Bugun...
10 dakikaya kadar ÜCRETSİZ
Tarih: 05-12-2017 09:38:00 Güncelleme: 05-12-2017 10:06:00 + -


Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, parkomat uygulamasında 10 dakika ve altındaki parklar için ücret alınmadığını açıkladı.

10 dakikaya kadar ÜCRETSİZ

Keşan Belediye Başkanı Op. Dr. Mehmet Özcan, dün yaptığı açıklamada; yeni hayvan barınağı kurulması, Cennettepe’nin kiralama süresinin sona ermesi ve süre uzatımı hakkında bilgi verirken, parkomat uygulamasına dair değerlendirmede bulundu.

“HİBE PROGRAMININ ALINMASIYLA BİRLİKTE GÜZEL BİR TESİS KAZANDIRILMIŞ OLACAK”

Geçen hafta içerisinde Ankara’da bir takım ziyaretlerde bulunduğunun altını çizerek sözlerine başlayan Özcan, şunları söyledi: “Ankara’da, Orman ve Su İşleri Bakanlığını ziyaret ettim. Keşan’da hayvan barınağı kurulması için başvuruda bulunmuştuk. Hatırlanacağı gibi Paşayiğit’e giderken katı atık tesislerinin karşında bulunan 72 dönümlük ormanlık alanın Orman Genel Müdürlüğü tarafından hayvan barınağı yapılması için yaklaşık 1 yıl önce tahsisini almıştık. Edirne’deki Milli Parklar yetkilileriyle birlikte o bölgede güzel bir proje hazırladık. Projenin hayata geçmesiyle birlikte Edirne ilinin en büyük havyan barınağı olacak. Burada başıboş sokak hayvanların bakımlarının yapıldığı modern bir barınak yapılacak. Bu yerle ilgili hazırlanan proje Edirne’de onaylandı. Bu çerçevede; hibe içinde Ankara’ya gittik. Yılsonu itibarıyla hibe programları kapatılıyor. Edirne iline bugüne kadar hiç hibe program yapılmamış. Bakanlığın %40-%80 arasında hibe programları var. İnşallah hibe programının alınmasıyla birlikte güzel bir tesis kazandırılmış olacak.”

“1 MİLYON LİRA GİBİ BİR YATIRIM YAPTIK”

Cennettepe’nin yeri hakkında da değerlendirmede bulunan Mehmet Özcan, “Cennettepe’nin yeri C tipi piknik mesire yeri olarak 10 yıllığına bize verildi. 10 yıl önce Cennettepe’nin bulunduğu alanı Kent Ormanı yapılması yönünde talebimiz olmuştu. Daha sonra Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü C tipi piknik mesire yeri vasfına çevirerek, bize 10 yıllığına kiralamıştı. Piknik ve mesire yeri statüsünde olduğundan bu yerlere neler yapılacağı bellidir. A, B ve C tipi piknik mesire yerleri var. Bunların yüz ölçümü en küçük olanı C tipidir. Belirlenen mevzuata göre, projesini hazırlatıp, onaylattık. 3-4 yıl içerisinde yavaş yavaş yaptık ve daha sonra da işletmesini kiraladık. Orman Bölge Müdürlüğü bu yerle ilgili sürenin, Şubat ayının ortasında sona erdiğini bize söyledi. Hatta sürenin uzatılmayacağını bize söylediler. Yetkililer, 1-1,5 ay önce Yayla, Danişment ve Mecidiye Uzunkum’da olduğu gibi ihaleye çıkaracaklarını söylediler. Ama biz buraya yaklaşık 1 milyon lira gibi bir yatırım yaptık. Bu yerin içerisinde işletme bulunuyor. Kanunun 51/G’ye göre; 10’ar yıl olmak üzere 3 kez uzatma şansları var. Bununla ilgili de görüşmelerde bulunduk. İnşallah olumlu bir sonuç alırız. O alan daha önce kötü durumdaydı ve biz orayı sosyal hayata kazandırdık. Bize bu alan verilirken 10 yıl daha uzatılabileceğini dile getirmişlerdi. Ama birden sürenin uzatılmayacağı dile getirilince, sahillerdeki C tipi piknik mesire yerlerine heveslenen bazı kişiler bir şeyleri kurcalamışlar! Olumsuz bir sonuç olması durumunda, konuyla ilgili daha detaylı bir açıklama yapacağım.” dedi.

“KABAHAT HEPİMİZDEYMİŞ”

Parkomat uygulamasıyla ilgili değerlendirmede bulunan Özcan, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Parkomat uygulaması konusunda, şu anda olumlu tepkiler alıyoruz. Demek ki kabahat hepimizdeymiş. Kent yaşamında insanların 200-300 metre yürümesini öğrenmesi lazım. Otoparklarımız var ama giren yoktu. Ama buna yavaş yavaş alışacaklar. 10 dakikayı geçmeyenlerden belli bir ücret alınmıyor. Sözleşmede böyle bir şey yok ama firmayla 10 dakikayı geçmeyenlerden ücret alınmaması konusunda yine görüşeceğiz. İşyerlerinin önü açıldı ve trafik açısından ciddi bir rahatlamaya kavuştuk. Uygulamadan önce, biri aracını bırakıyordu ve orada 2-3 gün kalıyordu. En azından belli bir düzenleme gelmiş oldu. Uygulama olumlu sonuçlar verecektir.” (AYHAN GÜLVER)

 
Bu haber 1903 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR