Bugun...
Bayram Ali Kalfalar: “Mesleksiz adamın kriteri olmaz”
Tarih: 07-12-2017 09:17:00 Güncelleme: 07-12-2017 09:17:00 + -Bayram Ali Kalfalar: “Mesleksiz adamın kriteri olmaz”

Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Muhtarı Bayram Ali Kalfalar, Keşan’da birçok insanın işsizlikten, iş bulamamaktan yakınmalarına rağmen zaman zaman ortaya çıkan fırsatları da değerlendirme konusunda isteksiz davrandıklarını söyledi.

“MESLEKSİZ BİR İNSANA İŞ VERMEK ÇOK ZOR”

Birçok kişinin işsizlikten yakındığını kendisinin de 20 yıllık bir muhtar olarak hem mahallesinde bulunanların hem de Keşanlı özellikle gençlerin iş sahibi olması çabaladığını belirten Kalfalar, “İşsizliğin çözümü İŞKUR, işveren ve Halk Eğitimi Merkezinden oluşan üçlü sacayağını oluşturabilmemizde yatıyor. Bunu sağlarsak Keşan’da istihdam sorununu çözüm buluruz. Bunu gerçekleştirebilmemiz için de öncelikle işsiz gençlerimiz önce bir kayıt altına almamız gerekiyor. Bunca yıllık muhtarlık hayatımda bana gelip de ‘Ben bir meslek sahibi olmak istiyorum. Muhtarım bana yardımcı olur musun?’ diyen birilerine çok nadir rastladım. Bu beni en çok üzen şeylerden biridir. Mesleksiz bir insana iş vermek çok zor, Keşan’daki işsizlik mesleksizlikten kaynaklanıyor.” dedi.

“AĞLAMAYAN ÇOCUĞA MAMA VERİLMEZ”

İşsiz ve mesleksiz gençlerin mahalle muhtarlarına ulaşamayabileceklerine, kendilerinin de muhtarlık olarak bu insanlara ulaşamayabileceklerine dikkat çeken Kalfalar, şöyle konuştu: “Bunun için devletimiz, ilgili oda ve dernek başkanları olarak bu işsiz, güçsüz vatandaşlarımızı toplayalım. İŞKUR, Halk Eğitim Merkezi başvurularını yapalım ve ondan sonra hangi fabrikaya işçi gerekliyse ona göre eğitim verip istihdamı sağlayalım. İşsiz insanı eğiterek, mesleği öğreterek fabrikaya işe gönderelim. Başta ‘Kim hangi işi yapar?’diyerek tespit yapalım istedikleri işe yönlendirelim. Ağlamayan çocuğa mama verilmez ama iş isteyen insanların da vasıflı olmaları gerekir. Her insanın hayata kalabilmesi için mutlaka bir meslek sahibi olmaları gerekir, Atalarımız da buna ‘Altın bilezik’ demiş. İnsanın elinden mutlaka bir iş gelmesi gerekir.”

“FABRİKANIN KRİTERLERİNİ KABUL ETMEMİŞLER”

Geçtiğimiz günlerde Keşan Belediyesi tarafından yapılan bir anonsla Malkara’da faaliyet gösteren bir fabrikaya işçi alınacağının duyurulduğunu ve bu konudaki gelişmelere ilişkin kendince bir araştırma yaptığını da bildiren Kalfalar, “O işçi alacak olan firmanın yetkilisi ile görüştüm. Benim mahallemden o işe yerleşecek yok denecek kadar az kişi tespit edilmiş. Fabrika şu anda 26 kişi alabilecekmiş. Benim mahallemden 2, Yenimescit Mahallesi’nden 2 kişi var ama onlar da hâlâ gerekli evraklarını ilgili yerlere teslim etmemişler. Öğrendiğime göre iş için 26 kişinin çok üzerinde bir sayı ile başvuru yapılmış ama sadece bu kadar işe kabul edilmiş. Bunun nedenini sorduğumda bir kez daha hayal kırıklığı yaşadım. İş arayan insanlarımız fabrikanın kriterlerini kabul etmemiş. Fabrika yetkilileri iş ortamında sigara içmenin ve telefon bulundurmanın yasak olduğu ve vardiyalı çalışma zorunluluğu kriterlerini koymuş. İşte 26 kişiden daha fazlasının başvurusu ‘Ben bu kriterlerle çalışamam’ dedikleri için kabul edilmemiş. Bence her işyerinin kendine göre kriterleri vardır ve olmalı da. İş hayatında işverenin kriterleri önemlidir, işçinin kriteri olmaz. Gerçekten işe ihtiyacı olan bir insanın ‘Ben vardiyalı çalışmam,  telefonumu yanımdan ayırmam, sigara içmeden duramam.’ diye mazeretlerinin olmaması gerekir. Mücadelemiz her eve ekmek, sıcak bir aş girmesi için. Reklam için değil bunun için çalışıyoruz. İşverenin kriteri olur ama hele hele vasıfsız, mesleksiz bir işsizin kriteri olmaz, olmamalı. Mesleğinde başarılı olanın kriteri olur. Böyle olunca çalışan işverene kriter koyar.  Bu işverenin bu meslek erbabına ihtiyacı varsa onunla oturur çalışma şartlarını görüşür, vasıfsız ve işsiz adamın kriteri olmaz.” diye konuştu. (MEHMET İLMAN)

  
Bu haber 460 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR