kartal escort
Bugun...
Doğal gaz topraklamaları hırsızların hedefi oldu
Tarih: 15-05-2018 00:24:00 + -Doğal gaz topraklamaları hırsızların hedefi oldu

Doğal gaz tesisatı döşeme işlemleri yoğun bir şekilde devam ederken, son günlerde yaşanan hırsızlık konusu vatandaşları zor durumda bırakıyor.

Hırsızlar, binalardan doğal gaz kutularına konulan topraklama kablolarını çalıyor. Yaşanan durum karşısında vatandaşlar tedbir alınmasını bekliyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamada bulunan makine mühendisi Murat Dinç, topraklamanın önemine dikkat çekti.

“KEŞAN AÇISINDAN BÜYÜK PROBLEM”

Dinç, “Topraklama kabloları direkt olarak toprağa çakılıyor. 20-30 cm derinliğindeki çukura gömerek, üzerine beton dökülürse hırsızlıklar karşısında önlem alınabilir. Şu anda yaşanan durum Keşan açısından büyük problem. Gaz açılmadan bir gün önce veya gazın bağlanacağı gün topraklama çubuklarını çakıyoruz. Aksi halde takıldığı gece çalınıyorlar.” dedi.

“TOPRAKLAMA OLMADAN GAZ AÇILMAZ”

Topraklama olmadığı takdirde binaya doğal gaz bağlanmayacağını ifade eden Murat Dinç, sözlerini şöyle tamamladı: “Binanın kolon altında kesinlikle topraklama olmalı. Olmadığı takdirde gaz açılmaz. Topraklama olmazsa herhangi bir elektrik kaçağı ve yıldırım düşmesinde cihazlar zarar görebilir. Bazı binaların kendi ana topraklamaları var. Oraya da direkt giriş yapılarak bu sorun çözülebilir. Ancak bu kez de konuyla ilgili rapor isteniyor. Bu da maliyet açısından pek tercih edilen bir şey değil.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 225 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ