Bugun...
Belediye Başkanı Mehmet Özcan:
Tarih: 23-03-2018 08:57:00 Güncelleme: 23-03-2018 09:01:00 + -


“7 çalışanımı kadro dışı bırakmak zorunda kaldık”

Belediye Başkanı Mehmet Özcan:

Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, dün yaptığı açıklamada, belediyede çalışan taşeron işçilerin kadroya geçme konusunda sınav sürecini tamamladığını kaydetti.

Özcan, açıklamasında belediyenin çalışmaları hakkında da bilgi verdi.

“EDİRNE’DE ARAŞTIRMA KOMİSYONUNA SUNULDU”

Sınava girip elenen işçi olmadığının belirten Mehmet Özcan, “Taşeron işçilerin daimi işçi kadrosuna alınması ile ilgili çıkan KHK doğrultusunda biz çalışmalarımızı bitirdik. Valilik ve Kaymakamlık ile istişare içerisinde yasa ne emrediyorsa onları uyguladık. Önce inceleme komisyonu kurduk. İnceleme komisyonunun raporları Edirne’ye gitti. Edirne’de araştırma komisyonuna sunuldu. Daimi işçi kadrosuna alınacak olan kişiler kriterlerle değerlendirildi. Yani devlet aleyhine işlenmiş suç, memur olma özelliği taşımayanları almayın, mesela suç işlemiş, 6 aydan fazla ceza almış olanları eleyin dediler. Keşan Belediyesinde bu kriterlere uyan 7 kişi oldu. Ben çok platformda söyledim, işçi kadrosu ile devlet memuru kadrosu farklı şeylerdir. İşçi kadrosuna alıyorsunuz, 657 sayılı devlet memurları kanununa göre değerlendiriyorsunuz. Dolayısıyla içimize sinmeyecek şekilde 7 çalışanımı kadro dışı bırakmak zorunda kaldık. Biz değil, yasa böyle emrediyor. Bir hafta kadar önce Sayın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sanıyorum Amasya’da bir beyanatı oldu; 3 Nisan’dan sonra bir komisyon kurulacakmış, kadro dışı kalan eski hükümlü sıfatındaki çalışanlara, devlete ait suçlar ve tecavüz suçları haricindeki suçlardan hüküm giymiş olanların alınacağı şeklinde bir fısıltı haberi var. Ama gerçek olur mu olmaz mı bilmiyorum. Bunları yaptık. Edirne’den değerlendirmeler geldi. Kanunda belirtildiği gibi sınav yapın dendi. Biz sözlü ve uygulamalı sınavları yaptık. Yasa ne emrettiyse, Valilik kanadından bir memur, benim atadığım 4 kişi komisyonlarda grup grup görev aldı. Bunların sonuçlarını komisyon inceledi, bana onaya geldi ve askıya çıkardık. Şubat Meclisinde şirket kurulsun diye bir karar almıştık. Onun onaylarını bekliyoruz. 2 Nisan itibarıyla elekten geçmiş kişiler; çok kimseyi elemedik, hüküm giymiş kişiler, emeklilik yaşı gelmiş olanlar var 6-7 kişi onlar devre dışı kaldı, 1 veya 2 vatandaşımız da ‘Sınava girmeyeceğim.’ dedi. Sınava girip elenen işçi kardeşimiz, arkadaşımız olmadı.” dedi.

“KAMU İHALE KURUMUNA İHALESİNİ ÇIKARDIK”

Keşan Belediyesinin çalışmaları hakkında bilgi veren Mehmet Özcan, sözlerini şöyle tamamladı: “Programlarımızı hazırladık asfalt şantiyesinin bakımı Cuma günü itibarıyla bitecek diye bilgim var. Taş ihaleleri hazırlanıyor. Keşan için ve Paşayiğit Mahallesi’nde bir kısım var. Yaz sezonunda yapacağımız mücavir alanlar Erikli, Yayla için sit kurullarına bilgi vermemiz gerekiyor, onların hazırlıklarını yapıyoruz. Hayvan Barınağı ile ilgili dün itibarıyla Kamu İhale Kurumuna ihalesini çıkardık. Bölgenin hatta ülkenin hatırı sayılır bir alanda yapılacak olan hayvan barınağı olacak. 72 bin m2 arazide, %50’sini Milli Parklar Genel Müdürlüğünden hibe onayımızı aldık. %10’u bloke edildi. Daha önce ihaleye çıkacaktık ama projemiz 2017 birim fiyatlarına göre hazırlandığı için güncellenmesi gerekti. Sanıyorum 12 Nisan’da ihalesi olacak. Kadıköy Barajı İçme Suyu Tesislerinin olduğu alana 1.3 megawattlık yaklaşık maliyeti 1.5 milyon dolar olan güneş enerji projemiz var. O projenin de 2018 yılı birim fiyatlarına göre güncellenmesi hazırlanıyor. Erikli’nin yeni arıtma projesi elimizde hazır. Mekan bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Şu an mevcut olan yere yapmamız mümkün değil.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 831 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM HABERLERİ