Bugun...
Baygül ve Balaban, Edirne İdare Mahkemesi kararına ilişkin ortak açıklama yaptı
Tarih: 14-02-2018 09:04:00 + -Baygül ve Balaban, Edirne İdare Mahkemesi  kararına ilişkin ortak açıklama yaptı

Keşan Kent Konseyi Başkanı Necmettin Baygül ve Saros Körfezi Mecidiye Turizm Çevre Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı İrfan Balaban, dün ortak bir yazılı açıklama yaparak, Edirne İdare Mahkemesi’nin verdiği Saros Körfezi’nde açılacak taş ocaklarına ilişkin ‘ÇED Raporu gereklidir’ kararını değerlendirdi.

Kararı, doğa korumacı bir durum olarak değerlendiren Baygül ve Balaban’ın ortak açıklaması şöyle:

“EDİRNE İDARE MAHKEMESİ ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR İPTAL EDİLDİ”

Saros Körfezi Mecidiye köyü İbrice mevkiinde ormanlık alana açılmak istenen yeni kalker ocağına Edirne Valiliği’nin vermiş olduğu ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararını Edirne İdare Mahkemesi iptal etmiştir.

Mahkemenin gerekçeli kararında “.. proje için seçilen alanın uygun olduğunun ve söz konusu kriterler itibariyle çevreye olumsuz bir etkinin söz konusu olmayacağının açık olarak ortaya konulabilmesi gerektiği, ancak mevcut durumda kalker ocağı projesinin bulunduğu sahadaki toprak yapısı ile bitki örtüsüne ve civarındaki orman varlığı ile deniz alanına zarar verebileceği yönündeki somut tespitler karşısında proje alanının proje için uygun olduğunun ve çevreye olumsuz etkilerin olmayacağının somut olayda açık olarak konulamadığı sonuç ve kanaatine varılmıştır. Bu durumda, söz konusu proje için çevresel etki değerlendirmesi yapılmasına gerek olmadığı idare tarafından ispatlanamadığından

PROTOKOLE DE AYKIRI

Proje için verilen “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir” kararında hukuka uygunluk bulunmamaktadır…” hükmü verilmiştir. İzin verilen Kalker Ocağı ve diğer taş ocakları çok önemli ve korunması gereken hassas alanlar içinde kalmaktadır. Taş ocağı faaliyeti Türkiye Cumhuriyeti devletinin Barselona Sözleşmesi kapsamında imzaladığı Akdeniz’de Özel Koruma Alanlarına ilişkin protokole aykırıdır. Bölgenin mevcut durumunun zaten olumsuzluk içerdiği yeni sahaların bu olumsuzluğu daha da arttıracağı çok açık bir gerçektir. Saros bölgesinde yapılan maden faaliyeti orman bütünlüğü bozulmaktadır. Çıkan gazlar, tozuşma, atıklar ve gürültü ekosisteme olumsuz etkiler yapmaktadır. Halen faaliyet gösteren mevcut taş ocaklarının toz kontrolünü sağlamadığı, oluşan tozun bitki örtüsü üzerinde olumsuz etkiler yarattığı ve bu tozların Saros Körfezi’ne ve Mecidiye köyüne de bu olumsuzluğu taşıdığı resmen saptanmıştır.

TAŞ OCAKLARININ FAALİYETLERİ DERHAL DURDURLMALI

Edirne İdare Mahkemesi yıllardır çilesini çektiğimiz, yaşamımıza büyük ızdırap veren Saros taş ve kalker ocaklarının Çevresel Etki Değerlendirmesi yapılmadan faaliyete geçirilmesinin hukuksuzluğunu gerekçeli kararıyla ortaya koymuştur. Mahkemenin gerekçeli kararı ve bilirkişi raporu çerçevesinde halan faaliyette olan Saros körfezine, turizme, canlı sağlığına, kültüre, tarıma, ormanlara yani yaşama büyük zarar veren taş ocaklarının faaliyetlerinin derhal durdurulması Anayasanın 125. Maddesine göre zorunluluktur.

ARMAĞAN OLSUN

Edirne Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yöre halkına rağmen hukuka, kamu yararına aykırı, Saros Özel Çevre Koruma Bölgesini ve Kültür Turizm Koruma Bölgesini yok sayan ormanı yok edecek bir faaliyette Çevresel Etki Değerlendirmesi gerekli değildir kararı vermesi idari ve hukuksal bir skandal olduğu gibi yasal 30 günlük süre içinde bu mahkeme kararındaki hükümler uyarınca özel bir bölge olan Saros Körfezi’ndeki tüm taş ocaklarının, kalker ocaklarının faaliyetlerinin durdurulmaması da ayrı bir idari ve hukuksal sorun yaratacaktır. Anayasanın 56. Maddesine göre yetkililer yaşamımızı, doğayı korumakla görevlidirler. Doğa korumacı bu mahkeme kararını tüm Saros yaşayanlarına, Trakya'da doğa ve yaşam için mücadele veren başta Trakya Platformu olmak üzere kent konseylerine, yaşam savunucusu, doğa korumacı, deniz, hava ve doğa sporcusu tüm dostlarımıza armağan ediyoruz .”
Bu haber 609 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ