kartal escort
Bugun...
Atıcı, kene tehdidine karşı uyarı
Tarih: 07-06-2017 00:32:00 + -Atıcı, kene tehdidine karşı uyarı

 

Veteriner Hekimi Süleyman Atıcı, yaptığı açıklamada, özellikle park ve ormanlık alanlarda kene tehlikesine karşı vatandaşları uyardı.

Atıcı, kene aracılığıyla Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığının bulaşabileceğinin altını çizerek, alınması gereken tedbirler hakkında bilgi verdi.

“AÇIK RENK BEYAZ KIYAFETLER KENELERİ UZAK TUTAR”

Süleyman Atıcı, hastalığın özellikle görülme sıklığının arttığı ilkbahar ve yaz aylarında, park ve açık ormanlık alanlar gibi piknik yapılan yerlere ziyaretlerde dikkat edilmesini önererek, “Keneler bu bölgelerde özellikle yere yakın bacak, diz ve ayak bileklerine tutunur. Bu yüzden bacaklarımızı ve kollarımızı kapatacak şekilde gezmek önerilir. Açık renk beyaz kıyafetler keneleri uzak tutar. Uzun bot tarzı ayakkabılar kenelerin bacağımıza tutunmasını engeller. Pantolon paçalarını çorapların içine koymak koruyucu bir yöntem olabilir. Ayrıca vücudumuzun açıkta kalan çıplak yerleri için sprey şeklinde haşere kovucu ilaçlar kullanılabilir.” dedi.

“KENE TUTUNMASINDA GEREKSİZ PANİĞE KAPILMAK YERSİZDİR”

Her kenenin KKKA mikrobu taşımayacağını ifade eden Atıcı, sözlerini şöyle tamamladı: “O yüzden kene tutunmasında gereksiz paniğe kapılmak yersizdir. Herhangi bir şekilde vücudunuzda kene fark ederseniz, en yakın sağlık kurumuna başvurarak (sağlık ocakları, acil servisler) özel kene makasları ile keneyi tutunduğu yerden kanatmadan sağlık görevlilerine çıkarttırabilirsiniz. KKKA hastalığı için özellikle riskli coğrafi bölgelerde yaşayan kişiler veya o bölgelere seyahat edenler buna dikkat etmelidir. Hastalık bulguları genel olarak kene tutunmasından sonra en geç 1 hafta-10 gün içinde ortaya çıkar.”

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 709 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR