Bugun...
Bilim insanları, FSRU Limanı için bölge insanını bilgilendirdi
Tarih: 25-09-2018 10:10:00 + -Bilim insanları, FSRU Limanı için  bölge insanını bilgilendirdi

Sazlıdere sahiline yapılacak olan FSRU Liman Projesi konusunda incelemede bulunmak için 23 Eylül 2018 Pazar günü bölgeye gelen bir grup bilim insanı ve çeşitli STK temsilcileri, Çamlıca, Sazlıdere ve Gökçetepe’de vatandaşları konuyla ilgili bilgilendirdi.

Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül, Başkan Yardımcısı Hasan Karagöz ve Yürütme Kurulu üyesi Aytekin Eliüs’ün de katıldığı toplantıya; Trakya Platformu üyesi Nevzat Çolak, İnşaat Mühendisi İMO Edirne Temsilcisi Nihat Çolak, Trakya Platformu Yürütme Kurulu üyesi Şafak Engincan Çolak, Harita Kadastro Yüksek Mühendisi Yılmaz Eren, TMMOB İKK Edirne Başkanı Trakya Platformu Yürütme Kurulu üyesi Özer Demir, Öğretmen Edirne Kent Konseyi Başkanı Ziya Gökerküçük, Trakya KK Birlik Başkanı Trakya Platformu Edirne Yürütme Kurulu üyesi, Edirne Belediye Başkan yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu, Trakya Üniversitesi Arkeolog Prof. Ahmet Yavaş, Öğretmen Eğitim-Sen Edirne Başkanı Ayhan Fırtına, MMO Trakya Şube Başkanı Makine Mühendisi Erhan Yönel, Edirne Tabip Odası Başkanı Dr Mehmet Akbal, Trakya Üniversitesi, Öğretim Üyesi Dr. Mustafa Kaya, Trakya Üniversitesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Utku Güner, Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Necmettin Güler ve Edirne Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Öğretmen Murat Bulut katılarak vatandaşları bilgilendirdi.

İlk olarak saat 11.30’da Çamlıca da vatandaşlarla bir araya gelen heyet burada Saros Körfezi’nin yapılması düşünülen bu proje ile büyük zarar göreceği belirtilerek, “Hep birlikte bu projenin yapılmaması için mücadele edeceğiz. Bizler de bu ziyaretlerimizin sonunda bir rapor hazırlayıp bunu gerekli yerlere ileteceğiz. Burada STK’ların birlikte hareket etmesi çok önemli. 2 Ekim’de Keşan’da saat 11.00’de gerçekleşecek ÇED toplantısına tüm halkımızın katılarak bu projeyi istemediklerini açıkça dile getirmeleri gerekiyor.” dedi.

Bu proje ile bölgeye istihdam yaratılacağı, bölgenin gelişeceği konusunda söylemlerin olacağını da belirten yetkililer “Bu söylenenlere sakın kanmayın. Böyle bir şey olmayacak. Sizlere hep iyi olarak anlatacaklar, sizlere bölgenize okul yapacağız, cami yapacağız diyebilirler. Ayrıca kamulaştırılacak alanlarınıza yüksek değer verileceğini söyleyeceklerdir. Şunu unutmayın ki kamulaştırmada tapudaki rayiç bedel üzerinden ödeme yapılmayacaktır. Ayrıca deniz ve ormanlarımız bir tehlike ve patlama anında büyük zarar görecektir. Dünyada belki de ilk defa fay hattı üzerine böyle bir tesis yapacak ülke olacağız. Kendi kendini temizleyen dünyadaki 3 körfezden biri olan ve 1970 yılında Kaptan Custo’nun ziyaret ettiği Saros Körfezi Kızıldeniz’in bir versiyonudur dediği bu körfez yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bu proje bu güzelliği sona erdirecek bir proje. Cumhurbaşkanı’nın kamulaştırma kararı imzalaması illa bu projenin olacağı anlamına gelmez. Halkın istemediği ve onay vermediği hiçbir proje hayata geçirilemez.” diyerek Çamlıca, Sazlıdere ve Gökçetepe’de halkın sorularını da cevaplandırdı.

Keşan Kent Konseyi Başkan yardımcısı Hasan Karagöz de 2 Ekim 2018 Salı günü Keşan Belediyesi Çok Amaçlı Konferans ve Tiyatro Salonunda yapılacak ÇED toplantısına tüm halkı davet ederek katılımın önemli olduğunu belirtti.

Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül de bu konuya hassasiyet göstererek Keşan’a gelen ve vatandaşı bilgilendiren yetkililere teşekkür etti. (HABER MERKEZİ)

           
Bu haber 406 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER VEFAT HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR