Bugun...
CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu: “Yerel basın yaşamalı”
Tarih: 22-09-2018 09:21:00 + -


• AK Parti’nin enerji politikalarını eleştiren CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, yerel basının sorunlarına da değinerek “Yerel basın yaşamalı ve ciddi anlamda desteklenmelidir. Kâğıt fiyatlarının son derece arttığı bir ortamda, yerel basın nasıl yaşayacak? Bunun takipçisi olacağım.” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Gaytancıoğlu:  “Yerel basın yaşamalı”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, AK Parti hükümetinin uyguladığı enerji politikalarını eleştirdi.
“DOĞAYA ZARAR VEREN TERMİK SANTRALLERİ KULLANMAYA ÇALIŞIYORUZ”
Gaytancıoğlu “Bütün hükümetler enerjiyi ucuza getirmenin peşinde. Ama doğaya zarar vermemek, doğayla beraber hareket eden enerjileri bulmak hükümetlerin asli görevleridir. Türkiye’nin de çok ciddi bir güneş kaynağı var. Güneş, aslında ülkemizin ihtiyacı olan tüm enerjiyi sağlayabilecek potansiyeldeyken şu an Rusya’ya bağımlı durumdayız. Doğal gazın % 55’ini Rusya’dan elde ediyoruz. Onun dışında barajlarımızı kullanamıyoruz, hidroelektrik santrallerimizi kullanamıyoruz. Rüzgâr enerjisi gibi temiz enerji santralleri kurmuyoruz. Doğaya zarar veren termik santralleri kullanmaya çalışıyoruz.” dedi.
“NİYE GÜNEŞ ENERJİSİNİ KULLANMAYALIM?”
Dünyanın termik santral ve nükleer santrallerden vazgeçtiğini ifade eden Okan Gaytancıoğlu, “Biz de nükleer santralleri, termik santralleri kullanmaya çalışıyoruz. Özellikle doğal gazı başka ülkeden gelmesine rağmen kullanıyoruz. Bunu yaparken de AK Parti doğa katliamları yapıyor. Bunun en basit örneğini Eskişehir Alpu Ovası’nda gördük. Oldukça verimli bir tarım arazisine herhangi bir araştırmaya gerek duymadan termik santral kurmaya çalıştılar. Halkın tepkisiyle karşılaşınca biraz ertelendi, fakat yine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle bunu yapmaya çalışıyorlar. Aynı durum Sazlıdere için geçerli. Saros FSRU projesinin Sazlıdere’den geçmesi demek Saros’u katletmektir. 3 ay önce sevgili Erdin Bircan’la oraya gelerek buraya yapılmaması gerektiğini savunmuştuk. Ancak, AK Parti Genel Başkanı çıkardığı bir kararnameyle bu projenin olabilirliğini gündeme getirerek 2 Ekim’de bir ÇED toplantısı yapılacağını duyurdular. Tabii kalkınmak zorunda olan bir ülkeyiz. Ama doğayı koruyarak yapmalıyız, doğayı katlederek değil. Saros kendi kendini temizleyen bir deniz. Orada bir sürü canlı var. Enerji lazım diye böyle bir yatırımın yapılması son derece yanlış. Evet, enerji bize lazım. Niye güneş enerjisini kullanmayalım? Niye bir ülkeye bağımlı olarak hareket ediyoruz?”
ENERJİMİZİ GÜNEŞTEN KULLANMALIYIZ
CHP’nin doğayı kirleten termik santrallere karşı olduğunu dile getiren Gaytancıoğlu, “Etrafında tarım dışı arazi olan, orman olmayan yerlerde tabi ki termik santral yapılabilir. Türkiye’nin alabileceği en iyi karar güneş enerjisine geçmektir. Enerjimizi güneşten kullanmalıyız. O yüzden Sazlıdere’ye dikkat çektim.” şeklinde konuştu.
“YEREL BASIN NASIL YAŞAYACAK?”
Yerel basının sorunlarına değinen Gaytancıoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yerel basınla ilgili hükümetin aldığı bazı kararlar var. Sayfa sayısının sınırlandırılması, Basın İlan Kurumu’nun aldığı ciddi ilan ücretleri yerel basının yaşamasına engel oluyor. Yerel basın yaşamalı, yerel basın ciddi anlamda desteklenmelidir. Kâğıt fiyatlarının son derece arttığı bir ortamda siz yerel basına bazı avantajlar sağlamazsanız, yerel basın nasıl yaşayacak? Bunun takipçisi olacağım.” 
Bu haber 402 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR