Bugun...
Çelenk sunumu töreninde gerginlik yaşandı
Tarih: 20-05-2017 00:07:00 + - Çelenk sunumu töreninde gerginlik yaşandı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Edirne’de çelenk krizi yaşandı.

Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenk sunumu töreninde; Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü çelenginin sunumundan sonra valilikten izin alan kurum ve kuruluşlarının çelenkleri sunumu yapılmayınca, Edirne Valiliği’nden çelenk sunumu izni alan CHP Edirne il Başkanı Fevzi Pekcanlı, CHP Edirne İl Başkanlığı çelengini; CHP Merkez İlçe Gençlik Kolları Başkanı Nedim Mercan ve CHP İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcısı Özkan Tosun’la birlikte sundu.

Bunun üzerine Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhad Ocak tepki göstererek, “İzniniz yok, çelenk sunamazsınız.” diyerek, sunucudan program akışına devam etmesini istedi.

Bir süre gergin anlar yaşanmasına neden olan Serhad Ocak’a il sekreteri tarafından izin yazısı gösterilince, “Bu ne izni.” diyen Ocak, kendilerine bu konuda bilgi verilmediğini öne sürdü.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkasından Gençlik ve Spor İl Müdürü Serhat Ocak’a tepki gösteren Cumhuriyet Halk Partililer, Ocak’ın konuşması başlamadan alanı terk etti.

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, “Bizim Atatürk Anıtı’nda Atamıza yapacağımız saygımızı kimse engelleyemez. Engellemelere müsaade etmeyiz. Daha önce valilik bayramlarda çelenk sunmamıza izin vermiyordu. Biz de tören bittikten sonra partililerimizle Belediye Başkanlığımızın önünde toplanarak, Atatürk Anıtı’na yürüyor, çenk sunumumuzu yapıyor, saygı duruşunda bulunup, İstiklal Marşımızı okuyorduk. Yeni gelen Valimiz Günay Özdemir törenlerde çenk sunmamıza izin verdiği için böyle alternatif kutlama yapmamıza gerek kalmadı. Kendisine teşekkür ederim. Bu gün Müdür Ocak’ın yaptığı hareket tamamen AKP İl Başkanına yaranma hareketidir. Çünkü AKP İl Başkanlığının çelengi yoktu. Sadece Cumhuriyet Halk Partisi, Atatürkçü Düşünce Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneğinin çelengi vardı. Partililerimiz, Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Cumhuriyetçi Kadınlar Derneği üyeleri olarak Serhad Ocak’a tepkimizi konuşmasını dinlemeden alanı boşaltarak yaptık.” dedi.

Pekcanlı açıklamasında, şu soruları da sordu:

“- Spor İl Müdürlüğüne acaba valiliğin talimatları veya resmi yazışmalar iletilmiyor mu?
- Sayın Spor İl Müdürü AKP’nin çelengi orada olsaydı bu hareketi yapabilecek miydi? 
- Sayın Edirne Valimize soruyorum sizin verdiğiniz bir izni, sizin emrinizde çalışan Spor İl Müdürü yerine getirmiyor ise herhangi bir soruşturma yapacak mısınız?
- Eğer bir soruşturma açılmayacaksa aşağıdaki valilik makamının imzasını yani devletimizin ilimizdeki en üst düzeydeki imzasını tartışılır kılacaksınız!”
(HABER MERKEZİ)

 

 

 
Bu haber 225 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ