Bugun...
Erdoğan Gümülcineli: “Pirim ve fırsat vermeyeceğiz”
Tarih: 20-04-2017 00:27:00 Güncelleme: 20-04-2017 00:27:00 + -Erdoğan Gümülcineli: “Pirim ve fırsat vermeyeceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Erdoğan Gümülcineli, dün düzenlediği basın toplantısında, Anayasa Değişikliği Halkoylaması öncesinde yaşananlar ve çıkan sonuca dair değerlendirmede bulundu.

“TÜRK DEMOKRASİSİNE BÜYÜK ZARAR VERMİŞLERDİR”

Gümülcineli, “İlk önce sandığa giderek oyunu kullanan tüm vatandaşlarımıza ve bu seçim süreci içerisinde olağanüstü gayret gösteren, başta örgütümüz, özveri ile çalışan kadınlarımız, sandık ve okul sorumlularımıza teşekkür ediyorum. Keşan kendine yakışanı yapmıştır. 53 bin 409 seçmenin oy kullandığı referandumda 36 bin 387 ‘Hayır’ oyu kullanarak  %68.13 ile halk, özgürlük ve demokrasiden yana hakkını kullanmıştır. Ülkemizin ilerlemesi ve dünya merkezinde ekonomik ve siyasal alanda söz sahibi olabilmesi için demokrasiye ihtiyacı vardır. 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılan referandumda devleti yöneten siyasetçiler, bürokratlar anayasayı ve yasaları hiçe sayarak, ahlak kurallarını, adalet duygularını, demokrasi kurallarını çiğneyerek, Türk demokrasisine büyük zarar vermişlerdir. Açıkça kanuna aykırı olmasına rağmen YSK’nın mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayması, OHAL altında yapılan referandum seçimlerinin meşruiyet krizi yaşanmasına sebep olmuştur. YSK’nın görevi seçimlerin yargı gözetim ve denetimi altında yapılmasını güvence altına almaktır. YSK, bu seçimlerin referandumun iktidar gözetim ve denetiminde yapılmasının güvencesi ve aracı olmuştur.

Devletin bütün parası ve gücü kullanılarak, tüm rezilliklere rağmen, Türk milleti ülke gelirinin %67’sini kazanan şehirlerde kullanılan ‘Hayır’ oylarıyla kararlılığını göstermiştir. Temel hak ve özgürlükler için bu halk tarih boyunca yan yana durmuştur. Ve bundan sonra da böyle olacaktır, inancımız sonsuzdur.” dedi.

“ARZU ETMEDİĞİMİZ OLAYLARIN YAŞANMAMASI İÇİN CHP İLÇE ÖRGÜTÜ OLARAK ALANDAN ÇEKİLME KARARI ALARAK ALANI TERK ETTİK”

Açıklamasının devamında 15 Nisan 2017 Cumartesi günü Anayasa Değişikliği Halkoylaması öncesinde “Evet” ve “Hayır”ı destekleyen 2 grup arasında yaşanan olaylara değinen Erdoğan Gümülcineli, “AK Parti İlçe Teşkilatı, nasıl bir ruh hali içerisindeler ki, bu nefret, öfke, Tekel Meydanı’nda yaşanan tatsız olayların, bu alanın kendilerine tahsis edildiği anlayışıyla hareket etmelerinden kaynaklanmıştır. Miting alanları İlçe Seçim Kurulunca belirlenmiş olup, bu alanlar da,  Atatürk Parkı alanında bulunan Cumhuriyet Meydanı ile Mehmet Gemici Cennet bahçesi önündeki alandır. Bahis konusu olan yer, billboard ve benzeri propaganda araçları için tahsis edilmiş olup, yalnızca tek siyasi partiye tüm alanın verilmesi söz konusu değildir. AK Partililer tarafından tüm alana yayılarak trafik akışları engellenmiş ve bu yaşanan sıkıntıyı ortadan kaldırmak için verdiğimiz çabalar sonuçsuz kalmıştır. Arzu etmediğimiz olayların yaşanmaması için CHP İlçe Örgütü olarak alandan çekilme kararı alarak alanı terk ettik. Ayrıca, Sayın Boyalık oy kullanırken kural kanun tanımaz tavrı ile gizli oy kullanma şartını da ihlal ederek, sandık kurulunun uyarısına rağmen oyunu açıkta kullanarak, alenen deşifre ederek İlçe Seçim Kurulunun müdahalesinden kaçamamış, kendisine İlçe Seçim Kurulu tarafından gerekli yaptırım uygulanmıştır. AK Parti örgütü, bu hırçın ve kural tanımaz saldırgan anlayışlarını sürdürerek 16 Nisan Pazar akşamı seçim sonuçlarının açıklandığı süreçte CHP İlçe Başkanlığımızın bulunduğu pasajın giriş kapısına kadar gelerek, afişler ve pankartlar asma cüretinde bulunmuşlar ve ayasızca oluşturdukları toplulukla gövde gösterisi gafleti içerisinde, hileye, baskıya ve onca yalana rağmen başarıya ulaşamamalarının çabalarıyla hareket etmişlerdir. Bu tür davranış biçimleri ne siyasete ne de siyasi anlayışa yakışmaz.” şeklinde konuştu.

“KEŞAN’IMIZA YAKIŞIR SİYASET ANLAYIŞI İÇERİSİNDE HAREKET EDECEĞİZ”

Erdoğan Gümülcineli, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu seçime kadar ilçemizde o kadar iddialı seçimler yaşanmıştır ki, tüm siyasi partiler birbirinin hakkına saygı ile yaklaşmış, kortejler karşılıklı alkışlanmıştır. Bu son seçimde yaşatılmak istenen gerilime, hiçbir şekilde tarafımızdan prim verilmeyeceğini ve bu zihniyetle siyaset yapmak isteyenlere de bu fırsatın verilmeyeceğini, daha önce olduğu gibi bundan sonra da Keşan’ımıza yakışır siyaset anlayışı içerisinde olacağımızı, aynı düşünce ile hareket edeceğimizi belirtiriz. Referandum süreci içerisinde, propaganda çalışmaları esnasında bir nebze de olsa halkımız ve esnafımıza verdiğimiz rahatsızlıklardan dolayı özür diler, bizlere hoşgörülü yaklaşımlarından dolayı CHP İlçe Başkanı olarak kendilerine teşekkürlerimi sunarım.”

(AYHAN GÜLVER)
Bu haber 350 defa okunmuştur.

Etiketler :

YORUMLARHenüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR