Bugun...
Arabuluculuk, işçi-işvereni uzlaştırdı
Tarih: 25-09-2017 10:08:00 + -Arabuluculuk, işçi-işvereni uzlaştırdı

İşçi-işveren arasında uyuşmazlık ilk kez 2012 yılında yürürlüğü giren Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile çözüldü.

2012 yılında yürürlüğe giren Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile işçi alacağı, tazminat, kira, nafaka, mal paylaşımı v.s. gibi tarafların kendi tasarruflarındaki hukuki uyuşmazlıklarda uygulanmaya başlanan arabuluculuk ile Trakya bölgesinde ilk kez resmi olarak miras paylaşımı Keşan’da gerçekleştirilmişti.

Şimdi yine arabuluculuğun en çok kullanıldığı alan olan işçi-işveren uyuşmazlığında Arabulucu Avukat Aylin Arıkan, ilk resmi arabuluculuk anlaşmasını Keşan’da işçi ve işvereni, işçi alacağı konusunda taraflar arasında uzlaştırma gerçekleştirdi.  

Arıkan konu ile ilgili şunları söyledi:  “Ülkemizde şu anda 15 bine yaklaşan uyuşmazlık arabuluculuk ile çözüldü. Bunların %93'ü bir günde ve bir günden daha az bir zamanda çözümlendi. Arabuluculuğun ilişkilere, sosyal hayata çok ciddi faydaları var. Arabuluculuk tamamen tarafların kendi iradeleri doğrultusunda yürütülen bir süreç. Aynı zamanda hem paradan hem de zamandan tasarruf sağlıyorsunuz. Sizi yıllarca süren yargılama sürecinden ve yüklü yargılama masraflarından kurtarıyor. Gizlilik esaslı bir süreç olduğu için de açıkçası özellikle şirket bilgilerinin gizliliği açısından ve karşılıklı ilişkilerinin yıpranmaması açısından da önemi büyük.”

“İŞÇİ ALACAĞINI, YARGILAMA SÜRECİNE GİRMEDEN İŞVEREN İLE UZLAŞARAK HEMEN ALDI”

Arıkan, sözlerine şöyle devam etti: “Keşan’da ilk işçi alacağı uyuşmazlığında resmi arabuluculuk anlaşmamızı taraflar ile kendi talepleri üzerine ayrı ayrı görüşerek gerçekleştirdik. Taraflar yaklaşık 2-3 gün gibi kısa bir sürede alacak miktarında mutabık kaldılar ve Arabuluculuk Anlaşmasını imzaladılar.

Açıkçası bu anlaşmanın işçi-işveren uyuşmazlıklarına bölgemizde bir örnek teşkil edeceğini umut ediyorum. Çünkü biliyorum ki firmalar için arabuluculuğun en önemli ilkesi olan gizlilik çok önemli. İşçiler açısından baktığımızda da işçi alacağını çok kısa bir sürede almış oldu. Yani iki taraf da kazandı. Arabuluculuğun en önemli özelliği de bu zaten. Arabuluculukta kaybeden bir taraf yok. Kazan-kazan ilkesi hakim. İki taraf da masadan memnun olarak kalkıyor. Ülkemizde maalesef yargılama süreçleri çok uzun. Yıllarca bitmeyen davalar arabuluculuk ile bazen bir günden daha kısa bir sürede bile sonuçlanabiliyor. Bölgemizin arabuluculuğu sevmesi ve benimsemesi için elimden geleni yapıyorum ve yapmaya devam edeceğim.”  

“İŞ DAVALARINDA ARABULUCULUK DAVA ŞARTI OLUYOR”

İş Mahkemeleri Kanunu Yasa Tasarısının, Ekim ayı içerisinde Meclis’te görüşüleceğini dile getiren Arıkan, bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi alacağı ile işe iade talebiyle açılacak davalarda arabuluculuğun dava şartı olacağını ve böylelikle dava açmadan önce arabulucuya başvurmadan dava açanların davalarının reddedileceğini sözlerine ekledi. (AYHAN GÜLVER) 
Bu haber 1492 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER YAŞAM HABERLERİ