Bugun...
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan: “Amaç anadolu liselerini itibarsızlaştırmak”
Tarih: 14-04-2018 23:45:00 + -CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan: “Amaç anadolu liselerini itibarsızlaştırmak”

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, TBMM’ye, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle önerge verdi.

Hükümet tarafından nitelikli okul olarak belirtilen Merkezi Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarının açıklandığını kaydeden Bircan, “Listede seçim bölgem Edirne’nin 161 yıllık en köklü okulu olan ve başarı sırasında en üst sıralarda yer alan Edirne Lisesi (Anadolu Lisesi) ve diğer başarılı okullarımız yer almamıştır.” dedi.

Milletvekili Bircan, verdiği önergede, Bakan Yılmaz’dan şu soruları cevaplamasını istedi:

“1) Edirne’den neden hiçbir Anadolu Lisesi nitelikli okullar arasında yer almamıştır?

2) Edirne’mizin en köklü okulu olan ve geçen seneki taban puanlara göre en başarılı okullardan olan Edirne Lisesi ve diğer başarılı okullarımızdan hiçbiri neden nitelikli okullar arasında yer almamıştır?

3) Nitelikli okulları belirlerken hangi kriterleri göz önüne aldınız?

4) Edirne’nin de aralarında olduğu 32 ilde daha başarılı olduğu halde Anadolu liselerinin yer almadığı nitelikli okullar listesinde imam hatiplerin bulunmasının gerekçesi nedir?

5) İmam hatip lisesi olmak nitelikli okul sayılmak için bir kriter midir?

6) Hükümetiniz yaptığı sınıflandırmaya göre liselerimizin yüzde 90’ı ‘niteliksiz’ görünmektedir. Bu niteliksizliğin sorumlusu kimdir?”

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığının açıkladığı nitelikli okullar arasında Edirne’nin en köklü okulu olan Edirne Lisesinin ve başarılı diğer anadolu liselerinin olmamasına sert tepki göstererek, “AKP en köklü okulumuza ‘niteliksiz’ diyor. 161 yıllık en köklü okulumuz Edirne Lisemiz ve çok başarılı diğer anadolu liselerimiz nitelikli okullar arasında yer almıyor. AKP Anadolu liselerini itibarsızlaştırmak için elinden geleni yapıyor. Bu işte AKP zihniyeti. Cumhuriyetimizin aydınlık öğrencilerini yetiştiren anadolu liselerini itibarsızlaştırmak için bütün bu çaba. Kendi arka bahçeleri yapamadıkları başarılı okulları yok etmek tek amaçları.” şeklinde konuştu.

Bircan, Edirne’nin de aralarında olduğu 32 ilde hiçbir anadolu lisesinin nitelikli okullar listesine alınmamasını eleştirerek, “Sınavla öğrenci alacak AKP’nin nitelikli lise diye tanımladığı okullar hangi kritere göre seçildiği belli değil. Her ilde imam hatip liseleri listelerde var anadolu liseleri yok. İmam hatip liseli olmak nitelikli okul sayılmak için bir kriter olmuş durumda.” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
Bu haber 375 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ