Bugun...
Çeltik hasadı, törenle başladı
Tarih: 14-09-2017 09:08:00 + -Çeltik hasadı, törenle başladı

Türkiye’nin çeltik ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılayan İpsala’da çeltik hasadı, düzenlenen törenle başladı.
Saat 12.30 sıralarında başlayan törene; İpsala Kaymakamı Ali Uysal, oda ve borsaların temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çeltik üreticileri katıldı.
“2018 YILINDA DAHA İYİ OLACAĞIZ”
Törenin açılış konuşmasını yapan Hamzadere Sulama Birliği Başkanı Seçkin Şimşek, “Birlik olarak 2017 yılında 160 bin dönüm çeltik arazisine su vererek hizmet ettik. Bu evrede bize destek olan herkese teşekkür ediyorum. 2018 yılında daha iyi olacağız. Hasadımızın tüm çiftçilere hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
“1 DEKAR ÇELTİĞİN MALİYETİ 1,80 TL”
Daha sonra söz alan Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu üyesi Hüseyin Darcan, “Bir ülkenin bağımsızlığı sadece kendi toprağı ve milli sınırları ile beraber değildir. Tam bağımsız olabilmek için ekonomik olarak da kendi kendine yeter durumda olmalıyız. Üretim tam manada desteklenmeli, sürdürülebilir bir tarım politikası öncülüğümüz olmalıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; çiftçimiz bu ülkenin marabalığından kurtarılıp, efendileri konumuna getirilmelidir. Biz çiftçiler yılda 1 defa ürün satıp kazanç elde ediyoruz. Diğer sektörlerdeki gibi %15 kazançla bu çiftçi ayakta tutulamaz. Çiftçinin bu kazançları banka faizlerine gidiyor. Çiftçi borç batağından kurtarılarak, hak ettiği alın teri verilmelidir. Bu yıl 1 dekar çeltiğin maliyeti 1,80 TL civarında. Beklediğimiz fiyat bunun üzerindedir.” şeklinde konuştu.  
“BUGÜN ÇELTİKÇİLERİN BAYRAMI”
Tören İpsala Çeltik Üreticileri Birliği Başkanı Sedat Balcılar’ın konuşmasıyla sürdü.
Balcılar, şunlar söyledi: “Bugün çeltikçilerin bayramı. Biz hep birlikte büyük bir aileyiz. Yeni hasat sezonu hepimize hayırlı olsun. Emeklerimizi ortaya koyarak zor koşullarda üretim yapmanın ve istihdam sağlamanın gururunu yaşıyoruz. Çeltik üreticileri olarak az bir destek ile ülkemizin pirinç ihtiyacının tamamını karşılayacağımıza inanıyoruz. Bundan dolayı üretimin sürmesi için üretim ve kazanç oranının dengeli olması yeterlidir. TMO’dan beklentimiz olduğunu açıkça söylemeliyiz. Ortaklaşa yaptırdığımız maliyet raporu hazırladık ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına gönderdik. Osmancık için kg başına maliyetimiz 1,76 TL’dir. Bunun üzerine %30 kâr payı ilave edilerek Osmancık cinsi çeltikte 2,30 TL gibi fiyat bekliyoruz.”
“2017 YILINDA SANAYİCİNİN ÜRETİCİDEN MAL ALACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”
2016 yılında Osmancık fiyatının 1,50 TL’ye kadar düştüğünü hatırlatan Sedat Balcılar, sözlerini şöyle sürdürdü: “TMO’nun müdahalesinden sonra Osmancık 2,04 TL’den işlem görmeye başlamıştır. Yöneticiler olarak önce malımıza kendimiz sahip çıkacağız. Güneşin altında canla başla çalışıyoruz. Malımıza sahip çıkarsak o zaman tüccar bu malı alacak. 2016’da TMO’nun yeni geliştirdiği sistemle hasat devam ederken, sanayici arkadaşlarımızın bir kısmı ofisin aldığı malları piyasaya sürmesini istediler. 2017 yılında sanayicinin üreticiden mal alacağını düşünüyorum. TMO Genel Müdürü, depolarında yerinde emaneti imzaladı. Bundan sonra kimse bedavaya mal satmak zorunda kalmayacak. Hiç kimse huzursuz olmasın.”
“2018 ÜRETİM YILINDA DAHA RAHAT ÜRETİM YAPABİLİRİZ”
Balcılar, sözlerini şöyle tamamladı: “Kuraklık nedeniyle tedirgin bir üretim yılı geçirdik. Bunun önlenmesi için sulama birlikleri ve DSİ’nin dersine iyi çalışarak kış aylarından barajlarımız Meriç Nehri’nden doldurulabilir. 2018 üretim yılında daha rahat üretim yapabiliriz.”
Sedat Balcılar, İpsala Pirinci’nin markalaşmasında emeği geçenlere teşekkür etti.
“BU BÖLGE ZİRAİ İLACINI KENDİ ÜRETMELİ”
Törende son olarak İpsala Kaymakamı Ali Uysal konuştu. Sorunlara karşı bir an önce çözüm üretilmesi gerektiğini söyleyen Uysal, “Önce bir şükür etmemiz lazım. Çiftçi üretmiyorum dese ne yapacaksınız? Çiftçiler benim gözümde omuzda taşınacak insanlar. Bu topraklarda üretim yapmak takdire şayan bir şey.  En büyük sıkıntı su. Su olmazsa ekim olmaz. Bu yıl su eksilmedi. Fakat Hamzadere Birliği de işi öğrendi.  Kış başlamadan barajı dolduracak. Buradaki hedefimiz; DSİ veya Hamzadere’nin projelendirerek Meriç Nehri üzerine doğal setler kurarak baraj inşa etmemiz lazım. Bu maliyetleri %80 aşağı indirir. Bunu yapmamız lazım. Bu işe DSİ sahip çıkmalı. Girdi maliyetlerini düşürmek için bu bölge zirai ilacını kendi üretmeli. Gübre maliyeti biraz daha yüksek.  Sarıcaali’de çeltik saplarından yenilenebilir enerji üretilecek. Bölgede ilk olacak.”
Konuşmaların ardından kurban kesilerek, biçerdöver ile ilk hasat yapıldı.
Törene katılanlara ikramda da bulunuldu. 
Bu haber 858 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ