kartal escort
Bugun...
15 Temmuz şehitleri düzenlenen programla anıldı
Tarih: 17-07-2018 00:02:00 + -


*Keşan Kaymakamı Nuri Özder: “Milletimiz devletine ve demokrasiye sahip çıkmıştır.” *4.Mekanize Piyade Tugay Komutanı P.Albay Yılmaz: “Ordumuz görevdedir, milletimizle kucak kucağadır.”

15 Temmuz şehitleri düzenlenen programla anıldı

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Gününün 2. yıldönümü, Keşan’da da bir dizi etkinlik ve programla anıldı.

15 Temmuz 2016 tarihinde, Fethullah Terör Örgütü (FETO) tarafından yapılan hain darbe girişiminin 2. yıldönümü nedeniyle, Keşan Kaymakamlığı koordinesinde düzenlenen etkinlikler kapsamında, 15 Temmuz 2018 Pazar günü saat 11.00’de ilk olarak Asri Mezarlık’ta bulunan Şehitlikte program yapıldı.

Programa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Garnizon Komutanı, Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Adil Oğuzhan, İlçe Jandarma Komutanı J.Yzb. Abdullah Erdoğan, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan, AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık, Milliyetçi Hareket Partisi Keşan İlçe Sekreteri Mehmet Karakaş, İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, bazı oda başkanları, temsilcileri, Keşan Şehit Gazi Aileleri Yard. Derneği Başkanı Ferhat Dönmez, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nuriye Altın, Gençlik Kolları Başkanı Asilcan İrcan, şehit aileleri ve yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Saat 11.00 sıralarında başlayan programda ilk önce İlçe Müftlüğünden imam Osman Sav’ın okuduğu Hatm-i Şerif Duasını okumasından sonra İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit tarafından dua edildi.

HERSEKZADE AHMET PAŞA PROGRAMI…

İkinci program Hersekzade Ahmet Paşa Camisi’nde gerçekleştirildi. Saat 13.27’de öğle namazında başlayan programda şehitlerimiz için yapılan Mevlid-i Şerif ve Hatm-i Şerif Duaları okundu.

Programa; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, Garnizon Komutanı Piyade Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Adil Oğuzhan, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan AK Parti İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık ve İlçe Müftüsü Mehmet Yiğit, şehit yakınları ve vatandaşlar katıldı. 

 

YÜRÜYÜŞ VE CUMHURİYET MEYDANI’NDAKİ TÖREN

Akşam saat 21.00’de Orman İşletmesi Müdürlüğü önünde toplanan kortej, buradan Cumhuriyet Meydanı’na kadar çeşitli sloganlar atarak yürüdü.

Her biri Türk bayrakları taşıyan korteje; Keşan Kaymakamı Nuri Özder, 4.Mekanize Piyade Tugay Komutanı P.Albay Öztürk Mustafa Yılmaz, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Zafer Akcan, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Hüseyin Boyalık, CHP Keşan İlçe Başkanı Salim Yatıkçı, askeri erkan, il genel meclis üyeleri, belediye meclis üyeleri, bazı mahalle muhtarları ve çok sayıda Keşanlı vatandaş katıldı. Buradaki programda, Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Alper Arıtan da yer aldı.

Program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Kaymakam Nuri Özder, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

ÖZDER: “HAİN SALDIRILAR HİÇ BİR ZAMAN BAŞARIYA ULAŞAMAYACAKTIR”

Özder, şunları söyledi: “Hepimizin bildiği gibi bundan tam 2 yıl önce 15 Temmuz 2016’da Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde yuvalanmış bir grup FETÖ Terör örgütü mensubu hain tarafından darbe girişiminde bulunulmuştu. Bu hain teşebbüs, cumhurbaşkanımıza, hükümetimize, demokrasimize, özgürlüğümüze, milli birlik ve beraberliğimize karşı yapılmıştır. Bu alçak darbe girişimi sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisimiz, devlet binalarımız, güvenlik birimlerimiz bombalanmıştır. Halkımızın üzerine ateş açılmıştır. Milletimiz korkunç tabloya rağmen, alçak saldırıya karşı durmuş, devletine ve demokrasisine sahip çıkmıştır. Bu hain darbe girişimi Sayın Cumhurbaşkanımızın dirayeti, hükümetimizin kararlı duruşu, bütün siyasi partilerimizin TBMM çatısı altında darbeye karşı duruşları, güvenlik güçlerimizi ve en önemlisi milletimizin kahramanca mücadelesi sayesinde başarıya ulaşamamıştır. Halkımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine meydanları doldurmuş, yeri geldiğinde ölümü bile göze alarak silahların önüne geçmiştir, şehit olmuş,  gazi olmuş fakat darbecilere geçit vermemiştir. Milletimiz o gece bütün farklılıklarını bir kenara bırakıp, birlik ve beraberlik içerisinde hareket ederek vatanına sahip çıkmıştır. Bizler birlik ve beraberliğimizi muhafaza ettiğimiz sürece bu hain saldırılar hiç bir zaman başarıya ulaşamayacaktır. 15 Temmuz’da yüce Türk milleti bunu tüm dünyaya göstermiştir. Bu vesileyle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere kahramanlık ve mücadeleleriyle bir kez daha tarih yazan şehitlerimizi, ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Bütün kahraman gazilerimize minnet ve şükranlarımızı iletiyorum. Bu anma programına katkısı olanlara ve bu programa katılan sizlere teşekkür ediyorum.”

YILMAZ: “ORDUMUZ GÖREVDEDİR”

Özder’den sonra da 4. Mekanize Piyade Tugay Komutanı P.Albay Öztürk Mustafa Yılmaz kürsüye gelerek, şunları dile getirdi: “Keşan’a geldiğimden beri ikinci kez sürpriz bir konuşmaya çıkıyorum. Keşan halkının yüksek hoşgörüsü ile bu tür sürpriz konuşmaları yapmaya alışacağız. Sayın kaymakamımızın  biraz önce bildirdiği gibi ne yazık ki Türk Ordusunun içine sızmış, sızdırılmasına engel olanlar değişik davalarla hapse atılmak suretiyle sızanların önü açılmış ve hainlerin aramıza girmesiyle oluşmuş olan bu hain mefhum darbe, çok kıymetli halkımızın, milletimizin ve onun bağrından çıkan ordumuzun kararlı duruşu ile bastırılmıştır. Ordumuz görevdedir, milletimizle kucak kucağadır. Hepberaber olmanın mutluluğunu yaşıyor ve Demokrasi ve Milli Beraberlik günümüzü kutluyorum.”

Konuşmaların ardından 15 Temmuz ile ilgili videolar izletildi. Programda, daha sonra Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve sema gösterisi gerçekleştirildi. Keşan İlçe Müftülüğü ilahi grubu tarafından kahramanlık türküleri ve ilahiler söylendi. Kur’an-ı Kerim’in okunmasının ardından program sona erdi. Cumhuriyet Meydanı’ndaki programı yaklaşık 500 kişilik bir vatandaş topluluğu takip etti.

Saat 00.13’te ise Türkiye genelinde olduğu gibi Keşan’daki camilerde de salalar okundu. (MEHMET İLMAN)

 
Bu haber 140 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ