kartal escort
Bugun...
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan: “Hızlandırılmış treni hızlı tren yaptılar”
Tarih: 13-04-2018 22:44:00 + -CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan: “Hızlandırılmış treni hızlı tren yaptılar”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, hükümet ve TCDD yetkililerin yaptıkları Edirne’ye hızlı tren açıklamaların gerçeği yansıtmadığını bir kez daha kaydederek, “Yatırım programında Kapıkule- Çerkezköy ve Çerkezköy- Halkalı tren hatlarının iyileştirilmesi var. Yetkililerin hızlı tren diye söyledikleri işte bu.” dedi.

Bircan, 2018 yılı yatırım programı yayınladığında Edirne’ye yapılan trenin Yüksek Hızlı Tren (YHT) olmadığını açıklamıştı. Erdin Bircan konu hakkında yetkililer laf oyunları başvurduğunu belirterek, “Yatırım programında Halkalı- Kapıkule Demiryolu Projesi var. Halkalı- Kapıkule YHT’si yok. Ama Ankara- Sivas YHT’si var. Öncelikle vatandaşı kandırmayı bırakın.” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım’ın 2017/Aralık ayı sonunda “Edirne'ye hızlı tren geliyor hayırlı olsun. 2018'in ilk aylarında kazmayı vuruyoruz.” açıklamasının mevcut hattın iyileştirilmesi olduğunu hatırlatan Bircan, “150 km'den oluşan Çerkezköy-Kapıkule ve 80 km'den oluşan Halkalı (Ispartakule)-Çerkezköy olmak üzere iki kısımdan oluşan projenin Çerkezköy Kapıkule kısmı zaten AB hibesi ile yapılacak, zaten TCDD yetkilileri de AB hibesini açıklayarak sözlerimi doğruluyor.” dedi.

“ADI HIZLI, KENDİ HIZLANDIRILMIŞ TREN”

Halkalı- Kapukule hattının iyileştirilmesi ile en yüksek hızı yaklaşık 200 km/ saat olacak trenin hızlı tren olmadığının altını çizen Erdin Bircan, “Gebze, S. Gökçen-Yavuz Sultan Selim Köprüsü-3. Havalimanı-Halkalı Yeni Hızlı Tren Projesi var. Gebze’den başlayan ve Halkalı’ya kadar giden Bir yüksek hızlı tren projesi. Bu proje Halkalı-Kapıkule hattı ile birleşeceği için bir laf oyunu ile Halkalı-Kapıkule demiryolu hattına da hızlı tren diyorlar. Aslında hızlı tren hattı Halkalı’da bitecek hızlandırılmış tren hattına geçilecek.” diye konuştu.

Bircan, “2009’da açılan Ankara- Eskişehir YHT hattı 250 km/ saat hızla giderken, yıl olmuş 2018, en iyi ihtimalle 2-3 sene sonra bitirebilecekleri hattın en yüksek hızı 200 km/saat. Aradaki 9 yılda bir sürü teknolojik gelişme olmuş hızlı tren diye hızlandırılmış tren yaptıklarının bir başka kanıtı da bu.” dedi.

Erdin Bircan, “Bir kere de söz verdiğiniz tarihte bir işi bitirin. Hadi hızlandırılmış trene hızlı tren dediniz. Tamam yeter ki söz verdiğiniz şekilde yapın şu treni de yurttaşlarımızın hizmetine sunalım. Yardıma ihtiyacınız varsa gelelim. Ama güvenlik önlemlerini de alın. Bize hızlandırılmış trende Pamukova acısını yaşatan AKP’yi unutmadık.” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)
Bu haber 192 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR