Bugun...
Miras kalan arsada, yarım asırlık işgaliyet..!
Tarih: 04-10-2018 20:25:00 Güncelleme: 04-10-2018 20:25:00 + -


• İçinden İstanbul-Gelibolu karayolu ve çevre yolları geçen, bir bölümü Keşan Belediyesi tarafından yeşillendirilen ve bir bölümü de komşular tarafından tel örgüye alınarak işgal edilen arsanın sahipleri, hakkını arıyor. • Tapu Müdürlüğünde arsanın kendilerine ait olduğunu belirleyen, Kadastro Müdürlüğüne arsanın ölçümlerini yaptıran, Keşan Belediyesine arsanın emlak vergisini yatıran ve Karayollarının yol için kamulaştırma yapmadığını belgeler ile ispatlayan hak sahipleri, konuyla ilgili olarak kurumlardan cevap bekliyor.

Miras kalan arsada, yarım asırlık işgaliyet..!

Ortasından İstanbul-Gelibolu karayolu ile çevre yolları geçen ve bir bölümü de Keşan Belediyesi tarafından yeşil alan olarak kullanılan Büyük Cami Mahallesindeki 8 dönümlük arsanın, bugüne kadar kamulaştırmasının yapılmadığı iddia edildi.

Arsa varislerinden bazılarının vefat etmesi üzerine, konuyla ilgilenmeye başlayan aile bireyleri; duble yol ile yan yollar ve Keşan Belediyesi tarafından yeşillendirilerek üzerine spor aletleri konulan alanlar için bugüne kadar kamulaştırmanın yapılmadığını belirterek, haklarını aramaya başladı.

Arsa üzerinde kamulaştırma yapılması için girişimlerde bulunan hak sahipleri, ilk olarak Kadastro Müdürlüğüne ölçüm yaptırarak arsanın sınırlarını belirledi.

ARSAYI, KARAYOLLARI, BELEDİYE VE ÖZEL KİŞİLERİN İŞGAL ETMİŞ

Yıllar öncesi kamulaştırması yapılmadan büyük bir bölümünden yol geçen arsanın batı tarafında kalan bir bölümünün de komşu arsa sahibi tarafından tel örgü içerisine alındığı tespit edildi.

Arsayı tel örgü içerisine alan kişinin, işgal ettiği yerin bir bölümünü de üçüncü bir firmaya kiraladığı görüldü.

HUKUKİ YOLLARA BAŞVURULUYOR

Mehmet Güdücü ile merhum Hikmet Güdücü ve merhum Ahmet Güdücü’nün varisleri, hak sahibi oldukları arsa için hukuki yollara başvurduğu öğrenildi.

Hak sahipleri, konuyla ilgili olarak başlattıkları işlemlerin takibini yapması için İstanbul’da bulunan bir emlak müşavirine vekalet verdi.

Önce Keşan Belediyesi’ne ardından da Karayollarına başvuran varisler, yetkililerden herhangi bir bilgi ya da cevap alamadığını söyledi.

“KURUMLARIMIZ VE KOMŞUMUZ ARSAMIZI

KENDİLERİNE GÖRE PAY ETMİŞ”

Devletin ve bağlı bulunan kurumların, vatandaşın mülkiyet hakkını korumakla mükellef olduğunu dile getiren arsa sahipleri, “Maalesef kurumlarımız ve komşumuz arsamızı kendilerine göre pay etmişler. Tel örgüye almışlar ve hatta arsamız üzerinden kiraya vererek kazanç bile elde etmişler. Hukuki yollara başvurarak, tüm hakkımızı almak istiyoruz.” dedi.

“VATANDAŞIN ARSASINI HEM KULLANIYOR

HEM DE VERGİSİNİ ALIYOR”

İçinden yolların geçtiği ve bir bölümünün de yeşil alan olarak kullanıldığı arsanın tüm vergilerinin kendileri tarafından ödendiğini vurgulayan hak sahipleri, “Belediye işgal ettiği arsanın vergisini aldı. Hem istediği gibi kullanıyor hem de büyük bir pişkinlikle vergisini alıyor. Vergisini ödediğimiz arsamızı işgal eden komşu mülk sahibi, işgal ettiği arsamızın bir bölümünü kiralayarak kazanç elde ettiğini gördük. Bunlar olurken Belediye ve Karayolları yetkilileri bir cevap alamadık. Olan her zamanki gibi vatandaşa oluyor:” şeklinde konuştu.

Halk sahipleri ve vekaleten konuyu takip eden emlak müşaviri şimdi kurumlardan cevap bekliyor. (SELİM ŞEN)
Bu haber 1942 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR