Bugun...
Ahmet Koru: “Üretici, olumsuzluklara rağmen üretimi seviyor”
Tarih: 05-06-2018 09:12:00 + -Ahmet Koru: “Üretici, olumsuzluklara rağmen üretimi seviyor”

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclis üyesi ve çeltik üreticisi Ahmet Koru, dün yaptığı açıklamada; çeltikte girdi maliyetlerinin geçen yıla göre, %30 oranında yükseldiğini kaydetti.
“SU BASAN BAZI YERLERDE GECİKME YAŞANMIŞ OLABİLİR”
2018 yılı üretim sezonunun tüm üreticilere hayırlı olmasını dileyen Koru, “Çeltikte ekimler hemen hemen bitti diyebiliriz. Su basan bazı yerlerde gecikme yaşanmış olabilir. Ama oralarda da ekimler bugün yarın tamamlanacaktır. Şu anda ilaçlama çalışmaları hızlı şekilde devam ediyor. İlaçlama sona erdikten sonra gübre atma işlemine geçilecek. Kısacası bakım çalışmaları harman dönemine kadar devam edecek.” dedi.
“MERİÇ’TEN GELEN SU ÜRETİCİLERE BİRLİKLER KANALIYLA DAĞITILIYOR”
Ahmet Koru, sözlerini şöyle sürdürdü: “Harman, 10-15 Eylül 2018 tarihinde başlıyor. Eylül ayının sonunda harman hızlanıyor. İnşallah iyi bir harman dönemi olur. Şu anda suyla ilgili herhangi bir sıkıntının olmadığını görüyoruz. Sıkıntı olursa da Haziran ayının sonunda kendini belli eder. Barajlarımızda doluluk oranları iyi seviyede. Meriç Nehri’nde de su seviyesi iyi. Bulgaristan’da da barajlar dolu durumda. Meriç’ten gelen su üreticilere birlikler kanalıyla dağıtılıyor. Eğer çok ihtiyaç olursa barajlardan da su kullanılabilir. Allah’ın izniyle bir sıkıntı olmadan sezonu tamamlarız.”
GİRDİ MALİYETLERİ SON 1 YILDA ÇOK FAZLA ARTMIŞ DURUMDA”
Koru, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Girdi maliyetleri son bir yılda çok fazla artmış durumda. Özellikle mazot, gübre, ilaç ve çalışan ücretleri olmak üzere toplamda geçen yıla göre; %30 oranında bir artış söz konusu. Verim, randıman ve fiyat inşallah iyi olur. Emek ve masraflarımızın karşılığını inşallah harmanda alırız. Bölgemizdeki üreticiler her türlü olumsuzluğa rağmen üretmeyi seviyor. Her şeyin iyi olması biz, üreticileri üretme anlamında kamçılar. Üretici açısından hayırlı bir sezonun olmasını diliyorum.” 
Bu haber 554 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR