kartal escort
Bugun...
Budak, bölgede ziyaretlerde bulundu
Tarih: 15-07-2017 09:03:00 Güncelleme: 15-07-2017 09:03:00 + -Budak, bölgede ziyaretlerde bulundu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Danışmanı Dr. Necdet Budak, dün Keşan’a gelerek, bir dizi ziyaretlerte bulundu.
Budak, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Keşan Ajans Amirliği, Keşan Ziraat Odası ve Edirne İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğini ziyaret etti.
TMO ZİYARETİ
Necdet Budak ilk olarak saat 09.00 sıralarında TMO Keşan Ajans Amirliğine ziyarette bulundu.
Burada alımlar hakkında Ajans Amiri Ali Gücüyeter’den bilgi alan Necdet Budak, daha sonra çiftçiler ile buğday alımıyla ilgili sohbet etti.
“BUĞDAY FİYATLARI ORTALAMA 860-960 TL ARASINDA SEYREDİYOR”
Alımları yerinde inceleyen Budak, TMO Keşan Ajans Amirliğinin 15-16 bin ton buğday alımı gerçekleştirdiğini, buğday fiyatlarının ortalama 860-960 TL arasında seyrettiğini kaydetti.
Necdet Budak, “Burada en önemli konu; bölgemizde geçtiğimiz yıllarda kuraklık nedeniyle dane tam dolmuyordu ve kalite ile ilgili sıkıntımız vardı. O dönemlerde buğdayda sulama yapılmasının olumlu olduğunu söylüyordum. Bu yılda Nisan ve Mayıs aylarındaki yağmurun kaliteye etki ettiği yönünde söylemler var. Buğday kışlık bir bitki olmasına rağmen sulanmasının önemi ortaya çıktı. Hamzadere Barajı’nın bu yıl verimde ve kalitede ne kadar önemli olduğunu gördük.” dedi.
“KEŞAN-ENEZ BÖLGESİNDE AÇIK ALIM ALT YAPISINA İHTİYAÇ VAR”
Keşan’da buğdayın borsada alınmadığını ifade eden Budak, şunları söyledi: “Uzunköprü ve Edirne Ticaret Borsası’nda hem TMO hem de tüccar aynı anda çiftçinin malını alıma giriyor. Bu bir rekabete neden oluyor ve bu piyasanın dengeli gitmesi açısından önemli. Keşan Ticaret Borsası’nda çiftçilerle el birliği içerisinde TMO ile koordineli bir şekilde Keşan-Enez bölgesinde açık alım alt yapısına ihtiyaç var. Bunun için elimizden gelen desteği vereceğiz.”
“BÖLGEMİZDE LİSANSLI DEPOLARA İHTİYAÇ VAR”
Necdet Budak, sözlerini şöyle sürdürdü: “TMO, Türkiye genelinde lisanslı depoculuk hakkında yeni bir politika izliyor. TMO ile iş adamları anlaşmalı bir şekilde depoyu özel sektör yapmak kaydıyla, kira bedelini alım garantisi veriliyor. Bölgemizde lisanslı depolara ihtiyaç var.”
“FİYAT DÜŞTÜĞÜ ZAMAN TMO DEVREYE GİREREK ÇİFTÇİYİ KORUMAKTA”
TMO’nun fiyatı erken ya da geç açıklamasının çiftçinin lehine olduğunun altını çizen Budak, “TMO bütün illerden verileri topluyor ve bunları dikkate alarak fiyat açıklıyor. Üretici fiyatın bir an önce fiyatın açıklanmasını istiyor. Ama şunun bilinmesi lazım TMO her yıl buğday ya da çeltik alacaktır. TMO garanti olarak her yıl alımını yapar. Bizim amacımız özel sektörün de alım yapması. Fiyat düştüğü zaman TMO devreye girerek çiftçiyi korumakta. Burada bir sorun yok. Çiftçilerimiz teslim ettikleri ürünlerin ödemelerini alıyorlar. Çok feryat edecek bir durumun olmadığını görüyoruz. Tüccarın da fiyat açıklamasıyla devreye girdiğini görüyoruz.” şeklinde konuştu.
ZİRAAT ODASI ZİYARET
Saat 11.00 sıralarında Keşan Ziraat Odasına geçen Necdet Budak, burada Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Mangır ve bazı Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılandı.
Ziyarette konuşan Budak, Cumhuriyet tarihinde kırsaldan kente büyük bir göç olduğunu belirterek, “Artık Türkiye’de kayıtlı çiftçi sayısı da 3 milyonun altını düştü. Türkiye’de artık kırsaldan kente göç durma noktasına geldi. Buradan yeni bir sürece girilecek. Yeni süreçte genç biri gıda, tarım veya hayvancılık işletmesi kuracak. Eğer çiftçiler tarıma inanırlarsa kesinlikle aç kalmazlar. Yeni atılımlar yapmamız lazım. Hamzadere %70 oranında tamamlandı. Şimdi sadece çeltik, ayçiçeği, buğday veya mısır mı üreteceğiz? Yoksa mesela yamaç arazileri olan köylerde alternatif olarak tıbbi ve aromatik bitkiler üretebilir miyiz? Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının anlaşmalarıyla alternatif ürünleri alacak firmalar ile çiftçimiz sözleşme yaparak üretim yapabilir mi? Burada Gıda OSB gibi yeni bir oluşum ortaya çıkıyor. Bunları konuşmamız lazım.” dedi.
“BAKANLIĞIN TARIM DANIŞMANLIĞIYLA İLGİLİ DESTEKLEME PROJESİ VAR”
Ziraat odasında 3 tarım danışmanının bulunduğuna dikkat çeken Necdet Budak, şunları söyledi: “Bu sayı az. Bakanlığın tarım danışmanlığıyla ilgili destekleme projesi var. Burada Avrupa’daki tarım danışmanlarının neler yaptığının incelenmesi lazım. Artık devlete kendimizi atarız gibi düşünülmemeli. Gençler biraz daha özgür düşünmeli.”
“YILDA 2 ÜRÜN EKİMİNE GEÇMEMİZ GEREK”
Magır ise ziyaretinden ötürü Budak’a teşekkür ederken, “Bölgemizde yılda 2 ürün ekimine geçmemiz gerek. Alternatif ürün denemesi yapmalıyız. Örneğin şahsım olarak; anıza ayçiçeği ektim.”  dedi.
Necdet Budak daha sonra Edirne İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine geçerek, yetiştiricilerle  görüştü.
Bu haber 422 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR