Bugun...
100 yıllık mirasta imar sıkıntısı…
Tarih: 12-10-2018 00:28:00 + -100 yıllık mirasta imar sıkıntısı…

Keşan’da Demir Hafız olarak anılan Hafız Salim Efendi’nin mirasçıları 100 yıllık mülklerine ev yapmak için imar savaşı veriyor.
1935 yılında vefat eden Demir Hafız’ın mahalle halkının yakınlardaki Çomoğlu Çeşmesine daha kısa mesafeden ulaşması için kendi arsasından bağışladığı ve yıllardır ara sokak olarak kullanılan yol, torunlarının kalan arsa üzerine ev yapmalarına engel oldu.
Öğretmenleri arasında Mehmet Akif Ersoy, Cenap Şahabettin’in de bulunduğu belirtilen İstanbul Üniversitesi İlahiyat mezunu olan 1881 doğumlu (Hicri takvime göre 1300) Demir Hafız, 20 Ekim 1929 tarihinde memleketi Keşan’da göreve başladı ve bu görevini uzun yıllar sürdürdü. Demir Hafız, ölümüne dek oturduğu evin arkasında bulunan arsasına ait yolu belediyeye bağışladı. Mahallelinin rahat bir şekilde çeşmeden su alması için bağışladığı arsa yıllar sonra mirasçılarının imar sorunu olarak karşılarına çıktı.
1926 yılı tapu kaydında 400 arşınlık (272 m2) arsasında bulunan evinin mülkiyeti kanuni mirasçıları 3 çocuğuna ait olan Demir Hafız’ın, 2005 yılında vefat eden son oğlundan sonra miras hakkı torunlarına geçti. 2005 yılında vefat eden amcalarından sonra o dönem maddi nedenlerden dolayı eski evin yerine yeni bir ev yapamayan mirasçılar, şimdi bu işe kalkışınca önlerine bu imar sorunu çıktı. 2005 yılında imarla ilgili bir sorunu yokken, mirasçıların 2014 yılında ev yaptırmak için başvurduklarında dedelerinin yıllar önce mahallelisine iyilik için bağışladığı arsadan 3,5 m çekme payı verildiğini öğrendiler. Bu haliyle inşaatı başlatmayan mirasçılara, daha sonra da 1984 imar planlarının revizyonu sürecinde dedelerinden kalan evin bulunduğu arsanın yeşil alana çevrildi söylendi.
ÇEKME PAYI 5’ER METRE OLDU
İtiraz süresi içinde gerekli itirazları yapan mirasçıları, evlerinin bulunduğu yeşil alanın yeniden imara açılmasından sonra da başka bir sorunla karşılaştılar. 3 sokağa bakan evleri için 5’er metre çekme payı getirilen arsanın metrekaresi küçüldü. Bu haliyle ev yapamadıklarını söyleyen mirasçılar, konuyla ilgili olarak aynı mahalle içinde çekme payları ile ilgili açılmış bir dava bekledikleri ve buradan çıkacak sonuca göre yeniden hukuki süreci başlatacaklarını kaydetti.
MADDE BAĞIMLILARI EVE GİRİYOR
Mirasçılarının imarla ilgili sorun yaşadığı Keşan’ın en eski yerleşim birimlerinden olan İspat Cami Mahallesi Umurbey Sokak ve Mehmetçik Sokak arasında bulunan ev şu an içinde hiç kimse oturmadığı için madde bağımlılarının tercih ettiği yer haline geldi. Evin arka kısmında bulunan ara sokağın Yekta Baydar Ortaokuluna bağlayan dar uzun bölümünün bakımsızlığı, gece de karanlık oluşu; madde bağımlılarının özellikle burayı tercih etmelerine neden oluyor. Mahalle sakinlerinin de şikâyetçi olduğu boş ev ile ilgili yetkililerin gerekli önlemleri alması da isteniyor. 
Bu haber 539 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR