Bugun...
Onur ve Meydan, köylerde yaşanan sorunlara dikkat çekti
Tarih: 10-10-2018 00:23:00 + -Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı ve Yayla Köyü Muhtarı Mehmet Onur ile Koruklu Köyü Muhtarı Hasan Meydan yaptıkları açıklamada, köylerde yaşanan sorunlar hakkında değerlendirmelerde bulundu.
YAZ AYLARI BOYUNCA ÇÖP SORUNU YAŞIYORUZ
Açıklamasına, “Hayat devam ettiği sürece, bazı sorunlar çözülürken, yeni sorunlar ortaya çıkıyor.” diyerek başlayan Onur şunları söyledi: “Köylerde çöp sorunları yaşanıyor. Özellikle, köy içinden geçen bazı araçlar tarafından gelişi güzel çöplerin atıldığını görmekteyiz. Ayrıca, köylerdeki çöp konteynerlerinin yetersiz olduğunu görmekteyiz. İnsanlar çöplerini, konteynerlerin dolması nedeniyle, yanına bırakılıyor ve hayvanlarda bunları çevreye dağıtıyor. Bu durumda çevrenin kirlenmesine neden olmaktadır. Ayrıca, piknik adı altında insanlar orman alanında ya da uygun yerlerde yemek yiyor, eğleniyor fakat çöplerini olduğu yere bıraktıklarını görmekteyiz. Bu en büyük sorunlardan biridir. Köylerdeki çöp konteyneri sayısının artırılmasını bekliyoruz.”
YANGIN ÇIKMATEHLİKESİ VAR
Mehmet Onur sözlerine şöyle devam etti: “Bazı insanlar, yaz mevsimi sona erdiğinde çekyatını ormanlık alana atıyorlar ve hurdacılarda, tel kısmını almak için yakıyor. Yanan ateşten kıvılcımlar, anız tarlalarına sıçrıyor. Bu durumda istenmeyen yangınlara neden olabiliyor. Bunların yaşanmaması yetkililerin gerekli tedbirleri almalarını istiyoruz.”
SÜT FİYATLARI DÜŞÜK
Köylerde bulunan üreticinin durumu hakkında değerlendirmelerde bulunan Onur, sözlerini şöyle tamamladı: “Üreticinin durumu iç açıcı değil. Girdi maliyetleri her geçen gün artıyor ama ürünler para etmiyor. Kısacası, üreticinin ekonomik olarak gidişatı iyi değil. Geçmiş yıllarda hayvan almak için gelinirdi ama şuanda gelen giden yok. Süt fiyatları düşük seviyelerde ve para etmiyor. Devlet destekleme vereceğine, girdi maliyetlerini makul seviyeye getirsin. O zaman üretici olarak, biraz ayağa kalkma durumumuz olabilir.”
MEYDAN: “İNSANLAR ÇÖP KONUSUNDA BİLİNÇLİ DAVRANMIYOR”
Köyler olarak, büyük sıkıntıları yaz aylarında çektiklerini belirten Meydan şunları söyledi: “Yaz mevsiminde, bölgede tatil yapmaya gelen bazı kişiler yol boylarına koltuğuna varıncaya kadar her eşyasını koyuyor. Sadece sahil bölgelerinde değil, orman köylerinde de benzer tabloyla karşı karşıya kalıyoruz. Ayrıca, günübirlik bölgeye gelen insanlarda piknik yaptıkları yerlerde çöplerini bırakıp gidiyorlar. Her yer çöplük durumuna geldi. İnsanların çöplerini konteynerlere atmalı. Ama bazı insanlar çöp konusunda ne yazık ki, bilinçli şekilde davranmıyorlar.”
KIŞIN KÖYLERDE SIKINTI ÇOK BÜYÜK
“Peki, kış mevsiminde köylerde en fazla yaşanan sıkıntı nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Hasan Meydan, şunları söyledi: “Kış mevsiminde çok fazla sıkıntı yaşıyoruz. Köyümüzün etrafı dağlarla çevrili ve çukurda kalıyor. Bundan ötürü de kış mevsiminde su taşkınları yaşanıyor. Sokak yollarının bakımlarının yapılması gerekiyor. Özellikle yağışlar olduğunda araçlarıyla geçemiyor. Fakat, yaşanan sorunlara halen çözüm üretilmediğini görmekteyiz. Yetkililerden yaşanan soruna çözüm üretim üretmeliler.” 
Bu haber 178 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR