kartal escort
Bugun...
CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan: “Mecidiye’de mücadelemizi sürdüreceğiz”
Tarih: 15-07-2017 08:57:00 Güncelleme: 15-07-2017 08:57:00 + -CHP Edirne Milletvekili Erdin Bircan:  “Mecidiye’de mücadelemizi sürdüreceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Erdin Bircan, dün yaptığı açıklamada, 13 Temmuz 2017 Perşembe günü Mecidiye’de taş ocakları hakkında Saros Körfezi Mecidiye Turizm Çevre ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneğince, 16 Mart 2017 tarihinde açılan dava konusuyla yapılan keşfi değerlendirdi.
“BU MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ”
Taş ocakları için ruhsatların verilemeyeceğinin altını çizen Bircan, şöyle devam etti: “Mecidiye’deki arkadaşlarımızın şikayeti üzerine taş ocakları sorunu hukuki boyutta yargıya taşınmış durumda. Doğayla barışık olmayan, doğayı ve Türkiye’yi rant olarak gören hükümet, taş ocaklarına da göz yummuştur. Sayın Bakan Veysel Eroğlu ile bu konuda görüştüm. Daha önceden ruhsatı alınmış ama ruhsat tarihi ve faaliyeti bitmiş olan taş ocaklarının faaliyetlerini devam ettirdiğini söylediğimde ‘Öyle bir şey olamaz’ dedi ve benim yanımda bakan yardımcısı ve müsteşarı aradı buraların çok acil kontrol edilmesi gerektiğini ve buralara çok büyük cezalar uygulanmasını istedi. Yanımda da Çevre Komisyonu Başkanı Cihan Pektaş vardı, o da şahittir bu olaya. Bunu söyleyen Sayın Bakan ya bunu görmezlikten geliyor ya da bizlere karşı takiye yapıyor. Burada en önemlisi, Sayın Bakan’ın 14 Mart’ta Hürriyet Gazetesi’ndeki genelgesini daha önce paylaşmıştım. Bakanın açıklamasından 2013 yılında çıkan bir genelge var. Genelgeyi, bilir kişinin başındaki Hakim Beye verdim. Bu genelgeye göre ocakların, denize ve su kaynaklarına 5 kilometre uzaklıkta olması gerekiyor, açılacak olan taş ocağının. Yerleşim birimleri ve karayollarından uzaklığı yine aynı şekilde 2 kilometre olması gerekiyor. Burada yerleşim birimine bin 250 metre, Saros Körfezi’ne de 1 metre faaliyet gösteren taş ocakları var. Şu anda ruhsat başvurusunun iptal edilmesini istediğimiz 2 başvurunun 2’si de mesafesi 300 metreyi geçmiyor. Bunlara onay veren, bakanın kendisine bağlı olan bölge müdürüdür. Orman Bölge Müdürü onay veriyor, tabiat varlıkları onay veriyor ve Sayın Vali de bunu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü buna onay veriyor. Bir tarafta yok böyle bir şey diyerek her zaman yaptıkları gibi, diğer tarafta da siz yapın ben yukarıda da nasıl olsa oyalarım taktiği güdülüyor. O yüzden biz bu mücadelemizi sürdüreceğiz.”
“MECİDİYELİLERİN BU OLAYA SAHİP ÇIKMASI GEREKİYOR”
Mecidiyelilerin bu mücadele için destek vermeleri gerektiğini ifade eden Bircan, sözlerini şöyle tamamladı: “Mücadeleyi sürdürürken de en önemlisi Mecidiyelilerin bu olaya kendilerinin sahip çıkması gerekiyor. Mecidiyeliler sahip çıktıkları süre içerisinde ben her zaman onların yanındayım. Mecidiyeliler olmasa da ben doğa katliamına ve bu ranta karşı hep orada olacağım. Mecidiyeliler orada ise samimiyetimle söylüyorum, her şekilde orada olacağım, her şekilde mücadeleyi vereceğim, gerekirse protestonun en büyüğünü yaparız. Mecidiyeliler de o taş ocaklarına çıkacaklar, gelecekler ve o mücadeleyi bizimle beraber kol kola yapacaklar. Mağdur olan kendileri, seyirci olan kendileri. Mecidiyelilerin kendi yaşadıkları yere sahip çıkmalarını istiyorum. Sahip çıkmaları için de davet ediyorum. Biz vatan topraklarının ne kadar değerli olduğunu biliriz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının sahip çıktığı, bizlere emanet ettiği bu topraklarda hiçbir şekilde de tahribata izin vermeyeceğiz.”
Bu haber 380 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR