Bugun...
Bülent Kaçar: “İl Genel Meclisi FSRU’yu gündemine almamıştır”
Tarih: 11-08-2018 23:38:00 + -Bülent Kaçar: “İl Genel Meclisi FSRU’yu gündemine almamıştır”

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu ve Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Bülent Kaçar, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Geçmiş’in BOTAŞ tarafından Saros Körfezi’ne yapılması planlanan yeniden gazlaştırma terminali (FSRU) ve Kara Boru Hattı Projesi hakkındaki açıklamalarını değerlendirdi.

“PROJE ÇOK NET VE AÇIKTIR”

Mehmet Geçmiş’in açıklamalarını eleştiren Bülent Kaçar, “İl parlamentosu olan Edirne İl Genel Meclisi’nin sayın Başkanı Mehmet Geçmiş araştırmalarına devam ediyormuş. Doğa tahrip edilecekse karşı olacakmış, ne zaman sayın başkan? ÇED başvuru dosyası 29 Haziran’da yani 45 gün önce yayınlandı. Bir günlük mesele değil yani. Bakın tane tane anlatalım o zaman. Bu projenin ÇED başvuru tanıtım dosyası Saros Körfezi’nin, ormanların ve tarım arazilerinin geri dönülmez bir şekilde büyük bir tahribata uğrayacağının anlatımlarıyla doludur. Proje çok net ve açıktır. Sazlıdereliler, Gökçetepeliler, Keşan Kent Konseyi, başkanın partisine mensup iki milletvekili bu durumda anlamadan, araştırmadan mı karşı çıkıyorlar bu projeye?” dedi.

“HALK ZENGİNLİK, BÜYÜME MASALLARINA ARTIK İNANMIYOR”

Kaçar, sözlerini şöyle tamamladı: “Edirne İl Genel Meclisi bölgede halkın karşı çıktığı liman ve boru hattı projesini ne Temmuz ne de Ağustos toplantısında gündemine maalesef almamıştır. Sayın başkanın ne yürütülen kampanyadan ne de toplanan on binlerce imzadan haberi de yok anlaşılan. Bir inceleme heyeti dahi kurmadınız sayın başkan. Bu proje hangi il sınırlarında gerçekleşiyor sayın başkan sayın il genel meclisi üyeleri? Halen yürürlükte olan 1/25 bin ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planı hükümlerine göre Liman ve Boru Hattının kurulacağı alan sanayi alanı değil liman alanı değil lojistik alanı değil enerji depolama alanı değildir. Aksine proje alanı orman, tarım ve turizm alanı, özel çevre koruma bölgesidir. İl planındaki o bölgeye dair plan hükümlerine aykırı yatırım ve kararlara kaşı çıkmak meclisinizin görevidir. Bir yerel yönetici ve bir siyasetçi olarak ta sizin bu halka ve bu bölgeye borcunuzdur. Bu ülke bu halk doğa tahribatı yaratacağı çok açık olan yatırımda, zenginlik, büyüme masallarına artık inanmıyor. Kesin bilgi budur sayın başkan. BOTAŞ Saros FSRU Liman ve Boru Hattı projesinin tüm detaylarıyla görüşülmesi ve Meclisin karar alması için 2018 Eylül ayı Edirne İl Genel Meclisi toplantısında gündem yapılmasını yurttaşlar olarak tüm kamuoyu önünde talep ediyoruz.”

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 382 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR