kartal escort
Bugun...
Bayram Ali Kalfalar: “İŞKUR’u Keşan’a getirdik ama altyapıda hâlâ eksikliklerimiz var”
Tarih: 13-10-2017 09:08:00 + -Bayram Ali Kalfalar: “İŞKUR’u Keşan’a getirdik ama altyapıda hâlâ eksikliklerimiz var”

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, dün yaptığı açıklamada, Keşan’da özellikle genç nüfusta istihdam anlamlında büyük sorunlar yaşanmaya devam ettiğine dikkat çekerek, bunun önüne geçilmesi için İŞKUR Keşan Şubesinin daha etkin bir şekilde kullanılması ve değerlendirilmesi gerektiğine kaydetti.

“İŞKUR’A İYİ BAKALIM”

İŞKUR’un Keşan’a gelmesinin uzun yıllardan beri talep edilen bir istek olduğunu ve bunun nihayet gerçekleştiğini söyleyen Kalfalar, “İlçemizde yıllardır artan bir şekilde mesleksizliğin neden olduğu bir işsizlik var. Bu işsizlik 20, 25, 35 yaş aralığındaki gençlerde özellikle çok yaygın bir durumda. İŞKUR’u Keşan’a getirdik, evet bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum ama bana göre yürütülen çalışmalarda bir altyapı eksikliği var. Madeni Eşya ve Demirciler Odası Başkanımız Hüseyin Erkan, yaptığı açıklamalarda sanayideki işyerlerinde çalıştıracak eleman bulamadıklarından belirtiyor.  Bence bu konuda sonuna kadar haklı, bu sorunun çözümü için İŞKUR’a bir bakmak gerekir. İŞKUR’a iyi bakalım, diyalogumuzu arttıralım, eksiklik nedir, ne değildir buna bir bakalım. İŞKUR’un bürosunu getirdik, 3 tane de eleman koyduk. Ancak bu elemanlar ne yapacak, nereye inecek?  Gerçi personel bunların hepsini bilir ama oradan kalkamazlar. Bunun için Keşan’da bulunan üniversitelerimizde okuyan öğrenci kardeşlerimizden yararlanabiliriz. Bunlar işyerlerine giderek bir saha taraması yapabilirler. Keşan sanayisine gidilir kapı kapı dolaşılıp ‘Sana eleman gerekli mi?’ diye sorulur. Bu şekilde hangi elemana ihtiyaç olduğu tespit edilir. Bunlar işyerlerine giderek bir saha taraması yapabilirler. Daha sonra o işkollarına göre öğretmenler görevlendirip meslek kursları açılır. İŞKUR’un böyle bir yetkisi var diye biliyorum ve bunu yapmamız gerekiyor.  Bunu yaparsak gençlerin istihdamı konusunda önemli bir iş yapmış olacağımıza inanıyorum.” dedi.

“BU SORUNU HEP BERABER ÇÖZECEĞİZ”

11 yaşından beri Keşan’da yaşadığını, 20 yıldır da mahalle muhtarı olarak hizmet verdiğini söyleyen Bayram Ali Kalfalar, “Bizim kişilerle işimiz yok. Sıkıntı ve eksikliklerle işimiz var. Hizmet eksikliği ile işimiz var. İnsanlardan gördüğüm sıkıntıları dile getiriyorum.  Bu insanlar eğitilmeli ve meslek sahibi yapılmalı, ondan sonra kamuyu da arkamıza alarak işverenin kapısı çalınmalı. Zaten İŞKUR’un ve ilgili bakanlığımızın istihdam konusunda sağlamış olduğu birçok imkan var. Bu durum işverenlerimizin de yararına. Bu sorunu hep beraber çözeceğiz.  Bu mesele iktidarın, muhalefetin, Keşan’ın sorunu. Bu durum siyaset üstü bir şey. Bu konuda siyaset yaparsak bir gün yaşadığımız olayları bir başka gün çok farklı bir şekilde patlamayacağını hiç kimse garanti edemez. Hiç kimse kendi kendini kandırmasın burada yapılması gerekenler tabana inmektir. Kurulan tüm dernekler vatandaşları ve üyelerini meslek edinme konusunda yönlendirmelidir. İŞKUR, Halk Eğitimi Merkezi, işveren hepsi  birlikte olmalı.” diye konuştu.

“DİPLOMASI OLMAYAN GENÇLER VAR”

Keşan’da çok sayıda ilkokul diploması olmayan genç bulunduğunu ve bunların büyük bir çoğunluğunun işsiz olduğunu ifade eden Kalfalar, şöyle konuştu: “Bu durumda olan kardeşlerimiz için en ideal olan meslek inşaatçılık sektörü. Bu iş kolunu da bence en çok 10 sene daha kullanabiliriz. Şu an için bazı arkadaşlarımız bu durumda olan işsizlerle sahip çıkıyorlar ama bu sayı yeterli bir durumda değil. Bu gençlerinde işlerine gayet iyi bir şekilde sahip çıktıklarını görüyoruz ve bundan dolayı da büyük memnuniyet duyuyoruz. Eğitim çok önemli. Bence bölgelerdeki mahallelerimizde bulunan okulların öğrencileri taşımalı eğitim sistemi ile diğer mahallelerde bulunan okullara dağıtılmalı. Bence böyle bir radikal karar alınmalı ve uygulanmalı. Bu başka türlü olmaz. Bunu yapamıyorsak bu ailelerin çocukları ve anne, babaları kreşe almak gerekir. Bu konuda duyarlılık gösteren ailelerin anne ve babaları istihdam edilme konusunda öncelikli olarak tercih edilmeli.”

“KÖY ENSTİTÜLERİNİN ÖNEMİ ORTAYA ÇIKIYOR”

Son olarak tüm bu işlerin ortaklaşa yapılması gerektiğini söyleyen Bayram Ali Kalfalar, “Birlikte ortak karar alıp stratejiler belirlemeliyiz. Yoksa Keşan elden gidiyor.  Meslek,  meslek,  meslek… Bu da eğitime dayanıyor. Bu da Köy Enstitülerinin önemini ortaya çıkarıyor. Meslek olmayan yerde alın teri olmaz. Alın teri olmayan yerde karakter olmaz. Karakter olmayan yerde huzursuzluk olur. Bölgemizin içinde bu sorunları hiç yaşamamasına rağmen bazılarının bizden çok daha fazla bilmesi beni çok sevindiriyor. Buna seviniyorum ama bildikleri için de üzülüyorum. Buranın sorunlarını burada yaşayan insanlara sormak gerektiğine inanıyorum.” dedi. (MEHMET İLMAN)

 

 
Bu haber 411 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ