kartal escort
Bugun...
CHP’li vekillerden Keşan’a ziyaret...
Tarih: 28-07-2015 08:38:00 + -


* Keşan’da geçen süreç içerisinde yaşanan olaylarla ilgili sorulan soruya cevap veren CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, “Hakim ve savcılara hiç kimse etki etmesi ve baskı yapması mümkün değildir. Çocuklarınız bir kısmı cezaevinde yatıyor. Ancak, şu anda yasal süreç devam ediyor.” dedi.

CHP’li vekillerden Keşan’a ziyaret...

   Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekilleri Okan Gaytancıoğlu ve Erdin Bircan ile İzmir Milletvekili Özcan Purçu, dün Keşan’a gelerek, CHP İlçe Örgütü’nü ve Yenimescit Mahallesi’ni ziyaret etti. 
   Saat 15.00 sıralarında partiye gelen Gaytancıoğlu, Bircan ve Purçu burada partililer ve İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, İlçe Yönetim Kurulu üyeleri ve bazı partililer ile görüştü. 
GÜMÜLCİNELİ, PROGRAM HAKKINDA KENDİLERİNE BİLGİ VERİLMEMESİNE TEPKİ GÖSTERDİ
   Ziyarette ilk olarak söz alan Gümülcineli, ziyaretlerinden öterü milletvekillerine teşekkür ederek, “Sanırım kendileri Kırkpınar ziyaretinden sonra bölgemizi ziyaret etmek istediler. Ancak örgüt olarak buradaki programlarıyla ilgili bilgimiz yok. Bundan dolayı daha önce basına bilgi veremediysek kusura bakmayın. Bu programlarıyla ilgili bir bilgimiz yok ve kısa bir süre önce bize haberi verildi. Kendileri sanırım bununla ilgili açıklamaları vardır. Belki biraz sitemkâr oldu. Belki vekillerimizin çok daha yeni, işin başında, siyasetin hareketli, karmakarış olduğu bir süreçte bölgemize geldiler. Atlamış olabilirler ancak bir örgüt yapılanması içinden geldiğimizden, örgütteki hiyerarşinin nasıl işlemesi gerektiğini çok iyi biliriz. Şahsımla ilgili hiçbir sıkıntı yok. Asıl olan örgüttür. Örgütsel anlamda bu hiyerarşiye hassasiyet gösterir ve uyulmasını herkesten isteriz. Ben de isterim ki ilçe yönetimimin tamamıyla vekillerimi karşılayayım. Zoraki bir buluşma oldu. Beni arayanlar var ancak haberim yok.” dedi. 
   GAYTANCIOĞLU: “BÜYÜK BİR AİLEYİZ”
   Daha sonra söz alan Gaytancıoğlu, programın ilçe örgütüne gönderilmemesinde bir art niyet olmadığının altını çizerek, şunları söyledi: “Ülke genelinde yoğun bir gündem var. Bizler büyük bir aileyiz ve koca bir çınar içerisinde sıkıntılar olabiliriz. Bu konuda özür diliyoruz.” 
   “ERKEN SEÇİM TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK KAYIPLARA YOL AÇABİLİR”
   Parti olarak tüm kesimin sorunlarıyla ilgilendiklerini ifade eden Okan Gaytancıoğlu, “Özcan Purçu arkadaşımız Keşan’a gelerek, Roman nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu ilçede onların sorunlarıyla ilgilenecek. Parti olarak bu ülkenin kurucu unsuruyuz. Kurucu unsurun da herkese eşit mesafede durması gerektiğini biliyoruz. Hükümetin kurulmasıyla ilgili 29 günlük bir süre kaldı. Partimiz görevlendirdiği ekipler, AK Parti ile görüşmelerine devam etmektedir. Biz hükümeti kurmaktan yanayız. Ancak şu anda hükümet azınlık da olsa savaş kararı alabiliyor. Hükümeti oluşturma yönünde bir sağduyumuz var. Erken seçim Türkiye için büyük kayıplara yol açabilir. Seçimden karlı bile çıksak ülkenin seçime ihtiyacı olmadığını biliyoruz. Seçime yapılacak masrafların emekliye, çiftçiye, taşeronun kaldırılması olarak dönmesini bekliyoruz.” şeklinde konuştu. 
   BİRCAN: “OLAYLARI LANETLİYORUM”
   Gaytancıoğlu’nun ardından söz alan Bircan ise şöyle dedi: “İlçe Başkanımız Erdoğan Gümülcineli’nin sözlerini haklı buluyorum. Bu program akşam gerçekleşti. Özcan arkadaşımızın Keşan’da olmasından mutluyum. İyi bir çalışma arkadaşımız. Roman toplumunun sorunlarını ve çözümlerini bilen arkadaşımız. Destek istediği sürece yanında olacağız.”
Açıklamasının devamında ülke genelinde yaşanan terör olaylarına dikkat çeken Erdin Bircan, “Terörün; dini, ırkı olmaz. Olayları lanetliyorum. Ülkemiz içerisinde sağduyulu olmalıyız.  Edirne’de canlı bomba var söylemleriyle insanları tedirgin ediyorlar. Bölgemizde hiçbir şekilde terör olayı olmaz. Burası barışın şehridir. Her insan Edirne’de barınabiliyor. Toplumsal barışı sağlamış şehirlerden biri Edirne’dir.” dedi. 
   PURÇU: “BU BAYRAK BİZİM VE BAŞKA BAYRAĞIMIZ YOK”
   Ziyarette son olarak Özcan Purçu söz aldı. 
Keşan’da olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Purçu, “Bu ülke hepimizin. Yüzyıllardan beri kardeşçe yaşıyoruz. Bu bayrak bizim ve başka bayrağımız yok. Ülkemize, birliğimize en ufak bir saygısızlık yapsam babam beni evlatlıktan reddeder. Romanlara el uzatma noktasında bir şeyler üretebiliriz. Ama vatan, bayrak ve millet sevgisini öğretmemize gerek yok. Mahalleye yapılan operasyonda basında sakıncalı cümleler kullanıldı. Ben bu bağlamda üzüldüm.”
Öte yandan partideki ziyaretin sona ermesinin ardından çarşıda vekiller ile karşılan İl Genel Meclisi’nin AK Partili Üyesi Adnan Vural, vekillere “Hoş geldiniz.” dedi. 
   YENİMESCİT MAHALLESİ ZİYARET…
   Partideki ziyaretin ardından Gaytancıoğlu, Bircan, Purçu ve Gümülcineli Yenimescit Mahallesi’ni ziyaret ederek vatandaşlara görüşürken, mahallede, vekiller için kurban kesildi.
Mahallede bulunan bir kahvehanede gerçekleşen ziyarette ilk olarak Mahalle Muhtarı Fikret Kantar söz aldı.
   KANTAR: “ROMAN KARDEŞİMİZ, TÜM SIKINTILARIMIZI MECLİS’TE ANLATACAKTIR”
   Konuşmasına, “Vekillerimize, mahallemize yaptıkları ziyaretten dolayı teşekkür ediyorum.” diye başlayan Kantar, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de ilki gerçekleştirerek, Roman birini milletvekili olarak, Meclis’e taşıdı. Roman kardeşimiz, tüm sıkıntılarımızı Meclis’te anlatacaktır. Bundan dolayı da, başta Kemal Kılıçdaroğlu olmak üzere herkese teşekkür ediyorum.” dedi.
Gaytancıoğlu, Bircan ve Gümülcineli’nin konuşmalarının ardından CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu söz aldı.
   PURÇU: “ROMANLAR ARTIK SAHİPSİZ DEĞİLLER”
   Daha sonra konuşan Özcan Purçu, “Bugüne kadar yoksul, yoksun, aç ve işsiz kaldık. Bazen hakkımızı arayamadık, sesimizi duyuramadık. Yaşamsal anlamda bizler çok ciddi sıkıntılar yaşadık. Yoksulluk ve işsiz olmamızdan dolayı elektriğimiz ve suyumuz kesiliyor. Hatta ekmek parası dahi bulamıyoruz. Kısacası, insan gibi yaşayamadık. Bu sıkıntılar günümüze kadar geldi. Artık, sizinde bir milletvekiliniz var ve milletvekili ağabeyleriniz var. Ben her zaman yanınızdayım. Romanlar artık sahipsiz değiller. En küçük sıkıntınızda bize ulaşın.” şeklinde konuştu.
   “YAŞANAN SORUNLARIN SORUMLULUĞUNU BİRAZ DA KENDİMİZDE ARAYALIM”
   İşsizlikten ve eğitimsizlikten dolayı yoksul kaldıklarını ifade eden Purçu, şunları söyledi: “Ancak, onurumuzu ve gururumuzu kaybetmedik. Bayrağımıza ve milletimize ne kadar saygılı olduysak, bundan sonrada böyle olmaya devam edeceğiz. Biz her zaman sevdik ve saydık ancak, bir türlü hizmet alamadık, insanca yaşayamadık. Mahallelerimizde işsizlik had safhaya ulaşmış durumdadır. 100 kişiden 96’sı işsiz durumdadır. Mahallemizde birçok evin elektriği kesiktir. Yaşanan sorunların sorumluluğunu biraz da kendimizde arayalım. Ben de sizler gibi çok büyük sıkıntılar yaşadım ancak, eğitimimi hiçbir zaman bırakmadım ve milletvekili olarak karşınıza geldim. Eğer eğitimimi tamamlamasam ve okula gitmeseydim, partim beni milletvekili yapmazdı. Bundan ötürü de, çocuklarımızı açta kalsak okula göndermek zorundayız. Okula gitmezlerse bu yoksulluğu kıramayız ve sıkıntıları çözemeyiz. Aileler yoksulluklarını çocuklarına miras olarak devrediyor. Yoksulluğu miras olarak bırakmak istemiyorsak ve hukuk dışı işlere bulaşmasını istemiyorsak, çocuklarımız okuluna gidip gerekli eğitimini almak zorundadırlar.”
   “HAKLI OLDUĞUNUZ YERDE HER ZAMAN YANINDAYIZ”
   CHP’nin Romanlarla ilgili bir projesinin olduğunu dile getiren Özcan Purçu, “CHP’li belediyelerin olduğu yerlerde, Roman çocukların sağlıklı şekilde okula gitmesi için etüt evleri açacağız. Çocuklarımız, okul çıkışı eğitimlerine burada devam edecekler. Ayrıca, mahallelerde meslek atölyeleri açılacak. Keşan’da talep doğrultusunda, mesleki eğitimler verilecek. Daha sonra da, onların iş sahibi olması için yönlendirmeler yapacağız. Dolayısıyla birbirimize, partimize, ilçe başkanımıza ve bölge milletvekillerine sahip çıkalım. Birbirimizi desteklemezsek, gerekli hizmetlerin ulaşmasını sağlayamayız. Biz, sizin emrinizdeyiz. Bundan sonra bilinçli olalım. Türkiye’de yaklaşık 5 milyon Roman var ve bir tane vekiliniz var o da benim. Ben, He-man ve Süpermen değilim. Kimin sorununa yetişebilirim ki? Günde en az bin kişiyle görüşüyorum ve herkesin sorunlarını çözmeye çalışıyorum. Elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Biz aynı geminin yolcusuyuz. Sorunları birlikte çözeceğiz. Ancak, hukuk dışı olan işlerin arkasında durmamız söz konusu değil. Haklı olduğunuz yerde her zaman yanındayız. Haklı olduğunuz her konuda başınız dik bir şekilde yürüyün.” şeklinde konuştu.
   “ÇOCUKLARINIZ BİR KISMI CEZAEVİNDE YATIYOR”
   Keşan’da geçen süreç içerisinde yaşanan olaylarla ilgili sorulan soruya cevap veren Purçu, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Hakim ve savcılara hiç kimse etki etmesi ve baskı yapması mümkün değildir. Onlar bağımsız kurumlardır. Çocuklarınız bir kısmı cezaevinde yatıyor. Ancak, şu anda yasal süreç devam ediyor. Avukatlarımız, süreci takip ediyor ve çıkan sonucu bekleyeceğiz. Muhtarımız aracılığıyla konu hakkında sizleri bilgilendireceğim.” 

 
Bu haber 971 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR