Bugun...
Başpınar, gayrimenkul kiralarına gelen zammı değerlendirdi
Tarih: 07-03-2018 09:17:00 + -Başpınar, gayrimenkul kiralarına gelen zammı değerlendirdi

Keşan’da emlak hizmeti veren Sami Başpınar, dün yaptığı açıklamada; Keşan’daki kira bedellerinin ciddi rakamlara ulaştığını kaydetti.  

Emlak sektöründeki işlemlerin sadece alım satım üzerinden değil aynı zamanda kiralama işlemleri üzerinden de gerçekleştiğini belirterek sözlerine başlayan Başpınar, kiralama işleminin ülkede ciddi rakamlara ve maliyetler ile birlikte aynı zamanda manevi sıkıntılara da sebep olabildiğini dile getirdi.

Sami Başpınar, kira bedellerinin artışıyla ilgili olarak şöyle dedi: “Kira artışlarında izlenen yol yasal yükümlülüklere dayalı olması sebebiyle mağduriyetleri ortadan kaldırabilmek adına oldukça önemli bir adım. Burada 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu 344.’üncü maddesi gereğince kira artışı, ‘Bir önceki kira yılının ÜFE artışını geçmeyecek şekilde düzenlenir’ hükmüne göre yapılır. Peki kira artışlarında izlenen yol nasıl? Tefe - Tüfe gayrimenkul sektöründe ve Türkiye’de ekonominin temel göstergelerinden sayılan çok önemli bir değerdir. Kira artışlarında izlenen yolun da yapı taşıdır. Bilindiği üzere kira artış oranları TÜİK tarafından her ay açıklanıyor, bunun yanı sıra bir yıllık ortalamayı da yüzdelik anlamda belirtiyor. Buna binaen 2018 yılının şubat ayında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarına bağlı olarak on iki aylık ortalamalara göre %15,50 artış gösterdi.  Somut örnekle izah etmek gerekirse; Aylık kira bedeli 500 TL olan bir kiracımız 2018 yılının ocak ayında bir sonraki kira dönemine geçiş yapıyor ve 2018 yılının kira zammını hesaplıyor. Burada izleyeceği yol şu şekilde olmalıdır; mevcut kira 500 TL, zam oranı %15,50, zam bedeli 500 x 0.1550=77.5 TL, zamlı kira bedeli 577.5 TL.”

Uygulanan yöntemle gayrimenkul sahiplerinin ve kiracılarının mağduriyet yaşamamalarının teminat altına alındığını söyleyen Başpınar, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu süreç dışında yaşanan senaryoların tamamı yargı yoluna taşınabilir, bu sebeple mağduru tahrik ve sözleşmeyi tahrip yoluna gidenlere gerekli yaptırımlar yasal çerçevede uygulanabilir. Keşan’daki kira bedelleri çok uçuk olmamakla birlikte ciddi rakamlara ulaşmış gözüküyor. Alım satımlarda olduğu gibi kira bedellerinin de bir doyum noktası olacaktır.” (AYHAN GÜLVER)
Bu haber 796 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ