Bugun...
AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen iddialı konuştu: “CHP’nin iktidar olma düşüncesi yok, iktidardan korkuyorlar”
Tarih: 01-04-2017 00:49:00 + -AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen iddialı konuştu: “CHP’nin iktidar olma düşüncesi yok, iktidardan korkuyorlar”

AK Parti Edirne Milletvekili Rafet Sezen, dün Keşan’a gelerek, partisinin referandum süreci ve yürütülen çalışmalarla ilgili değerlendirmede bulundu.

Saat 11.30 sıralarında, parti binasında başlayan açıklamaya Sezen’in yanı sıra AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık, Yönetim Kurulu üyeleri, İl Genel Meclisi üyesi Adnan Vural ve partililer katıldı.

BOYALIK: “KEŞAN’DA DA İYİ BİR OY ALACAĞIZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Hüseyin Boyalık, Rafet Sezen’in iki gün boyunca Keşan’da olacağını belirterek, “İlerleyen günlerde de birlikte olacağız ve hep beraber çalışma yapacağız. Ülkenin 16 Nisan’daki referanduma hazır olması açısından ve ‘Evet’ oylarının mümkün olduğunca yüksek çıkması açısından bir kampanya yürütüyoruz. Bu ‘Evet’ kampanyasını yönetim kurulundaki kadınlarımız, kadın kollarımız, gönüllü kadınlarımız, yönetim kurulundaki arkadaşlarımız, gençlik kollarımız, SKM ekibine ve seçilmiş partililerimize teşekkür ediyorum. Hakikaten özveriyle çalışıyorlar. Hedefimiz; Keşan’da çıtayı yükseltmek. Alabildiğimiz kadar fazla ‘Evet’ oyu alacağız. Sol cenahın fazla olduğu bir Keşan var. Ama biz hiçbir zaman ne CHP ne MHP ne de diğer ülkeyi bölmek için çalışan partiler hariç hiçbir arkadaşımızı dışlamış değiliz. Maalesef CHP’nin bu gün yaptığı kuru bir inattır. Bu kuru inattan inşallah taban vazgeçecektir. Biz burada, Keşan’da da iyi bir oy alacağız. Geçmiş koalisyonlardan, ülkede yapılan darbelerden hepsinden bir ders çıkarmak lazım. Bu sistemi de iyi anlamak ve anlatmak lazım. Biz anladık, anlatmaya çalışıyoruz. Bakanlarımız milletvekillerimiz geliyor. AK Parti ilesi hiçbir zaman bölgeyi boş bırakmıyor. Bizim Keşan’da iktidar olma niyetimiz var. 2019’da Keşan’ı bu kötü yerel yönetimden kurtaralım, AK belediyeciliği Keşan’la tanıştıralım ve Keşan’da önemli hizmetlere imza atalım diye bir hedef koymuştuk. Bu halk oylaması 2019 yerel seçimlerinin bir hazırlığı olur diye diliyorum.” dedi.

SEZEN: “16 NİSAN’DA MİLLETİMİZ BİR KARAR VERECEK”

Daha sonra söz alan Sezen, referanduma kısa bir süre kaldığını ifade ederek, “Bu önümüzde kalan 15 günü çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Dilimiz döndüğünce insanlara niye ‘Evet’ oyu vereceğini anlatmamızda fayda var. Çünkü saha da hala anlaşılamayan şeyler olduğunu görüyoruz. ‘Neden evet vereceğim?’ diye soranlar var. Neden ‘Hayır’ demekten daha kolay neden ‘Evet’ verilmesi gerektiği. Meclis görevini yaptı ve bu anayasa değişikliğinin referandumla millete götürülmesi kararını aldı. Şimdi söz milletin. 16 Nisan’da milletimiz bir karar verecek. Milletimizin vereceği karara biz saygılıyız. Sonuçta %50.1 ile hangi karar çıkarsa bunu kabul etmek zorundayız. Bu demokrasinin kuralı. Demokrasi olmamış olsa böyle bir karar gerek olmaz. O zaman ilan eder, uygulamaya geçersiniz. Ama biz AK Parti ailesi olarak başından beri demokrasiye inanan, demokrasiyle idare edilmeyi savunan ve demokrasiye güvenen bir ekibiz.”  şeklinde konuştu.

“HANGİ DÜNYADA YAŞADIĞIMIZIN FARKINDAYIZ HERHALDE”

Türkiye’de, Cumhuriyet kurulduğundan beri demokrasi mücadelesi verildiğinin altını çizen Rafet Sezen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu konuda geçmişe yönelik birçok şey söyleyebiliriz. Bugün neden ‘Hayır’ dendiğini de görüyorsunuz. Ama hayırcıların konuyu çok çarpıttıklarını da görüyoruz. Tamamen olabilirlikler üzerine, kendilerine göre düşünerek, 17 Nisan’da Cumhuriyet rejiminin yıkılacağını söylüyorlar. Hangi dünyada yaşadığımızın farkındayız herhalde. Böyle bir şeyin tartışılması, düşünülmesi dahi söz konusu değil ama maalesef bu ülkede hep böyle bir çarpışma var. Bir taraf ‘Evet’ diyorsa, bir taraf ‘Hayır’ diyor. Bunu yıllardır yaşıyoruz. Benim yaşım 61. 1965’ten bu tarafa çok iyi hatırlıyorum. 1965-69 Süleyman Demirel’in ihtilalden sonra geldiği iktidar. Türkiye’de o dönemde de gelişme gösterildi. Ama hemen arkasından 1970’te, 12 Mart muhtıralarıyla hükümetin yıkıldığı ve parlamentoyla alakası olmayan insanlara başbakanlık verildiğini birçok arkadaşım biliyor. Türkiye üzerinde çok tartışılan şeyler vardır. En son 28 Şubat’ta demokrasi eğer Türkiye’de çalışıyorsa Refah Yol iktidarı vardı. Çoğunluğu olmasına rağmen baskıyla 25 kişi Doğru Yol Partisi’nden istifa ettirildi. Nasıl ettirildiklerini bilen biriyim. O gün Doğru Yol Partisi merkez ilçe başkanıydım. Hükümet kurma görevi Tansu Çiller’e verileceğine Mesut Yılmaz’a verildi. Tabii yürümedi. Sonrasında seçimler ve hükümetler. 1999 seçimleri yapıldı. Orada Bülent Ecevit %21 çoğunlukla iktidara geldi. O dönemde Süleyman Demirel Cumhurbaşkanlığından düştü Ahmet Necdet Sezer’i seçtirdiler. Kendileri istediler seçtirdiler. Ülkenin tükenmişliğinden kaynaklanan, hiç olmaması gereken bir olay yaşandı. MGK toplantısında bir tartışma, anayasa kitabı fırlatma olayı oldu. Sonuçta olan kime oldu? Millete yani hepimize oldu. Bir gecede faizler çok yükseldi. Bunları gençlerimiz bilmiyor. Biz bunları unutmadık. Neden yapıldıklarını da biliyoruz.”

“EDİRNE’NİN DE BURADA SÖZ SAHİBİ OLMASINI İSTİYORUM”

Sistemin mutlaka değişmesi gerektiğini dile getiren Sezen, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz AK Parti olarak bu sistemi değiştirmek için, 1982 ihtilal anayasasının komple değişmesi için bir çalışma başlatıldı. Her partiden 2 milletvekili aylarca çalıştı. 60 küsur bir madde üzerinde uzlaşı sağlandı. Ama maalesef gelinen noktada, o 60 küsur maddede uzlaşı sağlanmadığı ortaya çıktı. Tek korkuları AK Parti’nin bu ülkeye hizmet etmesi. 15 senedir nasıl hizmet ettiği biliniyor, her yerde müdürü var. Kim ne derse desin bu devam edecek. Milletimizin takdiri hangi yöndeyse tabii. Muhalefet, olumlu muhalefet görevini yerine getirmiyor. Ben beklerim ki ülkede adam gibi ana muhalefet partisi olur ve gerçekten de muhalefetin yapması gereken görevi yerine getirir, o ana muhalefet partisi de iktidar adayı olur. Ama CHP’nin maalesef iktidar olma gibi bir düşüncesi yok. Zaten iktidardan korkuyorlar. İktidara gelmemek için her şeyi yapıyorlar. Mecliste de kanunlar çıkmasın diye her şeyi yapıyorlar. Böyle bir ülkenin ileri gitmesi, gelişmiş seviyeye ulaşması mümkün değil. Bu nedenle anayasanın değişmesi elzem. MHP’yle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üzerinde anlaşıldı. 18 maddenin değiştirilmesi kararı alındı. Bu meclisten geçti, şimdi de milletimizin takdirine, oyuna sunulacak. 16 Nisan’da da biz inanıyoruz ki yüksek bir oranda ‘Evet’le anayasa milletimiz tarafından kabul edilecek. Ondan sonra Türkiye’nin geleceği de, ufku da değişecek inşallah. Ben çocuklarımıza, torunlarıma çok daha güzel bir ülke bırakmak hayaliyle yaşıyorum. 16 Nisan’ın ülkemiz için, milletimiz için hayırlar getireceğine inanıyorum. Edirne’nin de burada söz sahibi olmasını istiyorum. Hepimize büyük görev düşüyor.

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 528 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR