kartal escort
Bugun...
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan: “Yangından mal kaçırır gibi Meclis’ten geçirildi”
Tarih: 14-03-2018 01:02:00 Güncelleme: 14-03-2018 01:20:00 + -CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan: “Yangından mal kaçırır gibi Meclis’ten geçirildi”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, AK Parti ve MHP’nin ittifak tekliflerinin yangından mal kaçırır gibi Meclis’ten geçirildiğini öne sürerek, Tayyip Erdoğan’ın koltuğunu korumak, MHP’nin barajı aşmak için girdikleri şer ittifakı Meclis’ten gece baskını ile geçti. İki partinin Türkiye’ye kötülük yapmaya çalıştıkları AKP ve MHP’nin sırf kendi gelecekleri için hukuku yok etmeye çalışmalarından da, gece yarısı geçirmelerinden de belli.” dedi.
Bircan, görüşülen kanunun gerçek adının ‘İttifak ve seçim hileleri kanunu’ olması gerektiğinin altını çizerek, “Gece baskını ile Meclis’ten geçen şer ittifakı ile seçimlerde hilelerin nasıl yapılacağını anlatıyor.” diye konuştu.
Düzenleme ile haksız temsilin artacağını kaydeden Erdin Bircan, “Milli irade diyen AKP, milli iradenin Meclis’e yansımasına engel oluyor.” şeklinde konuştu.
12 Eylül faşizminin en belirgin mirasının %10 barajı olduğunu ifade eden Bircan, şöyle dedi: “Bu ittifak kanununda da 20 Temmuz darbesini yapanlar 12 Eylül’ü yapan ağabeylerinin mirasını korudu.”
İttifak ve seçim hileleri kanununun açıkça Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirten Erdin Bircan, “Bir seçim çevresinde A partisi 70, B partisi 40 ve C partisi 35 oy alsın. Milli irade, temsilde adalet ve Anayasanın eşitlik ilkesine göre A partisinin milletvekili çıkarması çok açıkken, bu teklif ile ittifak yapan B ve C partileri milletvekilini çıkarma hakkına sahip oluyor. Birinci parti 70 oyla hiç vekil çıkaramazken, 40 oy alan ikinci parti 35 oy alan üçüncü parti ile ittifak yaptığı için milletvekilini o çıkartıyor.” dedi.
Bircan, referandumda mühürsüz oyların kanunsuz olduğunun bu ittifaktaki madde ile kanıtlandığını da öne sürerek, “Biz referandumda mühürsüz oylar kanunsuz dedik. AKYSK bunları kabul etti. Şimdi bu kanun ile mühürsüz oylar yasal sayılacak. AKP ve MHP seçim güvenliği tamamen yok ediyor.” şeklinde konuştu.
İttifak ve seçim hileleri kanunu ile sopalı seçimlerin geri gelebileceği uyarısını yapan Bircan, “CHP’nin önde gittiği sandıkta bir AKP’li seçim güvenliği tehlikede diyecek ve polis gelip o sandıktan herkesi çıkaracak. Sonra CHP’nin oyları ne olacak. Bu düzenleme demokratik bir ülkede olamaz.” diye konuştu.
Sandık taşıma hakkının gelmesinin de seçim hilelerine davetiye çıkaracağını açıklayan Bircan, “Ellerinden geleni artlarına koymasınlar. Biz yine sandıklarda olacağız ve 2019’da korku imparatorluğunu yıkacağız. Halkımızı refaha ulaştıracağız.” diye konuştu. 
Bu haber 301 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ