Bugun...
Çeribaşı kirazında hasat başladı
Tarih: 01-06-2018 09:02:00 + -Çeribaşı kirazında hasat başladı

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim ve Pazarlama Kooperatifi (ABİTKOOP) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Karaca, yaptığı açıklamada, kiraz hasadına başladıklarını söyledi.
Karaca, verimin bu yıl çok düşük olduğunu kaydetti.
Ürünlerin kaliteli olduğunu belirten Karaca, “Ürünlerimiz uluslararası piyasa için çok kaliteli. Ancak verim geçtiğimiz yıla göre %80 gibi bir ürün kaybımız var. Verim ciddi anlamda düşük kaldı. Geçen yıl 400 ton civarında bir verim elde etmiştik, bu yıl 100 tonu zor görürüz. İklim koşulları nedeniyle verim az kaldı ama başlıca sebebi küresel ısınmadır. Meyve fidanı üşümeyi sağlayamadı. Neredeyse 11 ay normal iklim koşulları olduğu için ve üşüme sağlanmayınca kirazı bıraktı. Bu hafta Cumartesi günü kurulacak olan halk pazarında tezgahlarda olur.” dedi.
Keşan’da birçok tezgahta satılan kirazın Çeribaşı kirazı olmadığını ifade eden Ahmet Karaca, sözlerini şöyle tamamladı: “Çeribaşı kirazı marka oldu. Ege Bölgesinden çilek geliyor, çeribaşı çileği diye satılıyor. Çanakkale’den kiraz geliyor, çeribaşı kirazı diye satılıyor. Bu yanlıştır. Çeribaşı kirazının ihracatçı tarafından iki gündür alındığı doğrudur.” 
Bu haber 774 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR