Bugun...
CHP, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı
Tarih: 20-05-2017 00:11:00 + -CHP, Atatürk Anıtı’na çelenk bıraktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Teşkilatı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Çelenk sunumu sonrasında bir vatandaş ile CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli arasında neden ses sistemi kullanılması konusunda diyalog yaşandı.

CHP Keşan İlçe Teşkilatı tarafından, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle gerçekleştirilen alternatif tören; resmi kutlama töreninin ardından başladı.

CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan ile Belediye Başkan Yardımcısı Salim Şevik ve partililerin katıldığı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunuldu.

Konuyla ilgili olarak basın açıklamasında bulunan CHP İlçe Gençlik Kolları üyesi Emine Ceren Çayır, 98 yıl önce; Demokrasiye, laikliğe, tam bağımsızlığa, insan haklarına, barışa ve özgürlüğe olan inancın temellerinin Samsun’da başlatıldığını belirterek, şunları söyledi: “Cumhuriyet’in kurucusu, tam bağımsızlığın öncüsü, büyük liderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a attığı ilk adım, hem bir kurtuluş mücadelesinin başlangıcı hem de modern Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanına giden sürecin başlangıcı olmuştur. Başlatılan bu ulusal kurtuluş savaşı Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından zaferle sonuçlandırılarak, emperyalizme ve yerli işbirlikçilerine ‘Dur!’ denilmiştir. Cumhuriyeti kuran ve sonrasında çok partili demokratik sistemi ülkemize armağan eden Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin getirildiği bu son noktada, ama kazanımlarımızdan uzaklaştırılarak, ülkemizi iç ve dış emperyalist unsurlara teslim edildiği, bağımlı hale getirildiği ve bireyin tüm özgürlüklerinden kopartıldığı gerçeğinin farkındadır. Cumhuriyetin kazanımlarının yok edilme süreci gençlerimizi de hedeflemektedir. 19 Mayıs 1919 tarihinin gençlikten kopartılmaya çalışılması, Atamızın emanet ettiği tam bağımsız ve anti-emperyalist ruhun da yok edilmesi anlamını taşımaktadır. Kimliksiz, apolitik ve kendi toplumuna yabancı bir gençlik yaratılmaya çalışılarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğine ipotek konulamaz. Cumhuriyet Halk Partisi Keşan İlçe Örgütü olarak, cumhuriyetimizin kazanımlarının yok edildiği, bireyin özgürlüklerinin kısıtlandığı, birlik ve beraberliğimizin tartışılır hale geldiği günümüzde, görev ve sorumluluklarımızın bilinci içerisindeyiz. 19 Mayıs 1919’da Ulusal Kurtuluş Savaşımızı başlatma kararlılığı ile Samsun’a çıkan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı ve özlem, tüm Kuvayı Milliye kahramanlarını şükranla anıyor, tüm halkımızın ve milletimizin, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.”

Bu konuşmanın ardından tören sona ererken, CHP Keşan İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli’nin yanına gelen bir vatandaş, törende yapılan açıklamanın, ses sistemi kullanılmadığı için duyulmadığını dile getirdi.

Bu törenin ses sistemi kullanılarak gerçekleştirilmesi gerektiğini belirten vatandaş, “Ses sistemi masrafı 200 TL” diyerek, bunun yarısını kendisinin verebileceğini söyledi ve Gümülcineli’ye 100 TL verdi.

Vatandaşın bu tavrını, bazı partililer hoş karşılanmazken, bazıları ise tebessümle karşıladı.

Vatandaş ile kısa bir süre sohbet eden Erdoğan Gümülcineli, 100 TL’yi geri verdi.

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 351 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR