Bugun...
Çeltik üreticisi, verimden de fiyattan da memnun
Tarih: 01-10-2018 00:57:00 + -Çeltik üreticisi, verimden de fiyattan da memnun

Türkiye’nin çeltik ekiminin büyük bir bölümünün gerçekleştirildiği İpsala’da çeltik hasadı devam ediyor.
İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar, İpsala Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Girgin ve üretici Remzi Belli ile Sami Dubacı hasat ile ilgili değerlendirmede bulundu.
“TÜRK HALKININ DAMAK TADINA UYGUN ÇELTİK ÇEŞİTLERİ EKİYORUZ”
Balcılar, hasadın %20 seviyelerinde olduğunu söyledi.
Bu yıl bölgede ortalama dönümden 750 kilogram verim beklediklerini belirten Sedat Balcılar, “Edirne’de 500 bin dönüme yakın alanda çeltik ekimi yapıldı. Bunun 210 bin dönümü İpsala’da. Türk halkının damak tadına uygun çeltik çeşitleri ekiyoruz.” dedi.
“PİRİNCİN BAŞKENTİ İPSALA”
İbrahim Girgin ise İpsala deyince akla pirincin geldiğini ifade ederek şunları söyledi: “Türkiye’de tescilli pirinç sadece İpsala’da ekiliyor. Pirincin başkenti İpsala. Türkiye’nin marka değeri İpsala pirinci. Türkiye’de pirincin %55’i Edirne’de, bunun yarısı da İpsala bölgesinde ekiliyor. Verim ortalaması ile dünyada ilk sıradayız. Aynı zamanda kalite olarak da pirincin başkenti unvanını İpsala almıştır. Deniz seviyesinden 5-6 metre yükseklikte bir pirinç yetiştiriciliği yapılmakta. En büyük özelliği de bu. Türkiye’nin en kaliteli pirinci en son teknolojik aletlerle yetiştiriliyor.”
Yeni Karpuzlu’da çeltik üreten Remzi Belli de çeltik oluşan fiyattan ve rekolteden memnun olduğunu dile getirdi.
“ÇEŞİDİNE GÖRE 2 BİN 500 - 3 BİN LİRA ARASINDA FİYAT OLUŞTU”
Çeltik üreticisi Sami Dubacı, rekoltenin iyi olduğunu altını çizerek şunları söyledi: “Demonstrasyon amaçlı arazimizin bir kısmını İtalyan çeşidi ektik. Ancak yerli çeşitlerden daha fazla ümitliyiz. Pilavın damak tadı yerli pirinçte daha iyi. Tüketici bunları tercih ediyor. Yerli  çeltik tohumu ağırlığımız. Bu sene rekolte iyi. Dönüme 600-800 kilogram verim bekliyoruz. Bu da bizi memnun ediyor. Randıman da iyi fiyatlar  da. Çeşidine göre 2 bin 500-3 bin lira arasında fiyat oluştu.”
Enez yakınlarında çeltik ekimi yapan Ahmet Önalan, 1970 yılından bu yana çeltik ürettiğini dile getirdi.
Verimin iyi olduğunu söyleyen Önalan, oluşan fiyatın kendilerini memnun ettiğini kaydetti.
Ahmet Önalan, dönümde ortalama 700-800 kilogram verim aldıklarını, 2 bin 500 ile 3 bin 500 lira arasındaki fiyatların üretici açısından iyi olduğunu belirtti.
Bu haber 471 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR