Bugun...
Bircan’dan Sağlık Bakanına çağrı:
Tarih: 11-04-2018 09:18:00 Güncelleme: 11-04-2018 09:32:00 + -


“Ergene Raporunu açıklayın artık!”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Ergene'nin kirleticilerinin belirlenmesini sağlayacak Sağlık Bakanlığının “Kocaeli, Antalya ve Ergene Havzası İllerinde (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Yetiştirilen Gıdalarda ve Sularda Çevresel Kirleticilerin Belirlenmesi” projesinin sonuçlarının bir an önce açıklanması gerektiğinin altını çizerek, “Raporu neden gizliyorsunuz?” dedi.

CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan, Sağlık Bakanlığı tarafından yaptırılan ve Ergene’nin kirleticilerinin bilimsel olarak ortaya koyacak olan “Kocaeli, Antalya ve Ergene Havzası İllerinde (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Yetiştirilen Gıdalarda ve Sularda Çevresel Kirleticilerin Belirlenmesi” projesinin bitirildiği halde sonuçlarının kamuoyuna açıklanmadığını ifade ederek, “Bu çok önemli bir çalışma ancak bakanlık bu çalışmanın sonuçlarını gizliyor. Bakanlığa açıkça soruyorum kimi koruyorsunuz?” diye konuştu.

Konuyu TBMM gündemine taşıyan Bircan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’ın cevaplaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Milletvekili Erdin Bircan, Bakan Ahmet Demircan’dan şu soruları cevaplamasını istedi:

“- Sağlık Bakanlığı ‘Kocaeli, Antalya ve Ergene Havzası İllerinde (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Yetiştirilen Gıdalarda ve Sularda Çevresel Kirleticilerin Belirlenmesi’ projesini bugüne kadar neden açıklamamıştır?

- Hayati öneme sahip bu araştırma ne zaman açıklanacaktır?

- Proje kaç yılında başlamıştır? Ne zaman bitirilmiştir? Bütçesi nedir?

- Hangi bölgelerde ne tip çalışmalar yapılmıştır?

- Proje kapsamında yapılan araştırmanın Ergene Havzası İlleri için olan kısmı için bu bütçenin ne kadarı kullanılmıştır?

- Proje kapsamında Ergene Havzası illeri için yapılan araştırmalarda hangi bulgular elde edilmiştir?

- Proje kapsamında Ergene Havzası illeri için elde edilen bulgular üzerinden hata ve kusuru tespit edilen kişi, kurum ve kuruluşlar ile ilgili herhangi bir işlem yapılmış mıdır?”

Konu hakkında açıklama yapan Bircan, “Ergene’yi Çorlu ve Çerkezköy’de kirleten fabrikaların açığa çıkartılmasını sağlayacak olan ‘Kocaeli, Antalya ve Ergene Havzası İllerinde (Tekirdağ, Edirne, Kırklareli) Yetiştirilen Gıdalarda ve Sularda Çevresel Kirleticilerin Belirlenmesi’ projesinin sonuçlarını bakanlık bir an önce açıklamalıdır. Zehir saçan işletmeleri ifşa etmeli ve en ağır şekilde cezalandırmalıdır. Biz artık Ergene temizlenecek laflarını duymaktan bıktık. Kirleticilere gerekli cezalar verilmeli, kirletilmenin önüne geçilmeli ve nehir bir an önce temizlenmelidir.” şeklinde konuştu. (HABER MERKEZİ)
Bu haber 290 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ