra Ecevit’tir. O zaman yolumuza böyle devam edeceğiz. Mecliste temsil edilen partilere bir daha prim vermeyeceğiz. Biz onları oraya kavga etsinler diye göndermedik. Yasa çıkarsınlar memleketi düzlüğe çıkarsınlar diye gönderdik ama onlar birbirleriyle mama kavgası yapıyorlar. Biz Türk milleti olarak buna layık değiliz. Onun için ben de diyorum ki karar senin, irade senin. Başın öne eğilmesin. Çünkü Demokratik Sol Parti var. İnşallah ülkemizi bu girdaptan kurtaracağız.”

ESNAF VE KAHVE SİYARETLERİ YAPTI…

Aksakal, açıklamalarının ardından DSP Keşan İlçe binasından ayrılarak, beraberindeki partililerle birlikte çarşı ve pazar esnafını ziyaret etti, kendisini tanıttı, hayırlı işler temennisinde bulundu.

Akşam saatlerine doğru Aşağı Zaferiye ve İspat Camii mahallelerine giderek buralarda kahve ziyaretlerinde bulunan Aksakal, gece 21.00 sıralarında Malkara’ya gitmek üzere Keşan’dan ayrıldı. (MEHMET İLMAN)

 

 

 

    
Bu haber 317 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ