Bugun...
Avro yükseldi, komşuya ziyaretler azaldı
Tarih: 27-01-2018 09:05:00 + -Avro yükseldi, komşuya ziyaretler azaldı

Evros Tur Yetkilisi Eda Urgan, dün yaptığı açıklamada, döviz kurlarındaki yükselişin vize alan vatandaşların azalmasına sebep olduğunu belirtti.
“AVRO KURUNUN YÜKSEK OLMASINDAN KAYNAKLANIYOR”
Döviz kurlarında yaşanan artışın turizmi etkilediğini belirten Urgan, “Döviz kurunun yükselmiş olması Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılan para birimi olduğu için bizi etkiliyor. Biz bu işi yapmaya başladığımızdan beri vize ve seyahat sigortası fiyatları değişmedi. Ortalama 30 Avro seyahat sigortası fiyatları ancak sizin 6 ay önce yaptırdığınız seyahat sigortası ile şimdi yaptırdığınız seyahat sigortası Türk parasına vurduğunuzda fiyat farkı çıkıyor, bu da Avro kurunun yüksek olmasından kaynaklanıyor. Avro kuru yükseldikçe doğal olarak insanların Avrupa’da harcadıkları para da yükseldi. Örnek verecek olursak önümüzde İskeçe Karnavalı var, bu bölgeden aşırı ilgi var. 4-5 sene önce konaklamalı turlar yapmayı tercih ediyorduk. Gitmişken Selanik bölgesini, Drama bölgesini gezsinler şeklinde yapıyorduk. Şimdi konaklamalı tur yapmamızı Avro fiyatlarının yükselmesi kısıtladı. Günübirlik turlara yönelmek zorunda kaldık. Günübirlik turlarda yine Avro kuru yüksek ama imkanlar dahilinde turizmi canlandırmaya gayret gösteriyoruz.” dedi.
“DÖVİZ KURLARINDAKİ ARTIŞ İLGİYİ AZALTTI”
Uzun süren seyahatlerin yerini günübirlik turların aldığını ifade eden Eda Urgan, şunları söyledi: “Döviz kurundaki yükseliş yurtdışına yaptığımız turların süresini etkilemeye başladı. Önceden bir haftalık turlar yaparken 1 gecelik konaklama veya günübirlik turlara düşürdük. Yine bu şekilde insanlara hizmet vermeye çalışıyoruz. Vize fiyatı hep aynı ama geçtiğimiz yıllarda Avro düşükken fiyat düşüktü. 2018 yılında döviz kurunun düşmesini temenni ediyoruz. Döviz kurlarındaki artış ilgiyi azalttı. Öncesinde kişiler aile bireylerine de vize alırlardı, kendilerine alırken ama şu anda birçok kişiden duyuyoruz; çocukların okulu olduğu için gelemez zaten vize başvurusu yapmayalım, öncelik olarak ben gideceğim, ailem gideceği zaman vize başvurusu yaparız, şeklinde söylemler oluştu.”
“VİZE SÜRELERİ AZALMADI”
Vize alırken etkili olan banka hesap dökümlerinin önemine değinen Urgan, sözlerini şöyle tamamladı: ‘Vize süreleri azaldı mı?’ şeklinde sorular geliyor ama vize süreleri azalmadı. Bizim bankadaki paramıza Avro açısından baktığımız zaman az kalıyor. Yüksek bakiyeli banka dokümanları istemeye başladılar. Yüksek bakiye istenmesinin sebebi Avro kuruna çevirdiğinizde sizin paranız Avrupa Birliğine göre değersiz kalıyor. Önceden bankada 3 bin lirası olan kişiye vize başvurusu yapabiliyorduk, şimdi 3 bin lirayı kabul etmiyor. ‘En az 5 bin lira’ diyor çünkü 3 bin lira benim ülkemde bin Avro para yapmıyor. Bin Avro gibi bir parayı hesapta istiyor, daha uzun vadeli vize almak istiyorsa banka hesap dökümlerini yüksek bakiyeli sunması gerekiyor.”
Bu haber 915 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ