Bugun...
Arıcılar, küçük kovan kurdu tehlikesi ile karşı karşıya
Tarih: 21-04-2017 00:28:00 Güncelleme: 21-04-2017 00:28:00 + -Arıcılar, küçük kovan kurdu tehlikesi ile karşı karşıya

Edirne İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Erdoğan Altınordu, dün yaptığı açıklamada, küçük kovan kurdu ile ilgili yapılan toplantı hakkında bilgi verdi.

Altınordu, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliğinin talebiyle, Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı, Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından küçük kovan kurdu ile ilgili toplantının, 18 Nisan 2017 tarihinde Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği, Edirne, Tekirdağ Arı Yetiştiricileri Birliği, Namık Kemal, Uludağ, Hacettepe üniversitelerinin katılıyla gerçekleştirildiğini kaydetti.

Arıcılık sektörünün her geçen gün gelişmekte olduğunu ve ürün çeşitliliği başta olmak üzere pek çok alanda yenilikler yaşandığını ifade eden Erdoğan Altınordu, “Tüm dünyada yaşanan küreselleşme olgusuna paralel olarak bu süreç hızlanmış, bilgi değişimi başta olmak üzere uluslararası materyal değişimi hız kazanmıştır. Bu durum bazı olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Özellikle bazı hastalık ve zararların yayılması daha da kolaylaşmış ancak mücadele süreci ve çözüm yolu üretilmesi o derece hızlı ve uygulanabilir olmamıştır. Bilimsel araştırma yapmak amacıyla Hindistan’dan Apis Cerana’nın Avrupa’ya götürülmesi ile başlayan varroa olayı kısa sürede dünya arıcılığının en önemli sorunu haline gelmiştir. Bu örnek olay kontrolsüz koşullarda yapılan materyal değişiminin veya taşımanın zararlı boyutunu gösteren en güzel örnektir. Henüz ülkemizde bulunmayan küçük kovan böceği (K.K.B) Afrika kökenli bir zararlı olan küçük kovan böceği Afrika bal arılarına (Apis mellifera Scutellata ) ciddi zararlar vermemektedir. Ancak Avrupa bal arılarındaki tahribat düzeyi korkunç düzeydedir. Küçük kovan böceği Afrika kıtasında yapılan sebze ve meyve ithalatı yoluyla Amerika ve Avusturya’ya bulaşmış olup; bulaşıklığın oluştuğu ülkelerde %60-70 koloni kayıplarına sebep olarak çok ciddi ekonomik ve sosyal tahribatlara sebep olmuştur. Avrupa kıtasında en son İtalya da görülmüş olup, yayılmanın Balkan ülkelerine kadar dayandığı söylenmektedir. Yanı ülkemizin kuzey batı sınırına dayandığı söylenmektedir. Ekonominin ve ticaretin küresel bir durum aldığı günümüzde yayılmanın daha hızlı olacağı aşikar bir gerçektir.” dedi.

Altınordu, sözlerini şöyle tamamladı: “Son dönemde ülkemizde sosyal medyada da ve oluşan duyumlarda küçük kovan böceğinin Bulgaristan’da görüldüğü haberlerinin yayılması üzerine Bakanlığımız bazı ön tedbirler alarak, taşra teşkilatlarını bilgilendirmiştir. 18 Nisan 2017 tarihli toplantıda bu amaca yönelik yapılmış olup, toplantıda alınan kararlar doğrultusunda uzman hocalardan komisyon oluşturularak alınacak tertip ve tedbirlerin belirlenmesi ve yol haritası oluşturulmasına karar alınmıştır. Küçük kovan böceği zararlısının ülkemiz arıcılığı için tehdit oluşturmasının engellenmesi için arılıklardaki kolonilerin hastalık varlığı yönünden düzenli aralıklar ile taranması önem arz etmektedir. Üyelerimiz ve ilimiz arıcılarının küçük kovan böceği hakkında bilinçlenmesi ve bilgi sahibi olmaları teşhis-tanı ve tedavi edebilmeleri açısından çok önemlidir. Ülkemizde henüz olmamasına rağmen risk altında olduğumuz için; önümüzdeki günlerde üyelerimize yönelik bilgilendirme ve eğitim toplantıları düzenlenecektir. Üyelerimiz konuya ilişkin bilgi almak için birlik teknik personellerinden bilgi alabilirler. Edirne İli Arı Yetiştiriciliği Birliği olarak; iki ülke sınırımız olduğu için riskin büyüklüğünün farkında olarak konunun takipçisi olacağız. Konuya ilişkin yaşanan gelişmeleri kamuoyu ve üyelerimizle paylaşacağız. Ayrıca Birlik olarak 2016-2017 kış döneminde ilimizde %60 dolayı koloni kayıpları meydan gelmiştir. Bu koloni kayıplarının nedenleri ve üreticilerimizin konuya ilişkin desteklenmesine yönelik çalışmalarımız devam etmektedir.”

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 508 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR